1 Editat de omunebun84 (2013-03-25 01:18)

Subiect: Ajutor

Am vazut aseara ca un peste are ceva ciudat la gura si cred ca este bolnav. nu stiu ce poate fi. am facut o fotografie ca sa vedeti mai bine despre ce este vorba. va multumesc.

2

Re: Ajutor

mai incearca odata cu poza.
intre timp ai putea se ne dai detalii despre acvariu, ce specie de peste e si cand l-ai luat sau cand ai bagat ultima data vietuitoare in acvariu.

Re: Ajutor

Incearca sa mai pui inca odata fotografia.

Re: Ajutor

acvariul este de 260 de litri si nu am mai bagat pesti in el de cam 2 luni de zile. la ultima analiza a apei am gasit fosfatul foarte mare si mi-au recomandat sa fac schimburi dese la apa. mai mult nu am facut, am sifonat la fiecare schimbare de apa si doar atat. ce am observat este ca s-au cam inverzit pietrele in ultima saptamana. am avut si niste carasi aurii pe care i-am separat intr-un acvariu mai mic de 60 de litri. acum in acvariul mare am doar 6 zebre, 2 rechini 2 ca cel din imagine care nu stiu cum se numeste :fcry .

5

Re: Ajutor

Cred ca e vorba de Pleco Leopard. S-ar putea sa aiba o tumoare caz in care nu cred ca ai ce sa-i faci. Mai e posibil sa fie si o rana infectata, depinde ce substrat ai. Acestei specii ii place sa sape. Pietrele se fac verzi datorita nivelului mare de fosfati care reprezinta o hrana din abundenta pentru alge. Incearca sa folosesti filtru JBL PHOS EX. Intra pe: http://www.jbl.de/en/online-hospital/identifying-and-curing-fish-diseases si incearca sa identifici boala dupa poze.

"Let the waters abound with an abundance of living creatures, ..." GENESIS 1.20

Re: Ajutor

Geosan A scris:

Cred ca e vorba de Pleco Leopard.

   Pleco Leopard, adica Peckoltia compta, nu este in nici un caz, mie-mi pare mai degraba un pui de Pterygoplichthys gibbiceps.

Geosan A scris:

Mai e posibil sa fie si o rana infectata, depinde ce substrat ai. Acestei specii ii place sa sape.

   Geosan, tu ai vazut vreodata Pleco sa sape in nisip? :omfg
   Ionut... nu stiu ce are pestele, nu am mai vazut asa ceva pana acum!

Re: Ajutor

cred ca o sa resetez acvariul. am facut proba la apa si am fosfatul foarte ridicat si incerc de 2 saptamani sa-l scad si nu prea pot. am facut schimbari de apa si cam degeaba. mi-au recomandat sa incep din nou cu apa proaspata si sa controlez mai bine algele. acum eu ma intreb cu ce as putea dezinfecta substratul, ornamentele si ce am in el. filtrul este umed-sec deasupra acvariului si trebuie si el dezinfectat. ce si cum sa fac!?

8 Editat de niku (2013-03-26 03:08)

Re: Ajutor

am cautat pe google "pleco mouth growth" si am gasit o "crestere" care seamana cu a ta.
in acel post se vorbea de fungus, tumori, arsura de la incalzitor+ infectie...
ideea e ca pare foarte grav.

daca stai bine cu engleza, cauta pe forumurile internationale.

pana gasesti ceva pe acele forumuri, ai putea sa il bagi intrun acvariu carantina.

parerea mea e sa rezolvi problema cu pestele inainte sa resetezi acvariul.

Re: Ajutor

Salut. Vezi ca poate fi de la pietre sau substrat, pot contine silicat sau/si fosfat si in afara de asta salta foarte mult duritatea. Silicatul este si el o masa copioasa pentru alge. Eu tocmai ce m-am fript cu niste pietre din astea. Daca nu afli care este cauza degeaba umbli la efecte (dezinfectie ) pentru ca problemele vor aparea din nou...

Re: Ajutor

cred ca am gasit ce are, este vorba de o ciuperca care este cam specifica speciei lor. le apare in momentul in care face o mica rana din cauza pietrelor colturoase si se infecteaza. l-am bagat deja in carantina si acum sa vedem. treaba este ca odata ce face aceasta ciuperca este destul de periculoasa ca se poate transmite si la ceilalti pesti. multumesc pt ajutor :noroc

Re: Ajutor

cred ca am rezolvat problema care o aveam cu pleco. l-am pus in carantina si i-am aplicat tratament. se pare ca reactioneaza destul de bine la tratament si i-a mai disparut ciuperca de la gura. i-am dat cu un produs numit Multicure care contine verde de malaquit,acrifavina, albastru de metilen, formaldehino si apa distilata. am cautat si pe forumurile spaniole si am gasit ca multi pun antibiotice ca amoxacilina, etc, la 50 de litri o tableta de 500g. sincer nu stiu ce sa zic, cred ca este destul de exagerat dar daca asa poti rezolva eventualele infectii se poate incerca. nu am incercat dar o sa mai caut articole despre tema asta.

Re: Ajutor

Salutare! Se pare ca dupa multe cautari am gasit 2 medicamente care sunt destul de bune pt ciuperca pe care o are pleco-ul meu, se vindeca destul de incet dar se vindeca. acum am observat ca pe unele pietre, pe tulpina unor plante, au aparut niste bobitze albe si nu stiu ce sunt. daca reusesc sa le fac o foto o s-o pun sa vedeti despre ce este vorba. va multumesc.

Re: Ajutor

Probabil sunt pui de melci. Daca ai luat de curand ceva plante sa te astepti la asa ceva...