1

Subiect: Carasei bolnavior

Buna am un carasel de apropae 2 anisori ,de ieri de dimineata este abatut si sta pe fuldul acvariului....
Iar burtica este umflata tare ..... deja incepe sa ste si intr-o parte si nu stiu sigur ce are.... de hranit nu-i hranesc mult .....
Daca ma puteti ajuta careva cat mai repede posibil, e aproape ca o biluta asa de umflata ii e burtica...

2

Re: Carasei bolnavior

adyyadyy A scris:

Buna am un carasel de apropae 2 anisori ,de ieri de dimineata este abatut si sta pe fuldul acvariului....
Iar burtica este umflata tare ..... deja incepe sa ste si intr-o parte si nu stiu sigur ce are.... de hranit nu-i hranesc mult .....
Daca ma puteti ajuta careva cat mai repede posibil, e aproape ca o biluta asa de umflata ii e burtica...

In primul rand daca ai carasei ar trebui sa ai un acvariu mare, deoarece necesita mult spatiu si in acelasi timp ai nevoie de o filtrare foarte buna. Schimburile dese de apa sunt necesare, asta si in functie de numarul de pesti/volumul acvariului (saptamanal 30-40%), caraseii facand foarte multe deseuri. Bineinteles ca este vorba de apa declorinata (24-48h intr-un vas fara capac).
Apoi pentru boala lor este nevoie de mai multe detalii. La carasei din cate stiu, cand am avut probleme de genul asta, cel mai bine le-a facut sa nu manance vreo 2 zile, apoi poti incepe sa ii hranesti cu ceva salata/spanac oparite vreo 2-3 minute apoi trecute prin apa rece ca sa nu se faca prea terci.
Sper sa te ajute informatiile pe care am putut sa ti le dau.
In rest cred ca gasesti aici pe forum mai multe detalii si cred ca sunt multi cei care stiu mai bine ce e de facut.
Succes!
P.S. Doua mese pe zi sunt suficiente, iar fulgii nu sunt o hrana extraordinara pentru ei. Apoi marimea stomacului = marimea ochiului. Cat despre granule, daca le lasi 1h in apa vei observa ca cel putin isi dubleaza volumul.