1

Subiect: de ce imi mor puisori de guppy?

buna!am o problema cu pui de guppy.li se subtiaza codita si mor intr-un timp scurt.ii tin intr-o fatatoare unde sunt aproximativ 20 de pui.le dau de mancare de 2 ori pe zi aceiasi mancare pe care o dau si pestilor mari din acvariu doar ca e foarte bine sfaramata...am incalzitor,pompa,aerator...le pot pune albastru de metil?

2

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

da mai multe detalii despre acvariu: dimensiuni, filtrare, niste valori la PH ,NO2 si NO3 daca se poate.

3

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

Crezi ca in fatatoare se simt in largul lor?Plus ca mama lor i-a fatat in conditii maxime de stress provocate insasi de fatatorile din magazin care sunt prea mici pentru ca femela sa se simta in largul ei,daca vrei sa ai pui sanatosi si vigurosi planteaza acvariul bine de tot cu plante cu frunze mici unde puietul sa se poata ascunde iar selectia naturala iti va lasa doar pui care merita sa ajunga la maturitate ,a si mai inca ceva ,femela v-a fata linistita in tufele de plante departe de ochii curiosului  lol

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

sanda23 A scris:

buna!am o problema cu pui de guppy.li se subtiaza codita si mor intr-un timp scurt.ii tin intr-o fatatoare unde sunt aproximativ 20 de pui.

   "Fatatoarea" unde se afla? Tot in acvariul comun, sau te referi la acvariu maternitate separat?

5

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

fatatoarea e in acvariul comun cu ceilalti pesti adulti

6

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

teste nu i-am facut niciodata.am putine plante pentru ca nu am co2 pentru ele si nu prea imi rezista...e foarte greu sa le mentin pentru ca eu sunt in italia si toate sunt exgerate la pret.acvariul are 90 litri.am pompa,incalzitor,aerator plus buretii aia cu carbuni activi...nu ma pricep prea bine imi cer scuze

7

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

ieri am pus cateva picaturi de albastru de metil si vreau sa vad daca se va vedea vreo diferenta zilele astea....

8

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

mancare le dau de 2 ori pe zi dimineata si seara

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

Cred ca amoniacul iti face probleme...este cel mai periculos.

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

Amoniacul clar  pentru pui amoniacul e foarte fatal mai fatal decat la adulti !!

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

11

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

ce pesti mai ai in acvariu cu ei daca sunt numai vivipari punele cate va lingurite de sare neiodata

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

12

Re: de ce imi mor puisori de guppy?

Daca mai ai un acvariu mai micut 20L sa zicem , umple bazinul 70% cu apa din acvariul parintilor si restul completeaza cu apa proaspata lasata la declorinat.Pune puii acolo si  ca si  filtrare baga o pompa de aer cu un buret si vezi daca se schimba ceva.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!