21

Re: In sfarsit acavariu mare

Am reusit si cu ajutorul domnului Dan Bucur am finalizat  capacul la acvariu.A lucrat  profi si este foarte serios si meticulos in ceea ce face , deci vil recomand cu cea mai mare caldura.O sa pun diseara si poze cu el ca sa vedeti.

22

Re: In sfarsit acavariu mare

E seara  dar pozele nu sunt.Sa le fi furat cineva?
Iti recomand  bucuros filtrele sun sun .Sunt foarte silentioase si isi fac treaba cu brio.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

23 Editat de claus2055 (2013-06-04 22:34)

Re: In sfarsit acavariu mare

Au venit si pozele cu capacul.
In acvariu am pus ca substrat  pietris de rau gen mozaic,margaritar,luat de la o balastiera care il vindea  ca nisip pentru dezapezire,are granulatia de 3-4 mm si care dupa o spalare minutioasa arata superb .
As dori si un sfat de la voi deoarece vreau sa cresc gazon ( Parvula si H.C. ) ,iar capacul este prevazut cu 6 neoane T8,ma gandeam sa pun 2-830,2-860,2-965,cele de 965 sa le pun in fata ca lumina sa cada pe gazon.

INTREBARE?
1 - Sa schimb soclurile de T8 cu socluri de T 5 ca sa am mai multe sanse sa fac un gazon frumos sau e ok si cu neon T8 ?

Mentionez ca droserile sunt de 58w neon T8 .
2 - Daca ar fi sa  pun neon T5 de 54 w ,as putea folosi acelasi drosere sau trebuie sa le inlocuiesc si pe ele?

3 - Trebuie sa pun Manado peste pietris ca sa pot creste gazon ,sau e ok doar pietrisul simplu si sa fertilizez in coloana de apa?

4 - Daca granulatia este de 3-4-5 mm este posibil ca, gazonul sa iasa din substrat ?

Mentionez ca acvariul va sta la ciclat doar cu 2 neoni si 20 de creveti timp de 6 luni de zile,in care sa ma timp sa imi creasca plantele cum imi doresc, voi folosi si CO2.

Multumesc mult si astept sfaturile voastre

24

Re: In sfarsit acavariu mare

.

25

Re: In sfarsit acavariu mare

Mi se pare mie sau soclurile alea nu sunt hodroizolate? nu se vede bine in poza

Pietrisul care lai cumparat sigur nu e calcaros ? dai o proba cu otet.

1. Eu mi-am shimbat toata instalatia t8 cu t5.
2.Trebuiesc shimbate.
3.Manado este tot pietris/coart poate AquaBasis dar se pune dedesuptul pietrisului.
4.Nu cunosc, ca idee cred ca depinde de ce specie pui.

26

Re: In sfarsit acavariu mare

eu ma gandeam ca daca acele drosere de T8 sunt de 58 w ar putea duce fara probleme neoanele de T5 care sunt de 54 w.
Manado nu tin neaparat sa pun ,ci doar dac este necesar ca sa am rezultate bune cu gazonul.
Pietrisul nu este calcaros.

Re: In sfarsit acavariu mare

Nu-i indicat sa pui creveti in acvariu neciclat, sunt sensibili la amoniac. Mai bine melci pomaceea hraniti regulat...

28

Re: In sfarsit acavariu mare

am inteles,iar vizavi de lumina ce spui sa le schimb sau nu?

Re: In sfarsit acavariu mare

EU cred ca te-ai grabit cu pietrisul ala, consider ca e regula elementara sa ai substrat fertil( Manado e bun) si apoi unul steril( cel pus de tine),gandeste-te putin ca cel fertil are nutrienti necesari...deci e un must...urmarim in continuare evolutia.pana acum pe exterior arata marfa,imi place capacul,,cat te-a costat?

Re: In sfarsit acavariu mare

claus2055 A scris:

am inteles,iar vizavi de lumina ce spui sa le schimb sau nu?

La 60 inaltime nu cred ca faci gazon nici din marsilea cu t8. Daca schimbi socluri/neoane cred ca trebuie sa schimbi si drosere...nu am retinut ce drosere ai...

edgarbonea.1989 A scris:

EU cred ca te-ai grabit cu pietrisul ala, consider ca e regula elementara sa ai substrat fertil( Manado e bun) si apoi unul steril( cel pus de tine),gandeste-te putin ca cel fertil are nutrienti necesari...deci e un must...

Manado nu este substrat fertil. As vrea eu la 35 l cat am in acvariu sa fie fertil.

Re: In sfarsit acavariu mare

sii ii recomanzi doar acel piatris pe care l-a pus deja?

32 Editat de claus2055 (2013-06-06 20:30)

Re: In sfarsit acavariu mare

Capacul a costat 650 ron si 50 ron transport cu Maxi Taxi.

Am inteles ce spuneti si o sa renunt cu siguranta la neoanele t8,o sa modific soclurile,dar nu vad de ce as schimba  si droserile care sunt electronice ,Osram.Ele sunt pentru neon t8 de 58w si cred ca ar duce usor un neon T5 care  este de 54 w,,,nu?

Mentionez ca acvariul are inaltimea de 60 dar intaritoarele le-am pus la 5 cm de buza sticle si daca m-ai scad si 4 cm pietris in fata si 7 cm in spate ramane o coloana de apa de 50 cm

33 Editat de MariusMinu (2013-06-07 11:09)

Re: In sfarsit acavariu mare

edgarbonea.1989 A scris:

si ii recomanzi doar acel pietris pe care l-a pus deja?

Eu nu i-am recomandat pietrisul, doar am spus ca manado nu este substrat fertil. Insa daca vrei sa mutam discutia catre substratul fertil eu nu cred ca este un must... :pp
Am vazut destule esecuri cu substrat fertil si destule setari reusite doar cu pietris de rau ca sa mai cred asta...

claus2055 A scris:

o sa modific soclurile,dar nu vad de ce as schimba  si droserile care sunt electronice ,Osram.Ele sunt pentru neon t8 de 58w si cred ca ar duce usor un neon T5 care  este de 54 w,,,nu?

Or fi ele electronice dar nu-i chiar asa...t8 de 58 W are 150 cm, t5 de 54w are 115 cm ...cam scurt zic eu, cred ca trebuie sa pui t5 de 80W. Ca sa-ti fie mai usor poti sa schimbi doar primele doua neoane din fata, unde creste gazonul si restul le lasi t8. In felul asta iei doar un droser 2x80W...

34

Re: In sfarsit acavariu mare

Si sa merg cu T8 din spate catre fata adica 2*830, 2*865 si cu T5 - 2*965  ?

35

Re: In sfarsit acavariu mare

Daca te rog poti face o poza la socluri mai indeaproape ? Eu am inpresia ca nu sunt hidroizolante ... cea ce nu e de bine. Nu se vad bine din poza care ai postato cu capacul acvariului.

36

Re: In sfarsit acavariu mare

Nu cred ca sunt hidroizolante

37

Re: In sfarsit acavariu mare

Atunci dale jos si pune hidroizolante... nu ai cum sa le folosesti pe cele care le ai.

38

Re: In sfarsit acavariu mare

Nu mai bagati frica in el ,eu am socluri normale la capac .Tot facut de Bucur, si am pesti foarte  nervosi mai ales  noaptea .Pana acuma nu am avut probleme cu sistemul de iluminat ,si retine am arowana de 60 cm .Care mereu arunca apa peste neoane si nu sunt protejate,deci nu am avut probleme. lol Terminativa cu frica ....

39 Editat de claus2055 (2013-06-07 22:52)

Re: In sfarsit acavariu mare

Multumesc  Johnny .

40 Editat de MariusMinu (2013-06-08 15:20)

Re: In sfarsit acavariu mare

claus2055 A scris:

Si sa merg cu T8 din spate catre fata adica 2*830, 2*865 si cu T5 - 2*965  ?

Pune in spate t8 si in fata t5. Asta este o varianta de compromis pana reusesti sa pui numai t5-uri. Cate neoane sa pui...asta depinde de restul parametrilor apei, ce plante vrei sa tii, etc. Pentru inceput cred ca ajung 4 neoane (2xt8+2xt5). 
Parerile sunt impartite aici, eu am lumina moderata(0,5w/l)...altii au lumina mai multa(1w/l).
Mai rau este ca nu vad reflectoare in lampa. Conteaza foarte mult...