Subiect: salut

buna ziua si bine v-am gasit smile
am si eu cam o luna de cand m-am apucat de acvaristica si va spun sincer ca sunt fermecat de treaba asta am inceput cu un caras intr-un pahar de la o lumanare decorativa a doua zi mi-am cumparat acvariu de 25 litri iar acum am unul de 53 de litri eu unul sunt foarte mandru de acvariul meu si foarte captivat de el acum as dori si parerea dumneavoastra .
acvariul este compus din:
-fitru intern cu instalatie co2 dya (bomba cu drojdie:) ) pompa de apa tetra 100 cu perdea substrat format din pietris ce cuartz pietre un lemn de mopan si plante am 6 guppy 3xifo 2razbora 1moli balon 2ramirez 3tetra fantom 3neoni 1pisica de apa dulce 2platy 1 pisica de apa dulce 10 creveti red cherry 2cory 2 armurieri 2 melci pomaceea si melci de substrat  poza nu e asa reusit dar mai am cateva in album
va multumesc!,si astept sfaturile dumneavoastra

dya

Re: salut

Bine ai venit!

Re: salut

Salut si bine ai venit! Cam multi pesti pentru acvariu de 50 l, asta daca iti doresti un plantat frumusel...trebuie sa mai renunti la o parte din ei... Vezi cu oxigenul ala ca daca tii perdea la pompa de apa tot co2-ul din acvariu se duce pe apa sambetei.
Asteptam pozele! Scrii cateva cuvinte, dai browse, alegi poza din calculator, dai open si astepti pana se incarca. Rezolutia sa fie undeva la 3-4 mp.

Re: salut

Binei ai venit!
   "Pisica de apa dulce"? Cum arata, ce este?
   Cum a spus si Marius ai cam multi pesti in acvariu si incompatibili.

Re: salut

Salut si bine ai venit! Ce ciorba buna de peste ar mai iesi daca ai pune putina sare si piper in acvariu smile. Sa inteleg ca i-ai cumparat cu sufletul si ochii si mintea nu a avut un mare rol in alegerea pestilor nu? Ar fi interesant sa vedem poze cu pisica de mare, din cate stiu eu nu prea are ce cauta in 50l, ca, in functie de specie, ajung de la 35 de cm la 100... Am vrut si eu una, dar mi s-a parut acvariul meu de 360l cam mic pentru ea...

Re: salut

acesta este acvariul iar pisica se numeste sewellia lineolata dar asa mi-au rec omandato cei de la pet sgop ultima poza nu e asa reusita

dya

Re: salut

as avea rugamintea sa imi spuneti ce sa elimin din acvariu si cu ce sa raman

dya

8 Editat de xgrec (2013-04-09 03:03)

Re: salut

Salut si bine ai venit.
In primul rand scapa urgent de perdeaua de aer si casca de scafandru.
Doi pe ordinea de zi, incearca sa inlocuiesti pietrisul cu unul de granulatie mai mica cu 2-3mm si aranjeaza putin pietrele alea mari, sa fie mai dezordonate (acum arata ca un vulcan din care ies bulele de aer).
Apoi poti sa lasi filtrul putin mai jos astfel incat bulele de CO2 sa se dizolve cat mai mult.
Legat de pesti, personal ti-as recomanda sa pastrezi doar guppy sau neonii ca pesti de mijloc si cory pentru substrat. Totusi tine cont ca neonii si corydas-ii sunt pesti de banc si se simt mai bine in grupuri de minim 6

Re: salut

sa inteleg ca perdeaua de aer e o prostie sau ??? si sa o inlocuiesc cu ce cu o piatra ??

dya

10

Re: salut

WEBERPETRUALEXANDRU A scris:

sa inteleg ca perdeaua de aer e o prostie sau ??? si sa o inlocuiesc cu ce cu o piatra ??


Nu este o prostie, dar nu este utila in cazul in care vrei un acvariu plantat.
Piatra de aer nu ai de ce sa folosesti. Poti monta filtrul mai aproape de suprafata, sau ii poti indrepta evacuarea catre suprafata apei, unde sa creeze valuri mici, valuri care ajuta la aerarea apei. Iar pentru o difuzie mai buna de CO2 in apa poti monta furtunul de la bomba la intrarea din filtru, cea dedicata furtunului care baga defapt aer in apa. Eu asa am facut si in 3 zile au inceput plantele sa infloreasca.
Si acum, spor la treaba!

11

Re: salut

salut! ma numesc Valy si m-am logat aici ca sa invat mai multe si sa vad discutii despre pesti si acvarii. cam atat!

12

Re: salut

Bine ai venit Valy! Normal ar fi sa-ti deschizi propriul subiect la capitolul Sa facem cunostinta!, aici este prezentarea lui WEBERPETRUALEXANDRU.

Re: salut

mi-am refacut acvariul baieti deoarece am considerat eu ca filtrul meu nu este euficient de bun si am achizitionat un filtru din acela mare tip box (cutie) am reamenajat acvariul si astept sa fac ciclarea am sa pun poze noi cand va fi limpede

dya

Re: salut

a si mai e o treaba invata-ti-ma si pe mine cum sta treaba cu iluminatul in acvarii legat mai mult de leduri multumesc

dya

15

Re: salut

Uite aici ai multe informatii utile si link-uri externe:

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/10846/iluminare-led/

Re: salut

Leduri pentru moon light, noaptea poti pune cateva...