Subiect: Speci compatibile cu scalari

Salut, recent  mi-a murit unul dintre scalri aveam doi ( pereche). Acuma eu m-am gandit sa mai cumpara cativa pesti in plus  printre care si un scalar mascul.
Problema mea este ca nu prea stiu ce speci ar merge cu scalari dar din cate am citit pe internet scalarilor le place sa stea cu alte speci care nu sunt agitate si de preferat ar fi pesti calmi.

In acest moment singurul scalar pe care il  mai am sta in acvariu cu inca alti doi pesti ( nu imi pot da seama ca specia sunt) si cu 3 sanitari. Acvariul este de marime medie acuma nu mai stiu de ce cantitate este acvariul.

Acuma ca sa va ajut sa identifcati ce specie sunt si cei doi pesti care stau cu scalarul am sa va dau mici descrieri si detali.
- primul este un pestisor auriu mic cu un punct negru si pe o parta si pe alta si este jucaus
-al doilea este de marime medie albastru cu coada pestrita si este de culoarea albastru cu dungi albe pe corp si punctele albe de pe coada

Am sa revin cu poze dca nu prea va dat seama din descriere.

2

Re: Speci compatibile cu scalari

sunt multe specii care merg cu scalarii.
depinde cat de mare e acvariul...

eu vreau sa-mi fac un acvariu de 240l in viitorul putin mai indepartat si un setup cu scalari era o obtiune.
o pereche scalari clasici.
15-20 tetra emperor(Nematobrycon palmeri)
cativa ramirezi bolivieni
cativa corydoras julli(sau alta specie de corydoras)
o pereche sau cativa ancistrusi.

3 Editat de maxourius (2013-03-26 00:49)

Re: Speci compatibile cu scalari

mersi pentru sugestia dar dar sunt 100% ca acvariul meu nu are 240l. Dar voi face tot posibilul sa aflu ce cantitate are acvariul meu.

ok am reusit sa fac ceva calcule si am aflat ca acvariul meu are 26 de litri aproximativ fie 30 cam asa. Nu stiu exact l-am luat pe masurate si pe calculate.

4 Editat de niku (2013-03-26 01:07)

Re: Speci compatibile cu scalari

lol 

scalarii nu se pun in acvarii mai mici de 70-80l