1

Subiect: Salutare - un prim proiect

Salutare!
Sunt George din Bucuresti si sunt la un prim proiect mai serios, respectiv un nou acvariu pe care o sa incerc sa il fac singur(nu stiu cum o sa ma descurc) pe dimensiunile L80-90 l40 H45, deci aprox 135-150litri net. Diferenta intre noul acvariu si cel pe care l-am avut inainte este ca cel dinainte avea dim L70 l35 H40 (aprox 90 litri net). O alta diferenta ar fi ca in cel vechi nu am avut decat o plantuta fara substrat si fara alte produse in apa, motiv pentru care nu i-a mers foarte bine (mai era si anubia care teoretic este usor de intretinut, mai putin fara nimic in apa).
Actual am decat betta f+m (din vechea serie de pestici unde aveam si 4carasei). Am avut cateva incercari in a reproduce betta, dar nu a mers, cred, pe motiv ca f si m erau si sunt cam batranei-el cred ca are deja vreo 2 anisori.
Noul acvariu o sa fie si plantat fata de cel anterior, de data asta cu mai multa implicare si pentru plante.
Am vazut ca sunteti pro pe acest forum si as avea nevoie de cateva idicatii pentru a construi noul acvariu. Din ce am vazut pe forum ar trebui sa am geamuri de 8mm, eventual cu fund dublu, la care ma gandesc sa pun de 8mm baza + 4mm dublura interioara. Am luat deja un silicon pt acvariu de la Ceresit care sper sa fie bun si suficient.
Ca si pret am vazut la Complexul Obor sticla de 6mm era 45lei/mp, teoretic cea de 8mm ar fi 60lei/mp. As vrea sa stiu ce preturi mai cunoasteti si voi si eventual unde pot sa realizez cantuirea laturilor, la nenea de la Obor cred ca nu este posibil.
Dupa asta o sa urmeze confectionarea capacului, unde o sa am nevoie de f mult ajutor, cred eu.
Pentru moment asta ar fi noul meu proiect.
Critici si observatii sunt binevenite.
Zi buna tuturor!

Re: Salutare - un prim proiect

Salut si bine ai venit! Cantuirea sticlei poti sa o faci acasa cu niste smirghel pus pe o bucata de lemn...poti sa ceri si la geamgerie sa o cantuiasca dar am inteles ca e cam scump, te duce cu totul (sticla+cantiut+silicon) mai mult ca unul nou din hornbach. Eu am dat 250 lei pe acvariu eheim de 160 l. Faci cum crezi de cuviinta...

3

Re: Salutare - un prim proiect

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit! Cantuirea sticlei poti sa o faci acasa cu niste smirghel pus pe o bucata de lemn...poti sa ceri si la geamgerie sa o cantuiasca dar am inteles ca e cam scump, te duce cu totul (sticla+cantiut+silicon) mai mult ca unul nou din hornbach. Eu am dat 250 lei pe acvariu eheim de 160 l. Faci cum crezi de cuviinta...

Bine v-am gasit!
Intr-adevar cantuirea pot sa o fac. Eu credeam ca e vorba de mai mult decat slefuire. Eu cred ca sticla o sa coste in jurul a 120lei, silicon am un tub(cred ca nu o sa fie suficient), capacul nu am nici cea mai mica idee. Din cate am vazut prin ofertele Hornbach, ceva de dimensiunea asta costa cam multicel, dar o sa trec pe la ei sa vad la fata locului.
Multumesc pentru indicatii!
Ziua buna!

4 Editat de george.r (2013-03-26 17:31)

Re: Salutare - un prim proiect

Bradu A scris:

Sticla de 8 este ok.Va sugerez lungime de 90 din punct de vedere al neoanelor(t5-39w) Nu cred ca este nevoie de fund dublu.
Cat legat de silicon nu am mai auzit pe nimeni sa fi lipit cu el(parere proprie).Eu va sugerez bison sau dow corning.Succes!

O sa raman pentru lungime de 90, despre silicon inca nu am auzit pareri pro/contra si nu cunosc mare lucru. As avea dubii in privinta latimii in sensul ca nu stiu daca e destul de ok pentru un decor reusit cat-de-cat.
Multumesc pentru raspunsuri si implicare!

Re: Salutare - un prim proiect

Silicon iti va ramine. eu am acvarii de 80l lipite cu Ceresit si deocamdata tin. Totusi si parerea mea este ca acvariile mici merita sa le cumperi di magazin. Cit te costa sticla si capacul  te costa tot acvariul la magazin si unul de firma este de firma. O sa muncesti la slefuit si la curatat de-ti va veni rau. Bafta.

6 Editat de MariusMinu (2013-03-26 19:12)

Re: Salutare - un prim proiect

george.r A scris:

Din cate am vazut prin ofertele Hornbach, ceva de dimensiunea asta costa cam multicel, dar o sa trec pe la ei sa vad la fata locului.

Eu m-am referit la acvariu fara capac, doar sticla lipita. Merita sa-ti arunci o privire prin hornbach. Am facut drum special sa-l cumpar pentru tine este la doi pasi cum s-ar zice. 250 lei acvariu de 100x40x40 nu e mult, ai garantie 2 ani si in afara de asta nu poti scoate lipitura asa faina cum are cel facut de fabrica decat daca apelezi la un profesionist.

7 Editat de george.r (2013-03-27 00:08)

Re: Salutare - un prim proiect

MariusMinu A scris:
george.r A scris:

Din cate am vazut prin ofertele Hornbach, ceva de dimensiunea asta costa cam multicel, dar o sa trec pe la ei sa vad la fata locului.

Eu m-am referit la acvariu fara capac, doar sticla lipita. Merita sa-ti arunci o privire prin hornbach. Am facut drum special sa-l cumpar pentru tine este la doi pasi cum s-ar zice. 250 lei acvariu de 100x40x40 nu e mult, ai garantie 2 ani si in afara de asta nu poti scoate lipitura asa faina cum are cel facut de fabrica decat daca apelezi la un profesionist.

Tocmai ce am venit din Hornbach Militari de 30minute si l-am vazut si eu pe cel de 160litri la 250lei. Mai era inca unu putin mai mititel, cam de 126litri in jurul la 160lei, amandoua mi s-au parut foarte interesante, dar as opta pentru cel de 160litri.
Apoi aveau si set Aquapro 80 plus de dimensiuni: 80L x 35l x 45H in cm, capacitate: 126 L, sticlă 6 mm, termostat Jäger 50 W, filtru intern Eheim Aquaball, pachet Tetra Start, capac cu 2 neoane la 469lei. Ideea e ca nu am stat astazi sa vad detalii filtru si daca ar face fata si, in plus, nu stiu daca sa investesc intr-un acvariu deja echipat de ei pe care ar trebui sa il pun la zi apoi tot din buzunarul meu. In plus un termostat de 50 W nu suna prea bine dar poate e ok.
Ce credeti ca este mai ok: cel echipat 126L - 469lei sau 126L gol - 160lei sau 160L gol - 250lei?
Ideea ar fi sa ma incadrez in 500lei - acvariu+echipamente de baza si eu sincer m-as avanta pentru cel de 160L (cred ca este din sticla de 6mm daca retin bine si nu stiu daca ar fi ok, dar APARENT este ok).
Ochiul incepatorului, pfuu.
Multumesc pentru opinii si sugestii!

8

Re: Salutare - un prim proiect

Bradu A scris:

Daca aveti numai 500 lei nu va ajunge pentru cel de 160.
Numai filtru extern va mai ajunge in jur de 300...
Nu mai spun de sistemul de iluminare....

Si nu as putea face un filtru acasa, pentru ca ma descurc cat de cat sa mesteresc... Apoi sa cumpar decat pompa de recirculare. Ar merge asa?

9

Re: Salutare - un prim proiect

Am si eu o intrebare: ce inseamna "Instalatie overflow din PVC 32mm + Sump 15 litri (45x10x35 Lxlxh cm) + pompa recirculare resun 700l/h Overflow-ul a fost conceput pentru un acvariu de 35cm inaltime cu 5-7cm de substrat Sump-ul nu este compartimentat, eu am folosit grilaj de plastic in acest sens."
Multumesc.
Si ce debit as avea nevoie la pompa pentru un acvariu de 160L?

10 Editat de MariusMinu (2013-03-27 11:53)

Re: Salutare - un prim proiect

george.r A scris:

Ideea ar fi sa ma incadrez in 500lei

E bine daca vrei sa te incadrezi in 500 lei, eu cand am inceput am vrut sa ma incadrez in 70 lei... de fapt chiar am reusit (acvariu facut de mine+ filtru chinezarie+neon 765+ 4 pesti xipho ).
Daca tragi speranta ca asta va fi toata investitia te inseli...dar pentru inceput e bine( acvariul 160l+filtru sh) cat se cicleaza ( o luna) poti sa-ti faci planul de bataie pentru lumina, c02, fertilizare... e poveste lunga...
Cat despre filtrare mai bine iei un filtru extern sh vezi pe la vanzari. resun este  zgomotos tare, am eu, il tin pe sifonier... lol

11

Re: Salutare - un prim proiect

MariusMinu A scris:

E bine daca vrei sa te incadrezi in 500 lei, eu cand am inceput am vrut sa ma incadrez in 70 lei... de fapt chiar am reusit (acvariu facut de mine+ filtru chinezarie+neon 765+ 4 pesti xipho ).
Daca tragi speranta ca asta va fi toata investitia te inseli...dar pentru inceput e bine( acvariul 160l+filtru sh) cat se cicleaza ( o luna) poti sa-ti faci planul de bataie pentru lumina, c02, fertilizare... e poveste lunga...
Cat despre filtrare mai bine iei un filtru extern sh vezi pe la vanzari. resun este  zgomotos tare, am eu, il tin pe sifonier... lol

Ideea ar fi sa ma incadrez in 500lei cam cu tot ce imi trebuie de baza - acvariu+filtru+neon+substrat, apoi urmand sa vad peste 1-2 luni si cu plante, co2, fertilizare.
Pana la urma cred ca o sa raman la cel de 126L. As prefera un filtru extern, dar sunt cam scumpe, asa ca pentru moment ma gandesc la un filtru intern.
Ce parere aveti de filtrele astea 2: Aquael UNI+UV 1000 - 140lei sau CristalProfi i200 JBL - 170lei? Sau ar fi mai buna oferta din Hornbach - Aquapro 80 plus?
Dificil de luat o decizie, dar asa se intampla cand bugetul e limitat...
Va multumesc pentru indicatii!
O zi buna!

Re: Salutare - un prim proiect

Aquael UNI+UV 1000 este un filtru bun raport pret/calitate/fiabilitate si face fata la 126l lejer; poti sa iei si versiunea fara UV este mai ieftin si oricum UV este o gluma la modelul acesta(4 led-uri UV cam de 200mW- foarte slabute). :noroc

13 Editat de george.r (2013-03-28 02:06)

Re: Salutare - un prim proiect

bebe panait A scris:

Aquael UNI+UV 1000 este un filtru bun raport pret/calitate/fiabilitate si face fata la 126l lejer; poti sa iei si versiunea fara UV este mai ieftin si oricum UV este o gluma la modelul acesta(4 led-uri UV cam de 200mW- foarte slabute). :noroc

Suna bine, dar ma gandeam sa iau unul extern. Parea interesant Tunze Comline® Filter 3162 (aprox. 250lei) sau Eheim 2224 Professionel second-hand (220lei). Mai vazusem inca unul... dar nu mai stiu exact ce era.
Bineinteles ca as lua unul din astea sau altceva extern daca as reusi sa vand la un pret bunicel pe cel de la acvariul pe care l-am luat din Hb astazi.
Daca nu, raman cu actualul pe care incerc sa il pun asta seara in vanzare.
Multumesc.

Re: Salutare - un prim proiect

Daca cumperi filtru extern este bine sa iei unul nou, la SH mai inlocuiesti diverse piese (rotor, garnitura, coliere, etc.)si usor ajungi la niste costuri mai mari. Merge si un filtru intern in paralel cu cel original si poti sa le cureti alternativ la o saptamana fiecare. Sunt mai multe posibilitati care pot fi luate in calcul - in final alegerea este a ta. Succes  :noroc

15 Editat de george.r (2013-03-28 14:49)

Re: Salutare - un prim proiect

bebe panait A scris:

Daca cumperi filtru extern este bine sa iei unul nou, la SH mai inlocuiesti diverse piese (rotor, garnitura, coliere, etc.)si usor ajungi la niste costuri mai mari. Merge si un filtru intern in paralel cu cel original si poti sa le cureti alternativ la o saptamana fiecare. Sunt mai multe posibilitati care pot fi luate in calcul - in final alegerea este a ta. Succes  :noroc

M-am gandit si eu sa merg cu doua in paralel, dar ma tenta o oferta noua de filtru extern, care din pacate s-a dus repede la pretul de 230lei.
Astazi o sa curat bine acvariul pe care l-am luat aseara din Hb, o sa pun si apa in el, apoi in 2-3zile iau un filtru extern (daca il vand pe cel cu care a venit acvariul) ori ii dau drumul cu cel intern si mai caut inca unu.
Si am mai vazut anuntul asta "pompa submersibila (YB-750) noua (in cutie) cu urmatoarele caracteristici: 50Hz 15W 800L/H. - 40Lei". Ce parere aveti, ar merge pentru un filtru extern homemade?

16

Re: Salutare - un prim proiect

Salut

Ar trebui sa te intereseze si zgomotul produs de pompa respectiva... asta daca dormi in camera cu acvariul.
Pentru filtrul extern intereseaza-te bine inainte. Costul total al unuia DIY te poate duce in zona unui filtru extern SH si nu stiu daca se merita pentru tine.

Un calcul simplu:
- tub PVC 110mm cu lungime 500mm - 8RON
- capac tub PVC 110mm 2 buc - 2RON / buc
- mufa imbinare PVC 110mm - 4RON
- robineti, conectica - minim 25RON in functie de ce gasesti
- pompa 50-100RON in functie de ce alegi
- burete grosier 50x50x5 e cam 60RON cel de la JBL
- Siporax, Matrix, Bioballs depinde de ce alegi - de la 30RON/litru in sus
- silicon etansare + alte maruntisuri necesare
- furtun + tevi tur retur alte cateva zeci de RON

Plus ca daca n-ai mai facut asa ceva pana acum risti sa faci o mica balta in casa.

Merita?