Subiect: Boala la ochi ciclide africane

Salutare
Am si eu o problema cu ciclidele mele africane
Am un acvariu de 3 ani 110x41x45
Nu am terste sa pot scrie ce duritate ...mai trebuie facute
Am un filtru extern jbl 901 parca si 2 neoane 865 osram day light si in ultimu timp plantele s-au inmultit foate mult fara instalatie de Co2 am bagat doar niste bilute de la jbl in nisip(nu am nici substrat doar nisip de rau)
Temperatura la 25 de grade si cam atat
E prima oara cand am probleme cu ei ,pana acum am avut si ciclide americane dar se inmultisera prea mult si am fost nevoit sa donez 60 de buc ,dupa care
-am cumparat 4 sanitari cu ventuze si au inceput problemele
Inotatoarele zdrentuite
Fara pofta de mancare,nu mai ieseau din ascunzis,langa inotatoare o dunga rosie,incet incet unu cate unu nu mai aveau directie si inotau doar pe la suprafata
Dupa care am inceput tratamentu cu
Baktopur fara rezultat
Ektol fluid - am inceput sa scot pesti morti unu cate unu
Intr-un finat am folosit aradol cu succes dar acum a trecut o saptamana si au probleme la ochi.
Ochii umflati,albiciosi,dar cu pofta de mancare ceea ce m.a determinat sa continui si a doua saptamana cu tratamentu si acum nu mai stiu cum sa procedez!
Multumesc anticipat ptr ajutor

Re: Boala la ochi ciclide africane

Salut! De curiozitate, locatia ta este Romania sau Romania/Constanta? Nu de alta dar Romania este mare...

Re: Boala la ochi ciclide africane

Da,din Cta
Nu am crezut ca e necesar sa dau mai multe detalii!
Un ajutor ar fi apreciat
Spor

Re: Boala la ochi ciclide africane

In general cand intri intr-o comunitate, grup, casa etc, primul lucru, cel mai normal posibil, este sa te prezinti! Sunt sigur ca ai probleme cu pestii domnule... John Doe, dar nimeni nu este obligat sa ajute o persoana care nu are nici macar bunavointa sa se prezinte, chiar daca se afla in dificultate... parerea mea wink
   Nu este nevoie sau obligatoriu sa dai detalii despre tine, nici despre acvariu, pesti, igiena etc... stai linistit! Mult succes!

Re: Boala la ochi ciclide africane

cam  asa arata ochiul unu si-a revenit si acum celalalt parca e din ce in ce mai rau
-daca se observa are si niste pete negre ... macar acum a inceput sa manance,o sa incerc sa pun niste poze mai vizibile Spor

6 Editat de cincinatikid (2013-04-05 20:58)

Re: Boala la ochi ciclide africane

nu stiu cum sa pun poza ca,vad ca nu o ia:((  aa gata

Re: Boala la ochi ciclide africane

asa era acum cateva zile ..parca mai bine

8 Editat de cincinatikid (2013-04-05 21:04)

Re: Boala la ochi ciclide africane

si asa e acum

il am cam de 3 ani si parca nu vreau sa renunt la el:(

9

Re: Boala la ochi ciclide africane

D-le.Ancistrus, sa nu fie cu suparare, dar daca bietul om sa scuzat intr-un fel si a relatat faptul ca nu a stiut ca trebuie musai sa se prezinte, D-ta. de ce îi tot acuzi de nebuna-purtare si îi faci morala, in loc sa-i dai omului un sfat??????? Acum sa-mi fie cu iertare, dar nu cred ca o sa fiu exilat pentru faptul ca fac parte din aceasta comunitate si am intervenit!!! asa am citit eu in codul bunelor maniere:
- cand faci parte dintr-o familie, comunitate, adunare....etc, pati sa intervii in orice moment, ca vorba ceia.....e dialog, nicidecum monolog sa vorbeasca doar moderatorii!!! si pana la urma noi formam aceasta comunitate.
daca am suparat, imi cer scuze, dar nu trebuie sa stam cu mainile în san, suntem democrati.

10

Re: Boala la ochi ciclide africane

Democratie domnu valy, dar sa nu ni se urce la cap. Si chiar si intr-o drmocratie ne supunem unor legi, fie ele chiar si de bun simt. Ancistrus a fost scurt si la obiect : o mica prezentare si locatia la profil nu va face nimic rau, ba din potriva... iar despre problema pe care o are cu peste bolnav ai recomand sa vindece cauza si nu efectul. Infectia pare a fi bacteriana si poate fi tratata cu bactopur, insa vad ca a facut-o si nu a dat rezultate, iara asta poate fi din mai multe cauze : era deja prea tarziu pentru peste, iar tratamentul trebuia facut in afara bazinului pt pestele bopnav, nu la gramada.

Multi vad, putini cunosc !

11

Re: Boala la ochi ciclide africane

D-le Vali, @cincinatikid isi trecuse la locatie, acum 20 zile, Romania. Mi s-a parut destul de anonim gestul de a cere sfaturi intr-o comunitate/forum, ca prim post, fara sa spui nimic despre tine. Intre timp s-a prezentat, ca asa a crezut de cuviinta, nu ca asa i-am spus eu sau ca asa ar fi regulile forumului wink

PS: Posibil daca te prezentai si tu, erai ajutat de mai multi colegi de forum in singurele subiecte care le-ai deschis la Boli si tratamente (apa dulce), ajutor care nu a intarziat sa apara oricum wink