1 Editat de miloaleko (2013-03-29 20:07)

Subiect: Sa ne cunoastem in sfarsit

Salutare,

    Pot spune ca am aceasta boala cronica  de 11 ani smile  Totul a inceput cand am vazut la un prieten un acvariu mic de 5 l, cu o pereche de gupy si o pompa de aer parca.
    Atunci mi-am adus aminte cand eram copil cum imi vizitam o ruda, numai ca sa ma pot uita cu orele la acvariul facut de el in carcasa unui TV. Arata nemaipomenit. N-am primit acasa asa ceva  :fcry
    I-am spus prietenei de dorinta mea din copilarie in drum spre casa. Peste 3 zile aveam un cadou (bazin de 30 l, plin de tot felul de pesti: gupy, platy, xipho, cory, ancistrus, scalari.... Lipseau doar rechini  smile
     Si asa a inceput totul. Sunt multi pesti, sunt putini, e multa mancare, e putina, temperatura, lumina, hai sa punem si plante vii, hai alt bazin ca s-a spart primul, hai alt acvariu cu capac de 120 l, cu scalari si discusi, ramirezi, neoni, hai acvariu de 180 l cu ciclide africane. Nici nu mai stiu ce pesti n-am tinut in toti acesti ani... Am si la munca un acvariu de 45 l cu un caras si 3 cory, ca sa ma relaxez nitel si acolo. Mai aveam si unul de beta de 9 litri tot la munca.
      Vreau sa multumesc tuturor de aici pentru sfaturile pe care le dau la incepatori si nu numai, pentru ca nu de putine ori m-am folosit si eu de ele in trecut.
Este un forum pe care-l apreciez si in sfarsit am zis sa ma bag si eu si poate ajut si eu pe cineva cu cate un sfat pe viitor din experienta dobandita. Si normal sa si beneficiez de mai mult ajutor si la problemele mele care vor aparea (sper sa nu)

Momentan am un acvariu de 180 l ( Aquastar de la Eheim de 180L (100x40x45cm))

*incalzitor Jager - 150W;
*pompa de aer Resun silent night - 200L/h;
*filtru extern JBL Cristal Profi e1500;
*filtru intern FLUVAL 3plus;
*decor 3D facut pe comanda;
*roci diverse de la munte;
*nisip alb Hornbach - 25Kg;
*pad antiderapant.

(II) Iluminare 2 x 30W:

*Hagen Aqua-glo;
*JBL Solar - marine day.

(III) Pesti
* 5 pseudotropheus demasoni,
* 4 msobo magunga,
* 3 pseudotropheus interruptus,
* 2 SAE,
* 2 ancistrus,
* 1 richard catfish


http://youtu.be/D1ZRhbZYPPQ


Toate cele bune va doresc si ape limpezi  :fok

2 Editat de sTTTk (2013-03-29 11:44)

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Salut. Recunosc acest bazin fara nici cea mai mica problema si ma bucur sa vad ca a ajuns pe maini bune. Bravo pentru pasiunea si determinarea ta. Un singur sfat daca imi permiti : lemnele si ultimele 3 specii de pesti nu prea au ce cauta acolo; cat despre anubias, chiar daca este din africa iti spun sigur ca nu va rezista din cauza algelor. Numai de bine.
Pestii sunt superbi, sa ai grija de ei. Bravo  ^:)^

Multi vad, putini cunosc !

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Salut si bine ai venit! Ai un acvariu frumos, cu adevarat relaxant! :fok

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

sTTTk A scris:

Salut. Recunosc acest bazin fara nici cea mai mica problema si ma bucur sa vad ca a ajuns pe maini bune. Bravo pentru pasiunea si determinarea ta. Un singur sfat daca imi permiti : lemnele si ultimele 3 specii de pesti nu prea au ce cauta acolo; cat despre anubias, chiar daca este din africa iti spun sigur ca nu va rezista din cauza algelor. Numai de bine.
Pestii sunt superbi, sa ai grija de ei. Bravo  ^:)^


Salutare si multumesc pentru aprecieri,

Intradevar am acest acvariu de la colegul "Andi66". Sincer imi pare rau ca a trebuit sa cedeze acvariul si ca s-a lasat pentru moment de acvaristica, dar imi pare bine ca am putut sa-l iau eu, intrun fel ajutandu-l si rezolvand nevoile amandurora.

Multumesc pentru sfat, care este si corect in cazul de fata.

Motivele mele pentru cele facute:
- Unul din motivele pentru care m-am apucat de africani este ca merge bazinul aranjat si fara plante. Asta era primul gand. Cu plante si instalatie (bomba de CO2) nu prea merge cu doi copii mici in casa, carora li se par atat de interesante furtunasele acelea si mai intreaba ce cauta sucul acolo jos smile. Am incercat fara plante initial, dar obisnuit fiind cu plantate pana acum, numai cu pietre mi se pare cam rece acvariul, chit ca este si de africani. Am zis sa folosesc totusi anubiasii. Si ai dreptate, se depun alge la gramada si e si mai multa bataie de cap. La cateva saptamani scot si curat plantele, dupa care le schimb intre cele 2 acvarii, ca la ala cu pui parca se linistesc algele ajutate si de melci. Deja din luna Noiembrie le tin in acvariu si procedand astfel parca tin in control algele de pe ele. Alt motiv pentru care prefer sa tin anubiasii pe partea stanga a acvariului este ca le ofera ascunzatoare perfecta femelelor de Msobo, care sunt foarte stresate de mascul, cand au pui in gusa. Se ciondanesc ele si intre ele destul de mult in acea perioada. Intre frunze scapa si masculii de demasoni de masculul dominant. Si ultimul motiv ca sa ascunda filtrul intern.
  Lemnele imi fac delimitarea zonei dintre beton armat si parc wink. Stiu ca nu ma ajuta la parametrii apei, dar imi plac in contrast cu verdele de la anubias.

Legat de SAE cica ma mai ajuta la alge (nu se observa asta de cand au crescut). Rezolv cazul cu ei ducandu-i la munca langa caraselul si cory.
Richard catfish e destul de activ noaptea si imi place forma lui si modul de viata. smile Imi aduce aminte de mine cand eram in anii de studentie si traiam pe perioada iernii numai noaptea, ca ziua ma tineau norii somnoros si fara chef de ceva wink

Sunt total de acord cu sfaturile tale si sugestiile facute, pentru ca sunt ca la carte, dar e vorba de preferinte de ordin estetic personal sa zic, care de altfel imi creeaza si mai multe batai de cap (intretinerea anubiasilor)

Numai bine si merci

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit! Ai un acvariu frumos, cu adevarat relaxant! :fok


Salut Marius si merci pentru aprecieri. Asta e scopul unui acvariu dupa mine (relaxarea). Daca si tie ti se pare asa, inseamana ca sunt cu acvariul, pe acolo pe unde imi doresc sa fiu wink
Numai bine

6 Editat de katalin_razvan (2014-05-09 08:34)

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Superb...bv si ape limpezi in continuare

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

7

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

welcome maestre
cool

8

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

ultimul post a lui @miloaleko este din martie 2013 :-

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

I-ai luat painea lui Ancistrus !!!  lol   :pp

marian37

10 Editat de miloaleko (2014-05-11 05:46)

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

katalin_razvan A scris:

Superb...bv si ape limpezi in continuare

Multumesc :noroc 

borsec A scris:

welcome maestre cool

Sa nu exageram totusi cu maestre.... merge si sensei   wink

octavian A scris:

ultimul post a lui @miloaleko este din martie 2013  :- fluier

Ultimul post aici.... Ca sa repar asta, am sa pun cat mai repede pot si un filmulet interesant, care sper sa va placa  :fok . Numai sa am maine timp sa-l uploadez pe undeva smile

floreamarian37 A scris:

I-ai luat painea lui Ancistrus !!!

Imposibil  :fok

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Asteptam,ne-ai facut curiosi !!!

marian37

12

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Nu grabiti maestru se concentreaza in liniste sa iasa ceva de calitate smile)
:scool

13

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

:smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

14 Editat de miloaleko (2014-05-13 14:47)

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Gata am reusit sa pun pe net filmuletul... Scuze ca mi-a luat atat de mult, dar "este" si alte treburi importante de facut zilele astea wink
    Merci "borsec" pentru increderea acordata, ca va fi ceva de calitate.
Iar in filmuletul asta este vorba tocmai de incredere. Sper sa va placa si sa nu fi fost degeaba asteptarea. Oricum este ceva mai special, care m-a facut fericit pe moment...  :fok

http://youtu.be/zx19dKhtSFs

15

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

miloaleko A scris:

Gata am reusit sa pun pe net filmuletul... Scuze ca mi-a luat atat de mult, dar "este" si alte treburi importante de facut zilele astea wink
    Merci "borsec" pentru increderea acordata, ca va fi ceva de calitate.
Iar in filmuletul asta este vorba tocmai de incredere. Sper sa va placa si sa nu fi fost degeaba asteptarea. Oricum este ceva mai special, care ma facut fericit pe moment...  :fok

http://youtu.be/zx19dKhtSFs

big_smile Cum l-ai dresat asa bine mai nea Alexutule  :apl

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

16

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

sebastian A scris:

big_smile Cum l-ai dresat asa bine mai nea Alexutule  :apl

Simte si pestele cand are de a face cu un om bun   big_smile 
De fapt i-am strans la sedinta si le-am zis ca trebuie sa pun un filmulet cu ei. Iar daca nu fac ceva special, se lasa cu embargouri de import de NLS si vor manca numai Novo malawi. Si uite ce a iesit ...  :fbr

17

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

miloaleko A scris:
sebastian A scris:

big_smile Cum l-ai dresat asa bine mai nea Alexutule  :apl

Simte si pestele cand are de a face cu un om bun   big_smile 
De fapt i-am strans la sedinta si le-am zis ca trebuie sa pun un filmulet cu ei. Iar daca nu fac ceva special, se lasa cu embargouri de import de NLS si vor manca numai Novo malawi. Si uite ce a iesit ...  :fbr

Cunoastem noi nls-ul ala se poate si fara el doar trebuie sa probezi si tu. Ai mei manaca 3 feluri 2 jbl si una tetra si nu fac figuri doar ca nu vin la scarpinat. Pseudocrenilabrus nicholsi asa veneau pe timpuri la mancare de imi rupea degetele dar erau larve :-) fiecare cum i-a invatat oricum trebuie sa il bag in sedinta pe al meu mascul membe deep si o sa ii spun: ori se potoleste sa nu le mai guseze pe female ori ii tai cucul  smile Toate cele bune.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

18

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Treaba este ca oarecum am un tratament special pentru acest peste (femela de Firefish). Are comportament destul de interesant. Este un exemplu bun ca ciclidele sunt pesti destul de inteligenti. Din cauza asta are si tratament preferential din partea mea. Toata lumea primeste mancare intr-un loc, iar ei ii mai dau in alta parte mai mult....
E preferata mea din mai multe motive:
    1. e bruscata de prostul ei de mascul de Firefish, dar stie unde sa se ascunda si sa-l nerveze la maxim, pentru ca nu ajunge la ea smile
    2. daca vrea sa fie lasata in pace sa se plimbe prin acvariu, din cand in cand mimeaza ca depune. Masculul e in dans continuu in jurul ei, ii alearga pe cailalti iar pe ea o curteaza. Si fac si cercurile normale ca la depunere, numai ca ea nu depune nimic smile Si asa il face pe prostut. Asa ceva n-am mai observat sau citit/auzit in alte cazuri...
    3. este o femela exemplara. Are grija maxima de puii ei.

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

Super tare !!!
Sa-ti traiasca !!!

marian37

20

Re: Sa ne cunoastem in sfarsit

:apl daca urmatorul filmulet o sa aduca batu esti tare  ^:)^
foarte foarte frumos bv