1

Subiect: Intrebare...

Salut.

As vrea ca in noul meu acvariu sa pun numai gazon + 2-3 buturugi, folosind aquabasis+manado.

Intrebare 1: Exista riscul ca gazonul sa nu se prinda, sau sa se desprinda la o aspirare a substratului? (asta fiindca am auzit ca manado e cam usor...)
Intrebare 2: Credeti ca ar ajunge 5l aquabasis + 20l manado? (100x45)
Intrebare 3: Sa folosesc pietris in loc de manado?

2 Editat de irukandji (2013-03-15 19:21)

Re: Intrebare...

Salut, in primul rand depinde ce intelegi prin "gazon". Nu suntem la fotbal si "iarba de acvariu" e de mai multe feluri, poate niciuna din speciile de acvariu, asa rezistenta precum gazonul englezesc.  :stupid
Daca folosesti pietris, cu cat va avea granulatie mai mare, cu siguranta, cu atat mai usor de aspirat vor fi plantele ce se straduiesc sa isi strecoare radacinile prin el.
O varianta  de curatenie pana se vor prinde suficient plantele de substrat este sa tulburi locul unde vrei sa aspiri si sa nu apropiifoarte tare de plante gura aparatului de aspiratie.
O varianta de fixare a plantelor ar fi sa pui peste substrat o plasa de plastic cu gaurele de 1-2 cm prin care sa treaca radacinile, ca cea de tantari sau tifon si peste sa pui 2 cm de substrat, pietris, nisip, manado... Plantele se vor fixa de acea plasa si asta le va permite sa reziste aspiratiei. Personal eu folosesc varianta cu prindere a plantelor cu un fir de ata de cusut de bumbac in ghivece mici si peste ghivecele torn nisip si nu se mai observa nimic. Bumbacul putrezeste in timp asa ca firele, de cele mai multe ori , nici nu mai sunt acolo, peste 1-2 ani cand umblu sa schimb pozitia plantelor. Cu siguranta, plantele s-au ancorat de mult... sau au disparut, ca nu le-a placut la mine... Ca de exemplu -glossostigma elatinoides sau staurogyne cu care cele 3-4 incercari au fost inutile. S-au prins eleocharis atat acicularis cat si parvula dar din neglijenta, le-au napadit plantele din jur. Deabia zilele astea am hotarat sa tai din jungla  smile  Poate daca esti mai grijuliu, la tine au mai mult noroc. Mult succes.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

3

Re: Intrebare...

Cred ca sa inteles ce fel de gazon.

Cred ca am sa'l populez cu 'cuba'
Nu este prea 'mofturoasa' ... din cate am citit + imi place aspectul.

4

Re: Intrebare...

Salut, cuba e o varianta de gazon care la mine s-a dezvoltat bine fara sa am substrat fertilizant,ci doar adaugand fertilizant lichid in coloana de apa, o observatie personala e ca a mers mult mai bine in perioada cand pe langa fertilizare micro+macro am bagat si easy carbo.
Eu in momentul de fata am ca si substrat quartz simplu cumparat de la articole de gradinarit care cost 25 ron 25 kg
De aspirat nu cred ca e nevoie atata timp cat vei avea pesti de card intr-un numar corespunzator + creveti eventual.
Daca te ajuta te poti uita in jurnalul actualului meu acvariu.

5

Re: Intrebare...

Multumesc pentru raspuns tonin .
Ti-am urmarit jurnalul...ce pot sa zic, superb.
In principiu cam asta ar fi idea pentru flora: gazon cuba + niste moss pe cateva radacini.
Dar la fauna am cateva semne de intrebare...
1. Daca as pune cativa rcs + un card de neoni, parca ar mai trebuii 2-3 pesti care sa fie in prim plan...poti sa imi dai o idee?
2. Daca as pune rcs nu as mai avea nevoie si de niste sanitari?
*Poti sa imi recomanzi cativa care sa fie compatibili cu rcs+neoni+eventualii pesti de prim plan.

6

Re: Intrebare...

Daca vrei pesti de prim plan cum ii numesti , te referi probabil la pesti de talie mai mare ,dar in cazul acesta nu poti tine si rcs pentru ca vor fi mancati.
De sanitari pot spune ca am tinut cory cu rcs si s-au inteles bine, nu sunt musai necesari sanitari dar daca iti plac poti baga fara probleme.

7 Editat de Alex93 (2013-03-17 01:33)

Re: Intrebare...

Ma gandeam la 2/3 pesti mai mari, dar care sa fie compatibili si cu rcs si cu neoni...dar pana acum nu prea am gasit mai nimic  sad

Exista riscul ca cory sa 'deranjeze' plantatia de cuba? ... tinand cont ca sunt mai energici

8

Re: Intrebare...

Alex93 A scris:

Exista riscul ca cory sa 'deranjeze' plantatia de cuba? ... tinand cont ca sunt mai energici

Imi raspunde cineva la intrebare? sad
Daca cory nu as putea sa pun, care ar fi alternativa?

9

Re: Intrebare...

lol  Nu raspande nimeni?
Eu iti pot spune din experienta mea cu HC-ul.
Ideea e sa plantezi cate 3-4 fite de hc la distante foarte mici de cam 1-2 cm,(cu penseta), iar cand ingropi in nisip sa o faci destul de adanc sa ramana la suprafata cateva frunzulite, asta a fost varianta care la mine a dat cele mai bune rezultate.
In ce priveste cory, eu la acvariul anterior i-am avut in acvariu in timpul plantarii si nu au deranjat hc-ul plantand in fire putine des si adanc, daca faci denivelari formate din nisipul substrat asa cum am in acvariul actual nu trebuie sa bagi cory ca-ti strica aranjamentul substratului si implicit hc-ul.