1

Subiect: Vopsire Bolovani

Salut!

Scuzati-ma ca nu trec pe la sectiunea "sa facem cunostiinta", dar momentan sunt in curs de amenajare al unui acvariu iar de aici survine si intrebarea mea: "Cu ce se pot vopsi bolovanii de rau?" Am "achizitionat de curand un set interesant de pietre de rau, pe care le-am plimbat cam 200 de km, in ideea de a-i monta in vas, dar cum am trecut prin tot felul de procese de curatare (dupa ce am observa ca, cateva firicele de iarba de rau pot face apa dintr-o sticla, mai neagra ca noaptea...), m-am procopsit pe "stimatii" cu o culoare albastrie de la albastrul de metil (ei fiind la origine, verzi)... Acum, am facut teste cu cate-o vietate, doua, si n-au patit nimic, doar ca aspectul acestora lasa de dorit... M-am tot gandit la cateva variante, pentru a pastra textura dar totodata sa pot nuanta piatra, ca de exemplu: Vopseaua de oua, din cate stiu, sunt "sanatoase" dar nu stiu in ce masura si nu vreau sa risc sa afectez viata vietuitoarelor; Verdele de malachit, dar cu o combinatie de... iod?! (nu stiu ce sa zic despre iod, dar din cate imi amintesc eu, este absorbit in cantitati mici de catre plante, problema este ca nu stiu in ce masura o sa degaje pietrele, substanta cu pricina) Doresc sa folosesc iodul pentru a ajunge la o culoare maronie. M-am mai gandit si la vopselurile acrilice, dar si aici imi ridic semne de intrebare, mai ales ca n-as folosi culoarea din tub si aceasta ar fi diluata in proportie de 60-70% (in apa, bine inteles).

Multumesc si astept parerile voastre, avand in vedere ca nu vreau ca bolovanii sa prinda o culoare uniforma ci una transparenta.

2

Re: Vopsire Bolovani

accept si pareri din presupuneri big_smile

3

Re: Vopsire Bolovani

Incearca la un service auto ,poate vopsesc ei. lol

4

Re: Vopsire Bolovani

tu ai biciclete in acvariu?

5

Re: Vopsire Bolovani

Pai tu ce vrei sa ai acvariu sau  bicicleta!

6

Re: Vopsire Bolovani

vroiam pareri pentru DIY coloreaza-ti decorul DIN acvariu, nu biciclete si restul

7

Re: Vopsire Bolovani

Sincer am decorul colorat,dar lasa vopsitul pietrelor din acvariu.Sau vrei sa faci o sorcova in acvariu!

8

Re: Vopsire Bolovani

Nu, om, as avea curcubeu daca as lasa albastrul, cum sunt astea acum. Vreau sa le fac maro, nu cer mai mult de la pigmenti.

Re: Vopsire Bolovani

nu faci un mic efort sa cauti bolovani de alta culoare? gasesti pietre frumoase la 60km de bucuresti, la giurgiu (Dunare). pune in acvariu doar lucruri din natura

Pescar hoinar

10

Re: Vopsire Bolovani

Daca azi vrei sa vopsesti niste pietre maine vrei sa schimbi culoarea la pesti.Nu cred ca se merita,poate daca ai niste pietre aduse de pe Luna!

11

Re: Vopsire Bolovani

AdrianB A scris:

Multumesc si astept parerile voastre, avand in vedere ca nu vreau ca bolovanii sa prinda o culoare uniforma ci una transparenta.

   Le poti colora cu ce vopsea vrei atata timp cat la final dai peste si cu un strat de rasina epoxidica, dar de pietre colorate "transparent" eu nu am mai auzit... in fine, fiecare cu bolovanii lui smile

12 Editat de AdrianB (2013-04-11 07:28)

Re: Vopsire Bolovani

Multumesc pentru raspuns! Scuzele mele dar a fost o greseala de exprimare, cand m-am referit la pietre transparente, dar banuiesc ca am transmis mesajul pe care mi-l doream.

Daca mai este cineva care a trecut printr-o expeienta similara, il rog sa se dezlantuie aici!

E buna si informatia LupuluiMoralist dar nu dispun de masina si nici prea multi amici cu masina nu prea am, asa ca m-am rezumat la pigmemtarea acestora. Cat despre "natural", fundalurile 3d la care se tot apeleaza, nu cred ca au prea multe in comun cu acesta. Vba lui ancistrus, fiecare cu bolovanii lui

13 Editat de Tudor103 (2013-04-11 12:50)

Re: Vopsire Bolovani

Ca tot veni vorba de vopsit.Doresc si eu sa fac un background si vroiam sa va intreb daca pot folosi aceasta combinatie http://www.complexart.ro/rasina-epoxidi … tart.html?Sau un loc de unde as putea cumpara aceasta vopsea epoxidica.

Calitatea se plateste!

Re: Vopsire Bolovani

si multi faceau misto de mine cand vroiam sa vopsesc un filtru intern... :pp

15

Re: Vopsire Bolovani

Pai si pana la urma lai vopsit! :omfg

16

Re: Vopsire Bolovani

Ma, pana la urma, e natural un filtru in acvariu?  Nu prea gasesti asa ceva prin tropice, etc, sau cel putin n am vazut eu...asa ca de ce nu renuntam la filtre? smile