1 Editat de Alex93 (2013-04-02 19:42)

Subiect: Problema sticla.

Salut.
Acum cateva zile mi-a venit sticla pentru viitorul meu acvariu, am desfacut-o din acele plastice in care ara acoperita, am 'inspectat-o' si asa la o prima vedere mi-a sarit in ochi in colt care era cam ciupit.(+alte cateva zgarieturi fine)
Intrebarea este urmatoarea: Poate afecta cu ceva in viitor? Adica sa cedeze lipitura in zona aceea.

Am atasat o poza mai jos pentru a vedea despre ce e vorba.
Multumesc.

2

Re: Problema sticla.

Finiseaza bine coltul ala cu smilgher pune mai mult silicon acolo atat pe interior cat si pe exterior daca vrei ca acel colt sa fie in partea de jos. Daca nu il poti pune in partea de sus undeva in spate.

3

Re: Problema sticla.

Poti pune sticla cu ciobitura aia in partea din spate sus si pentru mai multa siguranta ii pui intaritura longitudinala,cat ai interiorul acvariului,astfel fiind lipita si de geamul ciobit si de laterale.(intaritura sa fie mai mica decat interiorul acvariului cu 4mm)  :sok

0773797258

Re: Problema sticla.

asa cum au spus si colegii se poate pune in partea de sus spate insa daca ciobitura are facta scoica si nu este crapatura ce merge spre interiorul geamului este totul ok

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Problema sticla.

Multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai probabil am sa lipesc geamul astfel incat acea ciobitura sa fie in exteriorul acvariului in partea de sus.

6

Re: Problema sticla.

Mai poti pune intarituri transversale in capete,dintr-o parte in alta,lipite si de spatele acvariului si de laterale.

0773797258

7

Re: Problema sticla.

reluu A scris:

Mai poti pune intarituri transversale in capete,dintr-o parte in alta,lipite si de spatele acvariului si de laterale.

Intarituri oricum aveam de gand sa pun, chiar daca nu aparea problema asta cu ciobitura...

8

Re: Problema sticla.

nu o pune sus sa o sa se vada urat(conteaza si estetica,si mai tarziu o sa iti para rau).daca o finisezi sa fie dreapta si in unghi de 90 de grade,acea ciobitura in solzi de peste nu are absolut nimic daca o lipesti jos.
acvariul meu are lateralele de sus pana jos asa,in solzi de peste,asa l-am cumparat si desfacut.am sters bine de tot de siliconul vechi si l-am lipit la loc.nu are absolut nimic,acvariu fiind de 300l si inaltimea de 55cm.
eu zic sa il lipesti jos,parerea mea,si lasa loc daca ai de gand pui intaritoarele pana in laterale sa mai cobori si cu cabluri/furtune/tevi in acvariu

oricum,eu as fi trimis sticla inapoi,indiferent cat de mici sunt zgarieturile pe ea,o sa se vada naspa acvariu nou sa fie zgariat.daca tot dai un ban,pai sa sti pe ce il dai

9

Re: Problema sticla.

Ideea este ca sus va fi mascata de buza capacului.

10 Editat de Alex93 (2013-04-04 16:53)

Re: Problema sticla.

imarian A scris:

Ideea este ca sus va fi mascata de buza capacului.

Da, pe ideea asta am mers si eu...ca nu se va vedea.
In cele din urma l-am lipit cu ciobitura sus pe exterior.
Dar am o intrebare: Mi se pare ca pe interior, la colturi este cam putin silicon, pot sa mai adaug inca un strat peste cel existent deja dupa ce a apucat sa se usuce?

11

Re: Problema sticla.

Pai daca nu gresesc eu, ulterior lipirii fetelor de sticla intre ele se mai aplica un cordon de siguranta pe interior. Il aplici si il intinzi/netezesti cu degetul umed.

Vorbesc din ce am citit, practica n-am facut inca... ma vor corecta (sper) cei cu mai multa experienta.

12

Re: Problema sticla.

imarian A scris:

Pai daca nu gresesc eu, ulterior lipirii fetelor de sticla intre ele se mai aplica un cordon de siguranta pe interior. Il aplici si il intinzi/netezesti cu degetul umed.

Vorbesc din ce am citit, practica n-am facut inca... ma vor corecta (sper) cei cu mai multa experienta.

Pai am aplicat acel 'cordon' , dar mi se pare ca este insuficient(nu de alta, dar nu vreau sa ma trezesc cu 200l de apa prin casa)
As putea sa mai adaug inca un strat peste acel 'cordon'