1

Subiect: Intrebare...

Salut.
Deoarece planul care il facusem pentru un acvariu 225l mai are de asteptat(din cauza finantelor), m-am gandit sa incep cu un nano.
Sunt in cautarea unui filtru si a unui incalzitor pentru respectivul acvariu.(inca nu stiu care vor fi dimensiunile, dar tind spre un cub 30cm)

Intrebare 1: As putea sa pun cativa microrasbora galaxy + cativa rcs?
Intrebare 2: Ce sa aleg intre Hailea SL 206 si Crystal Hang On 2 ? (acvariul va fi amplasat in aceiasi camera in care dorm...deci trebuie sa fie silentios)
Intrebare 3: Ce incalzitor mi-ati recomanda? (tinand cont ca spatiul este destul de mic, si incalzitorul trebuie sa fie pe masura)

2

Re: Intrebare...

1. poti, dar sa nu te astepti la pui de rcs...
2. Aquael PAT Mini. filtrele hang on devin zgomotoase in timp.
3. 50w o sa faca fata.

nu mai bine mergi cu un Aquael Shrimpset ?

3

Re: Intrebare...

eu am tinut la un moment dat vreo 15-17 microrasbore intr-un Hailea de 20 lt. acvariul il tineam pe birou la 50 cm de mine si aveam ocazia sa-i vad foarte des.

acum l-am transformat in maternitate pentru puii de microrasbore, iar adultii i-am exilat in acvariul mare.

nu-ti recomand filtrul cascada. pe mine nu m-a convins de eficienta lui, doar misca putin apa in zona in care este amplasat.

Re: Intrebare...

niku A scris:

1. poti, dar sa nu te astepti la pui de rcs...
2. Aquael PAT Mini. filtrele hang on devin zgomotoase in timp.
3. 50w o sa faca fata.

nu mai bine mergi cu un Aquael Shrimpset ?

cu foarte mult moss si plante o sa ai creveti pui de nu ai ce sa faci cu el....eu am 30 microrasbore galaxy si din 20 creveti am ajuns sa am peste 200,plus ce am dat pana acum cam 100 adulti

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

5

Re: Intrebare...

gabriel_papi17 A scris:
niku A scris:

1. poti, dar sa nu te astepti la pui de rcs...
2. Aquael PAT Mini. filtrele hang on devin zgomotoase in timp.
3. 50w o sa faca fata.

nu mai bine mergi cu un Aquael Shrimpset ?

cu foarte mult moss si plante o sa ai creveti pui de nu ai ce sa faci cu el....eu am 30 microrasbore galaxy si din 20 creveti am ajuns sa am peste 200,plus ce am dat pana acum cam 100 adulti

eu nu te contrazic.

eu doar am zis sa nu isi faca sperante prea mari ca red cherry o sa se inmulteasca intr-un acvariu cu orice fel de peste...inafara de otocinclus.

6

Re: Intrebare...

salut , am avut un acvariu de 54 l plin cu mosuri , pentru inceput 30 - 40 rcs si 10 galaxy , dupa 4-5 luni am desfiintat acvariul si pe o suprafata de 60/30  in 10 cm coloana de apa colcaiau rcs , concluzia ? o trageti singuri .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.