1 Editat de Cristi0697 (2013-03-19 21:08)

Subiect: URGENT vaaaa roooooooog !!!

Am in acvariu (am avut) 3 pestisori molly negri un mascul si doua femele. Dimineata totul bine si frumos , dar azi cand m-am intors acasa ... o femela era moarta ...am scos'o si am aruncat'o ...iar dupa vreun sfert de ora ... am vazut in acvariu ceva negru si mic care misca ... m-am uitat atent ...si am vazut niste pestisori mici (molly in miniatura) ... am vazut doar vreo trei bucati ... acuma ...nu stiu ce sa fac ...sa fie pui de la femela care a murit ...si apropo ...daca stie cineva ...de ce ar fi murit ?! ...sau sa fie pui de la cealalta femela ...pe care am pus'o intr-un vas cu apa ...separat ...
as fi zis ca erau pui de la femela moarta ... doar ca aia inca avea burtica ... nu stiu ce sa fac...nu stiu ce sa mai zic ....
P.S. femela pe care o mai am ...sta doar pe fundul apei ...

2

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

Ar putea fi din cauza ca nu e ciclat acvariu. Da te rog mai multe detalii despre acvariu(volum,iluminare,filtru,fauna,flora)

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

ieeeeeeiiii ...a murit si cealalta femela ... neutral neutral neutral
Volum 17 litri
iluminare ... :-?? ...naturala si seara lumina din camera pana pe la 8-9
filtru intern ... sunsun hj-532
tocmai ce am pus azi o planta plutitoare ...nu stiu cum se numeste
si pesti ... paiii .... au mai ramas .... 3 xipho, 3 guppy ,un mascul molly, 3 corydoras , melci de substrat si inca un tip ...gen pomacea dar mai mici ...

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

Prietene ai foarte multi pesti in 17 L si pun pariu ca nu e ciclat acvariul.Ca idei ar fi urmatoarele:
-scapa de  o parte din pesti
-cumpara un acvariu de minim 50 L

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

5

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

inainte de a mai cumpara alti pesti,ar fi bine sa te documentezi un pic si ai sa vezi ca nu e chiar asa simplu cu acvariile.
te rog sa citesti urmatorul articol:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2998/ciclul-azotului-sau-sindromul-acvariului-nou/

6 Editat de niku (2013-03-20 06:42)

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

Cristi0697 A scris:

ieeeeeeiiii ...a murit si cealalta femela ... neutral neutral neutral
Volum 17 litri


cred ca asta e problema

Cristi0697 A scris:

acvariul l-am ciclat vreo 2-3 zile ...

acvariul trebuie lasat cel putin o luna(uneori chiar 2 luni) la ciclat.
in perioada asta, toate echipamentele functioneaza la putere maxima(mai putin lumina, dar asta e alta poveste).
este recomandat sa nu se bage pesti in aceasta luna datorita  valorilor neprieteroase ale apei, dar...daca este neaparat sa ai pesti in aceasta luna, poti sa optezi pentru pesti corydoras.(pentru mai multe detalii, verifica link-ul postat de nicu_fcs)
Materialul filtrant al filtrului, odata ce ai setat acvariul, nu se mai spala cu apa de la chiuveta. vei folosi apa scoasa din acvariu dupa  un schimb de apa pentru a spala materialul filtrant.
In perioada de ciclare a acvariului, este recomanat a nu se face schimburi de apa sau daca se fac, sa nu se depaseasca mai mult de 10-15% pe saptamana.
Pestii se adauga in acvariu 4-5/zi. adica nu bagi 30 de pesti intr-un acvariu abia ciclat pt ca s-ar putea sa deciclezi acvariul si sa mai astepti ceva timp pana se cicleaza la loc.

Ca regula de baza, 1 cm de peste pe litru de apa. adica intr-un acvariu de 17 litii se poti introduce doar 5-6 neoni si atat! un neon are 3cm, deci 5(pesti)x 3(centimetri pt fiecare peste)=15.
cand vine vorba despre hardware(lumina, filtrare, incalzire, substrat, decor...), se ia in considerare volumul brut al acvariului.
cand vine vorba despre pesti, plante si alte vietuitoare, se ia in considerare volumul net al acvariului .

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

multumesc pentru raspunsuri ...si o sa le iau in considerare ...
doar ca ...cum de femelele de la molly au murit ...si acuma eu am si pui ...?!
am 4 pui de molly si ii tin intr-un alt vas cu apa....ce sa fac cu ei, cu ce sa ii hranesc ?!

8

Re: URGENT vaaaa roooooooog !!!

nu ii mai tine in borcan ca sigur o sa moara.pune-i inapoi in acvariu ca nu ii mananca nimeni.poti sa ii hranesti cu fulgi maruntiti.