1

Subiect: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

:crap Buna , am doi carasei auri de aproximativ 4 saptamani . Sunt inca pui si ii tin intr-un acvariu de 20 ltri inpreuna cu un betta , o molyy , un sanitar mic alb si 3 zebre . De ceva timp le-au aparut niste pete negre si toate aripioarele , unuia i-a a parut o para neagra si la gura , iar celalalt are o pata neagra pe branhie . Efectiv incep sa se innegreasca total .
Ca si mancare le dau un meniu saptamanal ( deci nu am ceva anume ) .Majoritatea sunt granule . In acvariu am o pompa de air de la RESUN AC-9600 si un filtru burete .
DEcoratiuni :
- un coral (mort si impaiat )
-doua plante artificiale
-si 6 scoici

Carasei prefera sa atea sub filtru , dar de cand l-am dat foarte jos nu mai incap ceeia ce explica de ce sunt mai activi .Restul pestiilor sunt foarte activi .
M-am documentat si am inteles ca asi putea sa le pun sare fara iod ( o lingurita la 10 l) deoarece le reface pielea si ii ajuta sa respire mai bine , dar a mai auzit ca pot pune albastu de metin .

Si o alta intrebare : Am primit doi pui de guppy de aprox. cateva zile ...II pot pune in acvariu cu ceilalti????
Aspept raspunsuri , este primul acvariu , recunosc ca carasei nu sunt pesti de incepatori .Dar  acvariu a fost o dorinta de-a mea ....  :acv

Re: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

Bianca27 A scris:

:crap Buna , am doi carasei auri de aproximativ 4 saptamani . Sunt inca pui si ii tin intr-un acvariu de 20 ltri inpreuna cu un betta , o molyy , un sanitar mic alb si 3 zebre . De ceva timp le-au aparut niste pete negre si toate aripioarele , unuia i-a a parut o para neagra si la gura , iar celalalt are o pata neagra pe branhie . Efectiv incep sa se innegreasca total .

   Ar putea fi culori de tranzitie, la carasei este un lucru comun, dar sincer din ce spui nu prea cred!
   Poate ca niste poze ar fi mai bune decat 1000 vorbe big_smile

3

Re: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

Acestea sunt carasei mei ... este poza in care petele se vad foarte bine .

4 Editat de Bianca27 (2013-03-19 00:44)

Re: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

:fcry

5 Editat de MariusMinu (2013-03-19 11:37)

Re: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

Nu cred ca este o boala, mai degraba o intoxicatie lenta. Trebuie sa dai mai multe detalii. Bazinul este ciclat? Folosesti apa direct de la robinet cand faci schimbul de apa (contine clor). Asa la prima vedere pot sa-ti spun ca bazinul este foarte mic pentru carasi, posibil de aici si o valoare mare a amoniacului, considerat otrava de la valori mai mari de 0,1 mg/l.
Sfatul meu, scade temperatura la 20 grade (carasii sunt pesti de apa rece), scoate restul pestilor, ii duci inapoi...eu la inceput am dus inapoi foarte multi pesti... tii doar carasii. Daca iti plac si vrei sa te bucuri de ei pe viitor le cumperi (faci) un bazin de  120 l sau mai mare. Scoate decorurile si cauta sa cumperi ceva plante naturale...anubias, echinodorus. Apa de schimb trebuie tratata cu biotopol sau tinuta in galeti cateva zile sa iasa clorul din ea. Hraneste pesti o data pe zi, doar cat consuma in doua minute. Eu mereu am cautat sa umblu la cauza nu la efect. Spor in continuare!
Mai multe despre carasi afli de la colegul costyy 78

6

Re: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

Buna ! Folosesc apa de la robinet pe care o pun in bidoane si adaug Chlor Stop de la dajana .

Re: Carasei auri bolnavi ... Ajutor!!

NU am mai vazut asa ceva.

Sanatate multa