1 Editat de one.melk (2013-04-02 15:01)

Subiect: probleme cu guppy

buna ziua. am niste probleme grave in acvariu. de cateva zile imi tot mor guppy si nu ma pot decide ce boala au. am citit pe forum mai multe subiecte insa mie mi se pare ca toate se aplica la mine.
sa incep cu acvariu: 126l, de 4 ani vechime, filtru aquaball modificat de mine cu 2 litri de matrix, un filtru resun minifilter, 4 neoane de 18 w, bomba co2.
populatie vreo 20 guppy si vreo 10 platty balon, 5 asasini si 5 creveti red cherry.
temperatura 25-26 grade, nitritii 0, nitratii 0, ph 6,9 ,schimburi de apa de 40l pe saptamana, program de lumina 11 ore pe zi cu pauza la pranz.
problema: acum o saptamana si jumatate am luat 2 guppy negrii de la hornbach, sanatosi. toate bune si frumoase. mi s-au ars neoanele si am ramas o zi jumatate fara lumina. am remediat problema cu lumina si supriza un guppy din cei 2 avea coada toata alba. l-am scos din acvariu dar a murit dupa cateva ore. urmatoarea zi, alt guppy, pana atunci sanatos, da semne ca pluteste pe la suprafata, uneori in pozitie verticala si moare in aceeasi zi. o zi mai tarziu, o gupita pe care o aveam in acvariu de un an, fata vreo 40 pui, slabeste mult, scote excremente albe, se cocoseaza si moare in aceeasi zi. am observat la ea ca pe o parte a corpului avea o zona care nu era lucioasa. 2 zile au trecut de atunci si in fiecare zi gasesc cate un guppy mort, de data asta fara probleme pe corp.cei ramasi sunt vioi si mananca destul de bine( de 2 ori pe zi, dimineata si seara). si cei care au murit erau foarte vioi. modificari in cateva ore. la cel gasit azi m-am uitat atent si la branhii si pareau palide sau albe. posibil sa fie un columnaris mai agresiv? actioneaza asa repede? ce medicamente sa administrez in acvariu? de preferat un medicament care sa nu decicleze acvariul si sa nu pierd asasinii(tocmai au depus oua) si nici crevetii.
va cer ajutor ca nu stiu ce sa mai fac. penicilina? baktopur?
multumesc anticipat

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

2

Re: probleme cu guppy

ps: puii de la guppy si de la platty o duc foarte bine

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: probleme cu guppy

one.melk A scris:

ce medicamente sa administrez in acvariu? de preferat un medicament care sa nu decicleze acvariul

   Din ce spui acvariul tau nu era ciclat:

one.melk A scris:

nitritii 0, nitratii 0

   Este posibil sa fi fost Columnaris, daca puneai si cateva poze era mai sigur. Ca tratament se poate folosi si Verde de Malachit Forte (din cate stiu ar contine si Formol) conform indicatiilor. Atentie ataca nevertebratele si unele plante!

4 Editat de one.melk (2013-04-02 15:32)

Re: probleme cu guppy

multumesc de raspuns. acvariul este ciclat insa am multe plante stem care sug tot din apa si la filtru de matrix am pus pompa  cu debit de 180 litri pe ora. citeam pe site-ul producatorului ca daca pui pe matrix un debit de pana in 200l/ h, in el se instaleaza bacterii anaerobe care curata nitratii din apa. sau ma insel? oricum, matrixul il am de 5 luni in acvariu si  nu am avut probleme cu nimic pana acum. si la cata mancare le dau pestilor, daca era vorba de acvariu neciclat, banuiesc ca primii se duceau crevetii, ca sunt foarte sensibili. nu?
si da, greseala mea ca nu am facut poze atunci. insa la restul ca mi-au murit nu am observat nici o schimbare. nu detin un aparat performant sa fac poza macro la ceea ce cred eu ca e in neregula si cu telefonul sigur nu am cum.
teste de apa le fac cu jbl 5 in 1, deabea cumparate si acolo asa arata nitrati 0, nitriti 0

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: probleme cu guppy

La cati pesti ai este cam dificil, daca nu chiar imposibil, sa scoti NO3 = 0 cu orice material filtrant sau plante. Dar, daca ai dreptate, banuiesc ca nu faci nici schimburi de apa, la ce ar mai folosi? big_smile Parerea mea este sa-ti iei si un test de NH3 (nu NH4) si sa vezi ce iti indica.
   Sunt curios ce modificari ai putut aduce unui Aquaball ca sa-i poti pune 2 litri de Matrix :omfg

one.melk A scris:

citeam pe site-ul producatorului ca daca pui pe matrix un debit de pana in 200l/ h, in el se instaleaza bacterii anaerobe care curata nitratii din apa. sau ma insel?

   Scad nivelul NO3, nu "curata", asta depinde si de cantitatea de amoniac produsa in urma descompunerilor organice din acvariu!

6

Re: probleme cu guppy

la aquaball am scos un element din 2 ca sa aiba putere mai mare la intrare si am atasat iesirea la o sticla de 2 litrii prin capac, am pus matrixul si am dat gauri la fundul sticlei. isi face treaba minunat, am apa cristal. celalalt filtru il tin sa agite apa prin acvariu si sa bage co2. cam atat

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

Re: probleme cu guppy

one.melk A scris:

la aquaball am scos un element din 2 ca sa aiba putere mai mare la intrare si am atasat iesirea la o sticla de 2 litrii prin capac, am pus matrixul si am dat gauri la fundul sticlei.

   Banuiesc ca este o placere de admirat asa ceva in acvariu lol

8

Re: probleme cu guppy

da. macar am luat o sticla cu profil patrat si din plastic transparent si arata ca o coloana de pietre, aquaball-ul fiin ascuns in substrat partial si acoperit cu plante sa nu se vada. momentan ma descurc ca tot romanul pana cand dau de niste bani sa fac un sump sau un filtru extern. stiu ca e cumva inestetic dar ma descurc cu ce am. o solutie mai ieftina si mai rapida nu am gasit. in maxim 2 luni fac si filtrarea big_smile vedem atunci

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

9

Re: probleme cu guppy

alte pareri?

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

10 Editat de gabi22 (2013-04-03 02:36)

Re: probleme cu guppy

salutare , cumva cu gupi negri [ sanatosi ] de la hornbach ai adus boala in acvariu si altfel cu bani de pe matrix faceai un filtru extern din teava de canalizare si ti mai ramaneau bani si pentru un litru de siporax , doar o parere  , am postat poze facute cu tel cu 1.3 camera si se vede bine , incearca .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

11

Re: probleme cu guppy

azi am mai gasit un guppy cu probleme. de data asta la ochi, tesutul din jurul ochiului era albicios si umflat. la fel si operculul de pe aceeasi parte si solzii zbarliti doar in zona fetei. am gasit niste costapur cu verde de malachit si formaldehida. am bagat doza de acolo, am scos co2 si am bagat oxigenare. sa mai cresc temperatura? sau e suficient 26 grade? revin cu un update la situatie

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

12

Re: probleme cu guppy

alt peste, aceleasi simptome. tot la ochi. dar vad ca cel de ieri inca nu a murit. deci e un lucru bun.dar boala asta se raspandeste destul de repede. de 4 ani in care am acvariu nu am avut probleme cu bolile, dar acum am dat de ghinionul asta... sad(

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

13 Editat de niku (2013-04-04 15:27)

Re: probleme cu guppy

ai incercat vreun tratament pana acum?
avand in vedere ca boala deja sa extins la mai multi pesti, nu mai are rost sa muti pestii intr-un acvariu de carantina. poti sa folosesti acvariul contaminat pe post de acvariu de tratament...exista riscul de a-l decicla...dar, ori asta, ori pierzi toti aproape pestii.
poti sa incerci verde de malachit sau albastru de metil sau orice alt medicament(pentru pesti) care actioneaza asemanator.

inca ceva, mortalitati s-ar putea sa ai si in timpul tratamentului.

14

Re: probleme cu guppy

da. am pus costa pur cu verde de malachit si formaldehida. insa nu am bani sa iau un medicament acum sad. asta aveam prin casa. sa vad cum fac rost de baktopur. mi-e frica sa pun penicilina

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

15

Re: probleme cu guppy

update. ieri am pus vreo 6 lingurite pline cu sare. azi am pus a doua doza de vedere de malachit. spre surprinderea mea, pestele cu ochii bulbucati, afectat cel mai sever, a inceput sa dea semne ca isi revine. ochii arata normal acum. al doilea peste infectat si-a revenit cu ochii si el, dar are niste pete albe pe corp care nu le avea ieri. azi am mai vazut o gupita care da si ea semne de pete albe pe spate. dar cel putin nu am mai avut nici un deces. de mentionat ca pestii afectati respira foarte repede, probabil ca boala le-a ajuns si la branhii.
o sa revin cu un update

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

16

Re: probleme cu guppy

nu a dat nici un rezultat cu verde de malachit. mi-au mai murit 4 pesti. azi am facut rost de baktopur. prima doza. o sa revin cu detalii

Viata-i scurta. Daca tot n-o putem lungi, hai sa o facem lata!

17

Re: probleme cu guppy

Cu Verde de Malachit simplu nici eu nu credeam ca merge, ti-am scris mai sus despre Verde de Malachit Forte.