1

Subiect: imi mor puii de platy si xipho!!!

am 70 de puiuti de platy,xipho,molly si guppy, intr-un acvariu de 40l. am plante naturale si e bine aerat si filtrat. imi mor puiutii de platy si xipho. se. lasa dusi de curent la fund mai misca cate putin dupa care raman pe fund si abia se vad cum respira(misca din urechi), dupa care unii dintre ei mor. poate cine va sa ma ajute cu vreun sfat??? pestii au 2-3 saptamani. va rog!!!

2

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

poza pentru a se vedea cum stau letargici pe fundul acvariului.

3

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

alta poza cu acvariul.

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

Plantele nu sunt de acvariu, acvariul nu este ciclat... deci posibil otravire cu amoniac.
   Scoate plantele alea si fa schimburi de 25-30% apa zilnic, macar 2 saptamani.
   Ar fi bine sa bagi si sare neiodata, grunjoasa de muraturi, 1 lingura la 10 litri de apa.
   Cand au inceput sa moara puii, dupa un schimb de apa? Cum igienizezi acvariul? Cata apa si la cat timp schimbi?

5

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

schimb la 2-3 zile cam 10% din apa,lasata sa se declorifice. am bagat o fiola de bacterii Biodigest(prodibio) pentru ciclare mai rapida si un tratament pentru puncte albe(contraick) Tetra. Asta pentru ca in maternitate am doua femele care vin din acvariul mare, iar acolo am avut aceasta boala de puncte albe. raspuns:-da,puii au inceput sa moara dupa un schimb de 15-20% din apa. cand schimb apa curat cu un furtun toata mizeria de pe fund si dupa aceia completez cu apa statuta sa nu aiba clor, pe cat posibil!! ce sa fac mai exact?????

6

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

eu sunt undeva in spania si plantele cred ca sunt de acvariu, pentru ca le-am cumparat dintr-un acvariu din petshop. daca crezi sigur ca nu sunt de acvariu, spune-mi ca le scot si le duc si inapoi, ca nu sunt chiar ieftine. mai am plante si in acvariul cu adulti de 60l, printre care o planta femela care ma costat vreo 20 €. daca nu sunt bune le scot pe toate si las acvariile goale ca sa se cileze. ma chinui de vreo luna si ceva sa le ciclez si nu reusesc. rog raspuns!!!

7

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

m-am documentat, planta se numeste -Anubias barteri.

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

Da, Anubias, din prima poza mi s-a parut ca este Monstera, planta de ghiveci.
   Este posibil sa fi avut probleme cu apa de retea, cumpara un conditioner (JBL Biotopol) si adauga-l in apa de schimb, conform indicatiilor producatorului.
   Mai citeste despre ciclare aici pe forum, dureaza mai mult daca faci schimburi dese de apa.

9

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

a....deci sa fac schimburi la 3-4 zile ca sa fac ciclarea mai repede?
acum vad ca nu-mi mai moare nici un peste.
ultima data am schimbat apa ieri si am pus si doua linguri de sare pt acvariu.
cand mai schimb apa si cat la%????

10

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

10%zilnic recomanda crescatorii

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

11

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

o sa incerc asa, merci!!!

12 Editat de valy (2013-04-13 02:27)

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

Pe 19 martie mi-a fatat o platy, azi 12 aprilie fata din nou. a fatat pana acum vreo cateva oua si cativa puiuti, acum sa oprit. este mare si are si burtica mare. Stie cineva, mai fata in continuare??? rog ajutor!

13

Re: imi mor puii de platy si xipho!!!

sa rezolvat. a fatat de pe la ora 20"00 pana pe la ora 3"00 dimineata. am vreo 30 de alevini, ce am reusit eu sa numar.