21

Re: Ce filtru este mai bun?

marian75 A scris:
Dodge A scris:

Salutare

Vreau sa achizitionet un filtru extern si as avea nevoie de niste pareri de la voi.
Marimea acvariului : sunt 2 variante 100 sau 180l, dar asta nu conteaza....in principiu ma intereseaza marcile in general...defecte, probleme, ZGOMOT, filtrare...etc, tot ce imi puteti spune

in plan am : Hagen Fluval 205 sau 305.
                   JBL Cristal Profi e900
                si de la EHEIM nu prea stiu pt ca sunt foarte scumpe
                  EXCLUS TetraTec-urile.

iati e 900 profi jbl calitate/pret cea mai buna

Si eu sunt de acord, un JBL e900 face fata fara probleme la orice acvariu (ciclide,carasi) pana in 200 litri, daca mai vrei si plantat pana in 300 litri. Sunt si foarte silentioase.
In Hagen nu prea am incredere ca firma, am avut 2 pompe de aer si au tinut mult mai putin decat cele de la Resun (chinezesti), dar mai mult decat Tetra smile
Dupa parerea mea Eheim nici nu merita pomenit, la ce preturi au.

22 Editat de Lorenzo (2010-01-20 18:06)

Re: Ce filtru este mai bun?

bondo A scris:
marian75 A scris:
Dodge A scris:

Salutare

Vreau sa achizitionet un filtru extern si as avea nevoie de niste pareri de la voi.
Marimea acvariului : sunt 2 variante 100 sau 180l, dar asta nu conteaza....in principiu ma intereseaza marcile in general...defecte, probleme, ZGOMOT, filtrare...etc, tot ce imi puteti spune

in plan am : Hagen Fluval 205 sau 305.
                   JBL Cristal Profi e900
                si de la EHEIM nu prea stiu pt ca sunt foarte scumpe
                  EXCLUS TetraTec-urile.

iati e 900 profi jbl calitate/pret cea mai buna

Si eu sunt de acord, un JBL e900 face fata fara probleme la orice acvariu (ciclide,carasi) pana in 200 litri, daca mai vrei si plantat pana in 300 litri. Sunt si foarte silentioase.
In Hagen nu prea am incredere ca firma, am avut 2 pompe de aer si au tinut mult mai putin decat cele de la Resun (chinezesti), dar mai mult decat Tetra smile
Dupa parerea mea Eheim nici nu merita pomenit, la ce preturi au.

Esti tare hotarat in ceea ce spui dar nu cred ca intentionat dai sfaturi gresite ci din lipsa de experienta.La 200L cu fitru de 450l/h(atat are jbl e900) nici cu 5-6 carasi sau ciclide nu o sa ai apa cristal,sa nu mai vorbesc de filtrarea biologica(filtrul are doar 5-6L volum) si nu in ultimul rand cea mecanica.La acel fitru v-a umbla saptamanal sa-l curete din cauza colmatarii.La filtrele externe,repet,nu ar trebui sa umblati asa de des ca sa nu deranjati bacteriile.La 1-2 luni este suficient,am vazut cazuri cand l-a desfacut dupa 5 luni.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

23 Editat de Lorenzo (2010-01-20 18:50)

Re: Ce filtru este mai bun?

Si ca sa fiu inteles mai bine uite ce scrie in cartea tehica de la filtrele externe JBL:

" The data given on the type plate and the packaging refer, as usual techincally, to maximum idle runing data of the pum, without hoses and filter material:
cp e700: 700 l/h
cp e900: 900 l/h
cp e1500: 1500 l/h
When operated in an aquarium, this data is reduced by differeny extents depending on the lenght of hoses and the material used. An accumulation of dirt in the hoses and filter material will further reduce perfomance.
The following approximate capacities refer to a hose lenght of 1,5 m and operating with the supplied filter material in a clean or new condition:
cp e700: 400 l/h
cp e900: 450 l/h
cp e1500: 900 l/h
The filter material and hoses should be cleaned when these levels are reduced by about 50%."

Asta este valabil la toate fitrele externe.....din pacate.
Imi place de cei de la JBL ca recunosc cum sta treaba nu ca alti producatori(tetratec etc.) care nu scriu nimic despre performantele filtrelor.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

24

Re: Ce filtru este mai bun?

Lorenzo A scris:

Da,tu vorbesti de aquascaping,cum vad la tine in semnatura,cu cati-va neoni de 2cm. in 260L.Asa este ok in principiu dar Dodge nu stiu daca vrea aquascape,poate vrea sa bage in acvariu vreo 10 carasi,red parrot sau mai multi pesti si atunci lucrurile stau altfel.Asta ar trebui sa ne spuna el,ce pesti si aprox. cati.In legatura cu JBL e900 te rog fa un test inainte sa-l cureti,daca trece de 500-600L/h fac o bere. wink

Acvariul indiferent de marime va fi foarte bine plantat, iar pesti nu vor fi carasi sau ciclide...va fi populat cu neoni, raspora, sae si alte rase de sanitari + melci...neretina si pomaceea.
In momentul de fata am acvariu de 115l....dar vreau sa il schimb cu Juwel Rio 180.

25

Re: Ce filtru este mai bun?

Asa arata cel de acum

26

Re: Ce filtru este mai bun?

Filtrul extern este bine sa fie folosit doar pentru filtrare biologica! Asta inseamna ca nu trebuie sa intre in el mizerie. De aceea cea mai simpla varianta este sa pui un burete pe capatul de admisie al filtrului.
Ca sa se dezvolte bacteriile in filtru, nu trebuie ca acesta sa aiba un debit mare pt ca aceste bacterii sa se poata fixa si dezvolta. Un filtru cu volumul de 5-6 L poate sa fie mai mult decat suficient! Este f important materialul filtrant! Un material filtrant bun (siporax) are o suprafata imensa de fixare pentru bacterii!

Eu la un acvariu de 350 L am un filtru de 20 L. Extern! Nu am mai umblat in el de mai bine de un an si nu am niciun fel de problema!

27

Re: Ce filtru este mai bun?

eu am decis deja el va face treaba pentru mine smile

natura un rau necesar smile

28

Re: Ce filtru este mai bun?

Salut ! Am capatat un acvariu de 90l si vreau sa instalez un filtru exterior. Va rog sa imi recomandati un produs cu un raport calitate pret cat mai bun, fiabil si usor de folosit. In vitor, daca o sa ma descurc, as dori sa upgradez acvariul la 200l. Pot cumpara un filtru cu debit mai mare si sa-l reglez pe minim, sa-l pot folosi in ambele situatii ? Multumesc anticipat !

29

Re: Ce filtru este mai bun?

@dincusor
Buna!
Da, sigur ca da. In postul de mai sus al lui Marian75 vezi unul care se potriveste.
Si eu il am la acvariu de 250L si il curat o data pe luna.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

30 Editat de sece4u20 (2010-03-19 01:33)

Re: Ce filtru este mai bun?

dincusor A scris:

Salut ! Am capatat un acvariu de 90l si vreau sa instalez un filtru exterior. Va rog sa imi recomandati un produs cu un raport calitate pret cat mai bun, fiabil si usor de folosit. In vitor, daca o sa ma descurc, as dori sa upgradez acvariul la 200l. Pot cumpara un filtru cu debit mai mare si sa-l reglez pe minim, sa-l pot folosi in ambele situatii ? Multumesc anticipat !

ma stii ceva. deja esti enervant. nici nu te prezinti nici buna ziua nu zici si deja iti doresti o gramada de sfaturi. ai dat macar un search prin forum ?? sau iti este lene??? treci pe la topic-ul sa ne cunoastem. citeste ciclul azotului si ghidul incepatorului apoi poti sa incepi sa ceri sfaturi. conformeaza-te regulilor de pe acest forum si daca ai citi macar 10 posturi sunt sigur ca ai gasi raspunsul sau macar ai vedea cum se formuleaza  o intrebare si de ce specificatii avem nevoie pt a iti da cele mai bune sfaturi.

sorry daca te-am luat tare dar nu imi place lipsa de politete si lenea.

31

Re: Ce filtru este mai bun?

Lucia A scris:

@dincusor
Buna!
Da, sigur ca da. In postul de mai sus al lui Marian75 vezi unul care se potriveste.
Si eu il am la acvariu de 250L si il curat o data pe luna.

Dar ce tii in el de il cureti o data pe luna? Eu folosesc un e1500 la 300l si il spal o data la 6 luni. Nu-i bine sa umbli prea des la filtrul extern ca deranjezi coloniile de bacterii.

32

Re: Ce filtru este mai bun?

Lorenzo sunt de acord cu tine in tot ce ai spus.

33 Editat de Baracuda (2010-03-19 14:35)

Re: Ce filtru este mai bun?

sece4u20 A scris:
dincusor A scris:

Salut ! Am capatat un acvariu de 90l si vreau sa instalez un filtru exterior. Va rog sa imi recomandati un produs cu un raport calitate pret cat mai bun, fiabil si usor de folosit. In vitor, daca o sa ma descurc, as dori sa upgradez acvariul la 200l. Pot cumpara un filtru cu debit mai mare si sa-l reglez pe minim, sa-l pot folosi in ambele situatii ? Multumesc anticipat !

ma stii ceva. deja esti enervant. nici nu te prezinti nici buna ziua nu zici si deja iti doresti o gramada de sfaturi. ai dat macar un search prin forum ?? sau iti este lene??? treci pe la topic-ul sa ne cunoastem. citeste ciclul azotului si ghidul incepatorului apoi poti sa incepi sa ceri sfaturi. conformeaza-te regulilor de pe acest forum si daca ai citi macar 10 posturi sunt sigur ca ai gasi raspunsul sau macar ai vedea cum se formuleaza  o intrebare si de ce specificatii avem nevoie pt a iti da cele mai bune sfaturi.

sorry daca te-am luat tare dar nu imi place lipsa de politete si lenea.

Mai oameni buni! De ce se uita atit de des ca implicarea in discutiile de pe acest forum nu este obligatorie? Nu cred ca este normal, chiar daca cineva incalca niste reguli, sa fie apostrofat in mod nepoliticos. Am convingerea ca se pot spune lucruri neplacute la adresa cuiva, dar intr-o maniera civilizata, care sa-si atinga scopul cel putin la fel de bine. Mentinerea unei atmosfere destinse este necesara, in cazul in care vrem, sa sporim valoarea acestui site/forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Ce filtru este mai bun?

Vad ca in acest topic predomina altceva decat ce am vrut eu sa aflu.

Am decis, si imi voi cumpara un JBL e900 la acvariu de 180 L.
Daca este ceva care ce ar trebui sa stiu va rog sa ma avertizati acum. Luni fac comanda.

Multumesc!

35 Editat de Baracuda (2010-03-19 14:31)

Re: Ce filtru este mai bun?

Dodge A scris:

Vad ca in acest topic predomina altceva decat ce am vrut eu sa aflu.

Am decis, si imi voi cumpara un JBL e900 la acvariu de 180 L.
Daca este ceva care ce ar trebui sa stiu va rog sa ma avertizati acum. Luni fac comanda.

Multumesc!

Cu scuzele de rigoare pt. ca am fost unul din cei care au deturnat subiectul! Cred ca trebuie sa tii cont de un singur principiu: filtrul sa aiba un debit/ora mai mare decit capacitatea acvariului. Avantajele vor fi: debitul este reglabil, asa ca il vei regla la necesar; vei acoperi momentele in care ai nevoie de un debit mai mare decit cel folosit in mod constant; in cazul achizitionarii uni acvariu mai mare, il vei putea folosi. Ca exemplu eu folosesc un Tetratec EX1200 - debit 1200 litri/ora, pt. un acvariu de 250 litri si un Eheim Proffesionel 3 2180 - debit 1700 litri/ora pt. un acvariu de 500 litri. Rezultatele sunt excelente. Este un simplu sfat, nu este obligatoriu sa-l urmezi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: Ce filtru este mai bun?

bondo A scris:
Lucia A scris:

@dincusor
Buna!
Da, sigur ca da. In postul de mai sus al lui Marian75 vezi unul care se potriveste.
Si eu il am la acvariu de 250L si il curat o data pe luna.

Dar ce tii in el de il cureti o data pe luna? Eu folosesc un e1500 la 300l si il spal o data la 6 luni. Nu-i bine sa umbli prea des la filtrul extern ca deranjezi coloniile de bacterii.

@Dodge Mii de scuze pt offtopic. Din partea mea e ultimul.

Eu am carasei.... cand l-am cumparat cam asa mi-a spus si vanzatorul...
Merge din ianuarie l-am curatat o data in Februarie si odata acum in martie...

Dar, pot sa spun ca aveam cam doi pumni de materie in el... filtrele aratau ... mizerabil...
Poate ca ai dreptate referitor la curatatul mai rar,... dar nu as vrea ca pestisorii mei sa pateasca ceva din cauza faptului ca eu nu am facut curat la timp...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: Ce filtru este mai bun?

Lucia A scris:

@dincusor
Buna!
Da, sigur ca da. In postul de mai sus al lui Marian75 vezi unul care se potriveste.
Si eu il am la acvariu de 250L si il curat o data pe luna.

Multumesc Lucia. Din cate am inteles, debitul filtrului ar trebui sa fie de aproximativ 2-3X capacitatea acvariului, iar modificare debitului se face prin gatuirea evacuarii. Din acest motiv apare o presiune dinamica care actioneaza asupra rotorului si ar putea duce  la o uzura mai rapida. La pompe mai puternice se foloseste o supapa diferentiala care sunteaza traseul si protejeaza pompa. Nu am apucat sa desfac un filtru din comert si sa vad exact constructia, poate ca temerile mele sunt inutile. Multumesc anticipat pentru eventualele lamuriri!

38

Re: Ce filtru este mai bun?

Faceti-ma sa inteleg:

Pt acvariul meu 160/180l cu dimensiunile: 100/40/45.....bine plantat si populat cu neoni, raspora, sae, apistograme toti in jur de 40-50 ce trebuie sa folosesc, sa am apa foarte curata si sa nu ametesc pesti?

E900 sau e1500?

Mie totusi e1500 mi-se pare putin cam puternic pt capacitatea si dimensiunile acvariului meu?

39

Re: Ce filtru este mai bun?

E900 face fata fara probleme

40

Re: Ce filtru este mai bun?

Am comandat E900...maine ajunge + FilterStart, deci maine seara tunning smile....si mai vine si un reactor Dupla 400...deci evoluez...aspir catre profesionalism(glumeam)