1

Subiect: Ferti Soil sau nu ?

Acum aproape 2 ani am bagat in acvariu 3 pungi de ferti soil de 5 kg in acvariu si a mai ramas cu o punga care o am si acum . Este timpul sa il shimb , intrebarea mea este sa cumpar tot feti soil care este f scump cea ce ar trebuii sa stau foarte mult timp sa fac rost de bani sa le comand sau sal inlocuiesc cu ceva asemanator lui fara a fi nevoid sa cumpar acel substrat fertil/pamant. Multumesc si as dorii daca se poate cateva pareri .

Re: Ferti Soil sau nu ?

Ce ai reusit cu acest Feti Soil pana acum? La ce performante ai ajuns? Ce plante ai in acvariu? Ce plante iti doresti in viitorul setup?

3

Re: Ferti Soil sau nu ?

A fost foarte ok acest Ferti Soil, sa fiu sincer am cumparat plante dupa ochi . Le-am plantat si au crescut bine nu am avut problema. Nu mai am nici o planta in acvariu trebuie shimbat substratul fertil. Nu am idee ce plante voi achizitiona. Ca idee voi opta pentru plante tip "gazon" riccia... si vro 2-3 tipuri de plante medii.

Re: Ferti Soil sau nu ?

T-Spike A scris:

A fost foarte ok acest Ferti Soil, sa fiu sincer am cumparat plante dupa ochi . Le-am plantat si au crescut bine nu am avut problema.

   In cazul asta iti recomand sa nu mai dai banii pe substrat fertil, fertilizezi in coloana de apa si este suficient wink

5

Re: Ferti Soil sau nu ?

Si sa iua doar substrat/pietris ? Nu mai cumpar nimic pentru radacina?

Re: Ferti Soil sau nu ?

Exact!

7

Re: Ferti Soil sau nu ?

Mersi pentru informatie smile .

Re: Ferti Soil sau nu ?

Nici eu nu folosesc substrat fertilizant in cele doua acvarii ale mele si plantele se dezvolta foarte bine.. Fertilizarea in coloana de apa si CO2-ul isi fac treaba:)

Sacrificiu Unitate Demnitate

9

Re: Ferti Soil sau nu ?

Am co2 si fertilizanti o sa cumpar. Dar nu stiam ca ele pot creste foarte bine si fara. Am crezut ca le trebuie neaparat si pentru radacina.