Subiect: buturuga

Va salut domnilor, revin cu o intrebare si anume, am scos o buturuga micuta din Dunare (nu ma intrebati ce e, ca nu stiu)si vreau s o adaug in acvariu , am vazut la cineva, ca arata super imbracata cu moss. Rugamintea mea este sa mi dati un sfat legat de sterilizare. Va multumesc anticipat

Re: buturuga

simplu fierbere ... cu nitica sare si pe urma... iar fierbere sa iasa sarea o lasi la apa o saptamana cu schimburi multe de apa (eu asa am procedat)

Re: buturuga

Multumesc. Ai idee cu ce as putea s o ancorez sa nu mai pluteasca?

Re: buturuga

dupa un timp o sa se lase eu am pus o piatra mai mare pe ea

Re: buturuga

de asta mi e frica, dupa ce ca am apa utra calcaroarsa ... daca mai bag si pietre, sunt terminat.

Re: buturuga

pietre de rau necalcaroase nu au cu ce sa afecteze chimia apei da vezi sa nu bagi dalea care sunt ruginii sau chestii dastea k alea contin fier si alea schimba chimia apei testeazale cu otet pentru calcar

Re: buturuga

ms  :noroc

Re: buturuga

eu am fiert un lemn de bonsai si lasat la apa o saptamana pana sa-l bag in acvariu cu o piatra peste el si-a tras suficienta apa si nu a mai plutit.... mai bine ai rabdare pana sa-l bagi in acvariu, asa nici nu te risti cu pietrele de care ti-e frica si nici nu scazi la capitolul estetica... parerea mea... nu sunt expert... si eu sunt incepator, dar am fiert o cioata si la mine asa a ramas pe fund dupa o saptamana tinuta in oala smile

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: buturuga

imi pare cam putreda, dar... asa voi face, nu am nimic de pierdut. ms mult

Re: buturuga

acum fierb la ea smile)

Re: buturuga

mariuspopa69 A scris:

imi pare cam putreda, dar... asa voi face, nu am nimic de pierdut. ms mult

cu placere... ti-am dat un sfat din experienta mea proprie.... daca radacina ai luat-o din dunare nu cred ca o sa-ti pluteasca dupa ce o sa ia putina apa la bord  big_smile

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: buturuga

cred ca e belea! e posibil sa vie de vita de vie salbatica , lasa iod mult. am trecut o in apa fara sare si vad ca tot coloreaza apa. ce e de facut in situatia asta?

Re: buturuga

sa o fierbi de 2-3-4 ori(asa am citit in stanga-dreapta) si sa o lasi in apa cu schimburi zilnice pana nu mai coloreaza... a... si sa speri ca intr-un final sa nu mai coloreze...
off topic.. eu am o craca draguta de corcodus smile) de care inca nu m-am apucat... inca imi fac curaj... sper sa fie buna smile)

Sacrificiu Unitate Demnitate

14

Re: buturuga

mariuspopa69 A scris:

cred ca e belea! e posibil sa vie de vita de vie salbatica , lasa iod mult. am trecut o in apa fara sare si vad ca tot coloreaza apa. ce e de facut in situatia asta?

   Nu e iod, e tanin smile, si daca iti coloreaza apa ce? Ce tip de acvariu vrei sa faci cu ea?

Re: buturuga

nano plantat

16

Re: buturuga

mariuspopa69 A scris:

nano plantat

   Aha... lol Deci ce tip de acvariu? Blackwater, Jungle, Iwagumi... etc. Adica ce tip de plante/aranjament/vietuitoare vrei sa pui in el?

Re: buturuga

chiar ma miram ca nu ati intrat sa fiu luat la ture.  asta e, le multumesc celor care mi au dat un sfat.

18

Re: buturuga

Pai stai asa, te-am intrebat ce tip de acvariu doresti, pentru ca nu inteleg de ce te deranjeaza apa colorata :omfg Taninul este bun intr-un acvariu nou pentru ca tine pH-ul acid si pestii in regula wink

Re: buturuga

vreau sa mi iasa un acvariu plantat ok! si e pacat sa nu intreb inainte sa stric ceve frumos. vazand pe youtube fel si fel de lemne imbracate in christmos mos, am decis sa fac si eu. m am speriat putin vazand ca elimina culoare din ea, doar atata tot. dc as da doua mil pe un lemn? mai bine nu o mai bag si gata. legat de pesti,  vreau sa bag o pereche de apistograma double red

Re: buturuga

Daca te intereseaza am cateva cioate de mopan, deja tratate...Le gasim noi o pozitie...