Subiect: reproducere microrasboa galaxy

am 30 microrasbora galaxy adulti si vreau sa ii inmultesc....cine a facut-o deja as dori sa ma ajute cu cateva sfaturi pertinente.....mentionez ca am achizitionat un acvariu de 60 l l-am plantat bine,am si doua buturugi cu mult moss...am bagat 4 femele si doi masculi....ce trebuie sa fac in continuare? ce temperatura le trebuie cand depun..? hrana trebuie speciala? ma intereseaza sa stiu in detaliu ce fac din momentul cand scot microrasbora din acvariu comunitar si ii pun in maternitate si pana cand pot pune puii cu adultii....as vrea detalii marunte care imi dau sanse de reusita...multumesc anticipat

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

2

Re: reproducere microrasboa galaxy

http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pe … garitatus/

Re: reproducere microrasboa galaxy

asta citisem si eu...ma interesa sfaturile cuiva implicat direct,care a reusit sa ii inmulteasca....detalii marunte care fac sa am succes cu ei

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

Re: reproducere microrasboa galaxy

La mine s-au inmultit in acvariul comun, nici o interventie din partea mea...problema ca nu reuseam sa scot puii din plante, doar unul l-am prins (accidental) si l-am mutat in alt acvariu.

5

Re: reproducere microrasboa galaxy

Acum am vazut topicul tau... credeam ca deja ai primit informatiile de care aveai nevoie.  smile

Re: reproducere microrasboa galaxy

pot numara 10 pui..stau grupati....am pus un pic de mancare micro spirulina...si ce au mai mancat ei de prin acvariu bine plantat....de maine le dau artemia...sper sa poata manca....

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

7 Editat de niku (2013-03-20 23:31)

Re: reproducere microrasboa galaxy

asta e metoda mea.
Echipamente:
un container de plastic 12l
o plasa de fibra de sticla pusa pe fundul containerului.
o bucata mare de moss de mai multe tipuri(pelia, java moss Stringy Moss) si plante plutitoare(lintita,  Pistia)
cateva zeci de inele ceramice care unele sunt puse sub plasa de fibra de sticla, altele sunt puse pe fibra de sticla sau pe moss
50% apa din acvariul din care provin.
50% apa noua.
Pestii:
aleg o femela si un mascul, cei mai dominanti din acvariu.
femela o pun cu o seara inainte de mascul.
eu dau la  pesti hrana congelata(lobster eggs), dar cred ca se poate folosi si artemia, daphnia..
NU folositi viermi ca sa hranesti (microviermi, banana worms, vinegar eels) am observat ca acesti viermi, daca ajung pe fund(acolo unde sunt si icrele), vor sparge invelisul icrelor si se vor albii.
nu recomand sa folositi nici hrana uscata pt ca pestii nu se omoara dupa ea si daca ajunge langa icre se va forma fungus si se vor albii icrele...

eu las pestii in container 2-3 zile, dupa care ii introduc din nou in acvariul adultilor.
dupa ce am scos adultii, scot si moss-ul, plasa si inelele din container.
mai astept 2-3 zile pana ies puii din icre si incep sa ii culeg.
Puii ii tin intr-un container de 2-3l pana incep sa inoate. introduc puii intr-un acvariu matur cu creveti.

Din momentul ala, puii pot fi hraniti cu viermisori, hrana uscata maruntita, parameci...ce aveti la dispozitie smile), desi nu recomand sa hraniti puii pentru o saptamana pt ca  un acvariu  creveti-only este deja foarte bogat in microfauna.

acum incepe partea plictisitoare pt ca puii cresc foarte, foarte greu.
Puii sunt tinuti in acest acvariu pana ating 1cm, apoi sunt adaugati in acvariul cu cei maturi.

8

Re: reproducere microrasboa galaxy

foarte interesant postul tau niku;) o intrebare,de ce pui inele ceramice?

ignoranta doare cel mai tare:)

9

Re: reproducere microrasboa galaxy

Pentru cei care inca nu stiu, exista un forum dedicat acestor minunati pesti. De acolo se pot afla toate informatiile necesare in ceea ce priveste parametrii apei, dieta, inmultire, etc. :
http://www.celestialpearldanio.com/cpd-forum.html

10 Editat de niku (2013-03-20 23:41)

Re: reproducere microrasboa galaxy

inelele care le pun sub plasa, le pun ca sa existe un spatiu intre fundul containerului si plasa de fibra de sticla.
inelele care le pun pe plasa, le in locuri unde pestii maturi ar putea sa ajunga sub plasa si pentru a fixa plasa de fibra de sticla.

nu pun foarte multe. vreo 15-20 sub plasa si 5-10 pe plasa.

Re: reproducere microrasboa galaxy

am si eu cateva intrebari,niku....icrele nu raman si in moss cand scoti pestii si apoi mossul? cum anume colectezi puii,pt ca eu am vazut ca stau lipiti de geam?
ai spus ca introduci puii intr-un acvariul cu creveti,daca sunt creveti adulti nu ataca puii de galaxy?de ce e nevoie de mai multe feluri de moss si de plante plutitoare?

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

Re: reproducere microrasboa galaxy

metoda mea a fost alta...poate si pt ca m-am grabit......am achizitionat un acvariu de 50 l acum doua saptamani,am introdus apa de la robinet si cam o galeata apa din acvariul vechi si l-am amenajat cu destul de multe plante si moss,plantat peste mediu,dar fara plante de suprafata....dupa cam 5 zile am introdus 4 femele care mi se pareau gravide si un mascul,ulterior am mai introdus un alt mascul....in acest mic acvariu aveam un filtru hang on si cand am introdus pestii nu aveam incalzitor,temperatura apei era cam 21 grade.....nu am observat nimic neobisnuit,poate si pt ca aveam destul de multe plante,stiu doar ca uneori pestii zaboveau in plante,ca o paranteza in acvariul comunitar ii observam destul de usor cand depuneau icre...la o saptamana am scos adultii din apa cu regretul ca nu am vazut pui si cu gandul sa introduc in cateva zile alti pesti si poate cu alta metoda...la doua zile insa am observat ceva lipit pe geam seara,si dimineata au aparut doi pestisori minusculi....in doua zile au aparut tot mereu si azi am reusit sa nr 13 pui...asta e metoda mea....mentionez ca in acvariu maternitate au scapat odata cu mossul cam 20 pui minusculi de creveti si cativa melci mici comunitari si pt cam o ora introdusesem doi pomacea adulti sa adune hrana picata atunci cand inca erau in bazin adultii

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

13 Editat de niku (2013-03-21 02:06)

Re: reproducere microrasboa galaxy

1. icrele nu se lipesc, deci daca scuturi putin moss-ul, ele vor cadea pe fundul containerului.
2. puii ii colectezi cu ajutorul unui furtun care trage apa din containerul mare in cel mic. depistezi puiul si il extragi... ca si cum ai sifona substratul cand faci schimburi de apa.
mortalitatile sunt mult mai reduse daca extragi puii inainte sa inceapa sa inoate decat sa extragi direct icrele.
3. nu exista nicio problema cu crevetii atata timp cat puii au inceput sa inoate.
4. nu e nevoie de mai multe specii de moss, dar eu asa am facut.
poti sa folosesti si un mop in loc de moss...orice. ideea e ca pestii devin putin anxiosi cand sunt doar 2 si trebuie sa le oferi un "ascunzis".
inca un detaliu:
temperatura in container nu trebuie sa fie mai jos de 15-16 grade si nu trebuie sa fie mai sus de 26-27 de grade.

eu am obtinut 18 de pui dupa ce am lasat o femela si un mascul doar o seara intr-un container. din acesti 18 de pui, cred ca 17 au ajuns la maturitate...deci rata mortalitatii este foarte mica si nici pesti retarzi nu am avut.

14 Editat de Acvarist Profesionist (2013-03-21 02:30)

Re: reproducere microrasboa galaxy

ce filtrare folosesti in acvariu cu pui..? cum faci schimbul de apa si la ce timp? cat timp le ti lumina? le dai si hrana vie sau numai uscata? in cat timp ajung la un cm si ii poti baga in acvariu comunitar?daca in acvariul de 5o litri bag doi adulti intr-o maternitate din plasa marunta ca perdeaua,au sanse sa intre pui si sa ii manance adultii?m-ar interesa sa gasesc o metoda sa am depuneri in acest acvariu din doua in doua saptamani dar fara sa afectez puii existenti..

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

15 Editat de niku (2013-03-21 13:23)

Re: reproducere microrasboa galaxy

foloseam burete bolborositor, dar orice filtru  care este bun pt puii de creveti este bun si ptr puii de pesti.

nimic diferit la schimburile de apa fata de acvariul cu adulti.

lumina chiar nu conteaza... eu am folosit 0,3w/l.

ajung greu la un cm. chestia e ca nu toti cresc uniform. prima data cand am incercat sa ii inmultesc, am obtinut 3 pui, unul mai mare decat ceilalti 2 cu o zi.
in doar cateva zile, puiul  acela era cu 15-20% mai mare deact ceilalti 2.
cam intr-o 4-6 saptamani ca sa ajunga la 1cm.

nu prea ar fi buna metoda ta pentru ca:
1. chinuiesti pestii maturi.
2. ai zis ca ai melci comunitari in acel acvariu. aia sunt foarte periculosi pentru icre.
3. recomand ca diferenta dintre varsta  puilor sa nu fie mai mare de 2-3 saptamani.

Re: reproducere microrasboa galaxy

puiutii au depasit putin de doua saptamani...se pezinta bine,au cam 6-7-8 mm..nu pot sa vad daca am mortalitati pt ca acvariul este foarte bine plantat,dar nu cred ca au murit pt ca pot numara destul de usor 20 pui chiar daca nu prea am loc de plante...precizez ca nu le-am dat hrana vie pana acum si ca ii hranesc cu un amestec facut de mine din microspirulina cu fulgi tetra maruntiti cu lingura si adaugat inca o mancare marunta rosie...am citit ca ajung la un cm in cam doua luni,inseamna ca la mine vor ajunge in cam o luna la aceasta dimensiune....oare e obligatoriu sa continui cu hrana vie sau sa merg cu acelasi fel de hrana pana la maturitate? pot sa ii bag linistit in acvariul comunitar cand ajung la un centimetru fara sa am surpriza ca sunt hartuiti de ceilanti locatari?

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

17 Editat de niku (2013-04-03 02:12)

Re: reproducere microrasboa galaxy

stai linistit ca au harana vie lol
doar ca tu nu o vezi.
10 pui intr-un acvariu de 40 de litri bine plantat, ajung la maturiate fara sa ii hranesti vreodata.
vezi ca au o perioada cand cresc foarte repede si dupa aia stagneaza dintr-o data.
vezi, coada nu se ia in calcul cand masori lungimea pestilor mici, poate se ia in calcul la pesti precum scalarii..
probabil ca pestii au 0.5cm(fara coada) si deja au o forma asemanatoare cu adultii, de acum incep sa mai stagneze in crestere.

Re: reproducere microrasboa galaxy

au aparut ceva alge verzi in acvariul maternitate unde se afla puii de micrirasbora galaxy si ma gandesc sa introduc cei doi otto din acvariul comunitar pt a face curatenie....oare imi mananca sau hartuieste puii? a mai incercat cineva?
puii au cam 17 zile cu aproximatie si unii dintre ei au ajuns cam la 8 mm fara coada,dar mai sunt cativa mai marunti...imi poate da cineva o idee daca e bine sa introduc otto?

azi am introdus si 4 melci asasini pt ca melcii comunitari au invadat practic acvariul si au depus zeci de icre....la inceput au scapat cu moss-ul cativa melci micuti si acum am cateva zeci de melcisori pe geamuri...am reanjat plantele si am lasat putin mai mult spatiu pt micuti...

atasez niste poze pt a va face o parere in ce conditii se dezvolta...sunt un pic neclare pt evit sa fac curatenie in el pe cat posibil..

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

19

Re: reproducere microrasboa galaxy

otocinclus sunt singurii pesti 100% compatibili cu crevetii( si asta nu e doar parerea mea)
dupa cele 2-3 zile cand puii nu inoata liber, otocinclusii sunt 100% siguri cu puii de CPD.
totusi, nu as pune otocinclusi intr-un acvariu cu icre de orice fel de peste.

Re: reproducere microrasboa galaxy

puii se apropie de o luna de zile si mare parte din ei au depasit un cm,chiar daca nu au vazut hrana vie pana acum,si as vrea sa va intreb daca atunci cand fac o luna ii pot introduce in acvariul comunitar..? in acvariul comunitar mai am cam 30 microrazbore,cory,sae,ottocinclusi,ancistrusi si calistusi...oare le pot face rau sau ii pot muta linistit?nu as vrea sa risc chiar daca nu mai am rabdare si as vrea inca o noua serie de pui

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA