1 Editat de munir (2013-04-07 22:58)

Subiect: Am primii pui de endleri

Nu cu mult timp in urma (cca 14 zile ) am cumparat de la domnul,,dutzu 80" un trio de endleri. (foarte multumit -sa traiasca)Desi ma informasem asupra vitezei de reproducere a lor  totusi nu ma asteptam ca acel moment sa vina atit de repede. Miercuri dimineata am fost la magazin si am achizitionat o maternitate (mica si scumpa  13 lei )  si  odata ajuns acasa am pus-o in acvariul comun cu una dintre femelele care mi s-a parut mie mai umflata in ea .Dupa cca 2 ore de uitat la ea mi s-a parut ca femela se simte cam strresata si am scos-o . In acea noapte  femela a nascut in acvariul comun.Dimineata cind i-am vazut imi venea sa ma bat singur de necaz.Am introdus a doua femela gestanta in maternitate hotarit sa o tin acolo pina naste.Bravo mie .Joi noaptea a nascut si acesta.Asa dar de 2 zile sunt fericitul posesor a cca 20-25 de pui vioi si mincaciosi -cca 10 in acvariul comun si 15 in maternitate .Sunt tare curios sa vedem cum se vor dezvolta unii fata de ceilalti.Mentionez ca micul meu acvariu este foarte bine plantat cu niste valisneria  cca 11-12 fie ,5-6 fire de higrofila polisperma mari si cca 4-5 mai micute, o mina  de mos pus pe o buturuga ,citeva fire razlete de egeria si cabomba  si 3 criptocorine .Acum am o intrebare .Sa construiesc un acvariu special de (5-7 l) pentru pui acestia de endleri sau este prea mic?Despre hranirea lor am mai citit pe aici pe forum asa ca nu va mai plictisesc cu intrebari.

2 Editat de niku (2013-04-08 03:51)

Re: Am primii pui de endleri

nu cred ca e nevoie sa contruiesti un acvariu. nu ca ar fi mic... doar ca o sa-ti treaca faza asta cu imultitul endlerilor/gupilor cand o sa ai 7 femele care nasc in aceeasi saptamana.
daca chiar vrei sa-i tii separat, poti sa folosesti o caserola/container din plastic de peste 10l.
are avantajul ca nu se sparge.
eu cand aveam endleri, puii ii lasam in acvariu cu adultii. nu am vazut nici un endler care sa atace vreun pui...nici macar imediat dupa ce se nasteau.

3 Editat de munir (2013-04-09 19:39)

Re: Am primii pui de endleri

Multumesc pentru sugestie .Sa stiti ca si eu, tinind cont de numarul puilor din acvariul comun, tind sa cred ca au scapat destul de multi pui.Eu nu vreau sa-i tin pentru reproducere .O sa imi opresc probabil citiva masculi iar pe cei mai multi ii voi da  fie prietenilor fie  celor care isi doresc sa cresca endleri si nu au posibilitati financiare sa-si cumpere unii.Dupa toate cele citite pe forum despre genealogia lor se pare ca acestia  pe care ii am (dupa cit ma pricep eu)sunt de clasa N .Femelele sunt fara nici cea mai mica urma de culoare (atit pe corp cit si pe inotatoare)iar masculul are culoarea clasica a celor de clasa N .Puritatea lor este meritul domnului ,,dutzu 80" -Oricum important pentru mine este ca imi plac tare mult .

4

Re: Am primii pui de endleri

The Endler are good choice for tank. These are quite peaceful for tank. But some female endler can be dangerous for other fish as they are biger than male Endler.

5

Re: Am primii pui de endleri

Yes you are right.Maybe some -rare cases- when female Endler their agitation disturbing the other fish more peaceful. Yet to me it is not.