Subiect: substrat si capac acvariu

Salut colegi. Unde pot gasi si eu komatex sa confectionez un capac? Substratul de la jbl este bun? sau care este mai bun?

2 Editat de Rick (2013-04-02 10:26)

Re: substrat si capac acvariu

In legatura cu Komatex-ul, nu ai incercat o cautare pe net? Poate gasesti ceva aproape de tine. Eu am gasit aici. Magazine de desfacere sunt aici.

In ceea ce priveste substratul de la JBL este ok, poti merge si pe schema lor de fertilizare deoarece este ieftina si buna. Depinde si ce doresti sa faci..

WE ARE ALL part of the problem & part of the solution.

Re: substrat si capac acvariu

bitanu A scris:

In legătură cu substratul sunt si eu de aceeași parere. Depinde de asteptarile tale, dar si de cati bani dispui.
Topul substraturilor cunoscute  ar fi compus din:
-ADA
-Elos
-Dennerle
-Dupla
-Tropica
-JBL
-OceanFree
-altele......

   Intrebarea colegului cristifoxy, este lesne de inteles ca nu vine din partea unui aquascaper de concurs, care ar putea folosi ADA, chiar daca intreaba "sau care este mai bun?".
   cristifoxy JBL este foarte bun atata timp cat iti place culoarea lui si il folosesti conform indicatiilor producatorului. Asta depinde de calitatile tale ca acvarist si pretentiile acvariului care doresti sa-l faci (plante, aranjament etc).

Re: substrat si capac acvariu

Eu folosesc substrat fertil JBL AquaBasis - e foarte ok - doar ca ma dispera cand trebuie sa scoti vreo planata faci ditai namolul in acvariu daca nu o faci cu MARE RABDARE - si oricum si atunci tot se ridica.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: substrat si capac acvariu

Multumesc mult pentru informatii. Nu sunt experimentat dar am un proiect de acvariu de 120 litri pe care l-am lipit eu si caruia vreau sa-i fac tot eu capacul si am luat doua neoane de 18w. Sper sa iasa ceva bun la sfarsit cu ajutorul vostru si cu sfaturile voastre. :crap

6

Re: substrat si capac acvariu

La fel folosesc si eu substrat fertil JBL Aquabasis iar deasupra JBL Manado ,si mi se pare OK.....cat despre plante poti sa cresti in el cam tot felul , de la plante easy la plante hard(bineinteles si cu o fertilizare si o lumina buna)...
Iti spun aceste lucruri din propia experienta...asa ca dai bataie pe JBL