1

Subiect: O incepatoare in ale acvaristicii!

Buna! Sunt Codrina, din Ghioroc, jud Arad, iar de cateva luni, spre deliciul fetitei mele, detinem un acvariu de 45 L.  In el locuiesc 3 carasei aurii, 3 xifo si mai un pestisor pe care l-am achizitionat ieri si care am uitat cum se numeste. Nu cunosc familiile pestilor. Cel putin, nu inca!
Biiineee!! Acum, am cateva poze cu membrul achizitionat ieri, unde as putea posta cateva poze cu el? Poate ma ajuta cineva!  :pls
Ca nota va spun ca este un pestisor care are forma corpului ca un somn(in miniatura) si sta lipit pe sticla acvariului. De la pet shop, mi-au spus ca mananca algele ce se depun pe sticla acvariului.
Oricum, astept cateva sfaturi despre unde as putea posta niste poze cu el.
  Va multumesc  :kiss

2

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

bine ai venit Codrina! poti posta chiar aici...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

3

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Iarta-ma ca te cert dar unui *carasel* ii trebuie pentru conditii optime minim 40-50l de apa

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

4

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Scuzati calitatea pozelor. Nici apa nu e prea curata, desi am schimbat-o ieri! Trebuie sa scot tot complet din el, inclusiv pietrisul de pe fund si sa spal tot acvariul!  Iar apa ma deranjeaza mult, contine mult calcar la noi in zona, si se depune urat pe sticla acvariului.

5

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

stiu, am citit si eu asta, dar..sotul si socrul sunt mai "destepti". Sa iti spun ca am avut si vreo 3-4 carasei salbatici si vreo 2 reginute in acelasi acvariu cu ei ...nu aveam cui sa ii spun ca sunt prea multi, drept urmare au dat "coltul" toti!

6

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

pestisorul pare a fi Ancistrus  si intradevar papa algele pe geamul acvariului

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Bine ai venit Codrina!
   Din poze pare a fi un Pterygoplichthys gibbiceps, lucru deloc placut pentru acvariul tau, ajung la peste 40cm si nu foarte greu.

8

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

ai dreptate acum am vazut

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

9

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Si daca cand se mai incalzeste putin afara si creste putin il mut in piscinuta de afara??  E ca un fel de iaz, micut, cimentat si cu gresie pe fund.....
Hmm???

10

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Si la toamna cand s-o mai raci afara il bagi inapoi in acvariu... dar sa-l impingi bine cu piciorul, sa poata intra la loc lol

11

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Si scuzele mele

Multumesc pentru raspunsuri!

12

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Ancistrus A scris:

Si la toamna cand s-o mai raci afara il bagi inapoi in acvariu... dar sa-l impingi bine cu piciorul, sa poata intra la loc lol

LIKE!!!    big_smile  big_smile   lol
Pai pana atunci ori o sa construim un acvariu mai mare, ori il dau cuiva...

13

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

De mancat nu e bun..nu???  lol  lol  lol  lol

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

codrina A scris:

De mancat nu e bun..nu???  lol  lol  lol  lol

ba da..  facut frumos asa la cuptor cu sos... si poate si o lamaie pe langa taiata rondele de decor smile)

Sacrificiu Unitate Demnitate

15

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Bogdan, vorbesti serios?? Chiar e comestibil? Ca imi umplu balta cu ei smile

16

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Cam au oase, mai bine incearca cu discusi wink

17

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

in Brazilia  chiar se mananca ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

18

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Ihm... Bine, anul asta il tin, are doar vreo 3 cm lungime, si cica creste, in conditii optime, 20 cm/an. La anul il bag in balta...oricum, am dat comanda sotului de acvariu mai mare!!! smile  Pe cand o fi gata, nu stiu, e cam uituc.
Acum, filtru merge struna, acu` 2 saptamani am facut curatenie generala in acvariu (spalat pietris, corali, scoica si ce mai e in acvariu), pe langa ca am spalat si acvariul... dar parca tot e tulbure apa (Nu tare, asa, putin).  Si pot face ceva sa reduc duritatea apei? Am incercat si cu apa de fantana, tinuta in camera pana a ajuns la temperatura acesteia, am pus apa fiarta si racita, dar imi lasa pete urate pe acvariu!  Apa plata nu-mi permit sa pun la fiecare schimbare de apa!
Si asa imi place cand vad acvarii frumoase si curate, limpezi. Cum reusesc altii ca la mine tot urat e acvariul...

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

codrina A scris:

Ihm... Bine, anul asta il tin, are doar vreo 3 cm lungime, si cica creste, in conditii optime, 20 cm/an. La anul il bag in balta...oricum, am dat comanda sotului de acvariu mai mare!!! smile  Pe cand o fi gata, nu stiu, e cam uituc.
Acum, filtru merge struna, acu` 2 saptamani am facut curatenie generala in acvariu (spalat pietris, corali, scoica si ce mai e in acvariu), pe langa ca am spalat si acvariul... dar parca tot e tulbure apa (Nu tare, asa, putin).  Si pot face ceva sa reduc duritatea apei? Am incercat si cu apa de fantana, tinuta in camera pana a ajuns la temperatura acesteia, am pus apa fiarta si racita, dar imi lasa pete urate pe acvariu!  Apa plata nu-mi permit sa pun la fiecare schimbare de apa!
Si asa imi place cand vad acvarii frumoase si curate, limpezi. Cum reusesc altii ca la mine tot urat e acvariul...

tu  cand ai spalat tot ce era prin acvariu l-ai cam deciclat... probabil d-aia ai apa tulbure/laptoasa... si sa mai scazi din duritatea apei renunta la scoici si coral care din cate am citit eu sunt calcaroase.... si apa de la fantana... eu stiu ca aia este apa dura in sine...(mai bagam in aparatul de apa de la "la fantana" si mi-l umpleam de depuneri de calcar...)

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

codrina A scris:

Bogdan, vorbesti serios?? Chiar e comestibil? Ca imi umplu balta cu ei smile

in general carasii sunt comestibili... dar daca vrei sa cresti carasei pt mancat du-te intr-un hipermarket si acolo la raionul cu peste ai si pesti vii... ia ceva carasei si baga-i in balta la tine... sau mai bine du-te pe undeva pe unde sunt pescarii si roaga-i p-aia de acolo sa-ti dea cativa carasi vii pe care tu sa ti-i cresti si sa-i mananci... muult mai buni caraseii de balta decat cei cumparati...

Sacrificiu Unitate Demnitate