Subiect: Teste pentru apa?

Vreau sa imi fac un acvariu si intentionez sa cumpar teste de apa. Ce imi recomandati? La un pret bun... Multumesc!

2

Re: Teste pentru apa?

in general...depinde ce vrei.
cele "obligatorii" pt orice acvarist  sunt urmatoarele: Ph, Kh, NO2, NO3( obtional la "obligatorii" ar mai fi GH si NH4/NH3 .)
daca vrei plantat cu multa(sau chiar medie) lumina/co2/ fertilizanti, cele "obligatorii" sunt NO3/Fe/Po4.
mai sunt si altele care pot fi(mai mult sau mai putin) folositoare cum ar fi Mg, Ca, Cu( in caz ca vrei creveti scumpi), O2( in caz ca pestii stau la suprafata apei), Co2 permanent(asta e chiar folositor) si altele...

depinde ce vrei sa realizezi in viitorul apropiat pe plan acvaristic.

Nu pot sa recomand o firma( pt ca am folosit doar teste JBL pana acum), dar dupa o discutie in alt topic cu un coleg, am ajuns la concluzia ca testul Tetra No2 nu are aceeasi acuratete ca Testul JBL No2.
JBL ofera 0.025 prezie (poate chiar mai putin...nu am grila la indemana sa vad) in timp ce testul Tetra No2 ofera prezicie de <0.3 mg/l (ceea ce nu spune foarte mult)

Re: Teste pentru apa?

Eu am mers ani buni pe jbl 6:1 si testul de fier (tot jbl). Daca nu vrei plantat este suficient testul rapid 6:1...