Subiect: acvariu nou

am si eu o intrebare la voi, pentru un acvariu cam de....L 100 l 50 h 50 e bun un geam de 1 cm? mai sunt necesare ranforsarile alea stil H sau altele?

Gott mit uns!

Re: acvariu nou

eu am acvariu de 100x40x45 sticla de 6 si are intarituri doar longitudunale, daca il faci cu sticla de 10 nu cred ca trebuie dar sigur o sa faca burta la inaltimea de 50 wink probabil doar cativa mm maxim 6-7 dar totusi eu zic ca e riscant wink.

Re: acvariu nou

Salut.
uite un link -> http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
sa alegi factor de siguranta 4 sau chiar 5 adica "very safe". In principiu acel calcul e facut fara intarituri longitudinale, transversale sau in H. Am calculat valorile tale si mi-a iesit grosimea sticlei 10 mm (cu factor 5).

Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gandit odata!

Re: acvariu nou

cred k o sa il fac totusi cu intarituri macar longitudinale k sa nu faca burta

Gott mit uns!

Re: acvariu nou

ce credeti?

Gott mit uns!

Re: acvariu nou

paza buna trece primejdia rea wink
ce vrei sa bagi in acvariu? daca vrei sa pui petre multe sa greutate mare iti sugerez si fundul sa-l ranforsezi cumva

Re: acvariu nou

nu, nu o sa am un substrat greu... nisip pietris nimic special.....

Gott mit uns!

8

Re: acvariu nou

La 100/50/50 ajunge si de 8mm cu intarituri longitudinale.Este parerea mea,asa am la acvariul meu,care nu are latimea de 50 ci doar de 40.Ceea ce inseamna ca la 50 latime(al tau) este mai rezistent la presiunea apei decat 40 cum am eu.Acum depinde si de sticla,silicon,al meu este de firma si nu home made.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: acvariu nou

deci.... mai intra o variabila in ecuatie.... compozitia sticlei..... poi cred k sticla asta era destul de rezistenta pt k erau fostele usi ale unui magazin big_smile

Gott mit uns!

10 Editat de Bazil88 (2010-01-26 19:31)

Re: acvariu nou

Eu am acvariu exact de dimensiunile la care vrei sa ti-l faci tu 100x50x50 cu geam de 10mm si nu face nici un pic de burta , adevarul este ca am lipit pe lateralele lungi doua fasii de sticla tot de 10mm dar asta mai mult sa-mi sustina un geam (capac)  care este intre suprafata apei si capacul propriuzis cel in care am neoanele.
Scopul acestui geam este multiplu , adica : mentina apa la temperatuta mai mare fara eforturi suplimentare din partea incalzitorului, elimina in mare parte condensul si retine stropii de apa sa ajunga pe neoanele si droserele din capac.
Deci nu este nevoie de intarituri si in nici un caz de cea in forma de "H", care te va incurca foarte mult in momentul in care vei alerga cu minciocul sa scoti pesti din acvariu.

Trebuie sa fi atent  ca sticla de care vorbesti sa nu aiba zgarieturi, fisuri sau alte defecte, sau macar portiunile din care le tai sa fie ok. 

Spor la treaba!

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

11

Re: acvariu nou

Bazil88 A scris:

Eu am acvariu exact de dimensiunile la care vrei sa ti-l faci tu 100x50x50 cu geam de 10mm si nu face nici un pic de burta , adevarul este ca am lipit pe lateralele lungi doua fasii de sticla tot de 10mm dar asta mai mult sa-mi sustina un geam (capac)  care este intre suprafata apei si capacul propriuzis cel in care am neoanele.
Scopul acestui geam este multiplu , adica : mentina apa la temperatuta mai mare fara eforturi suplimentare din partea incalzitorului, elimina in mare parte condensul si retine stropii de apa sa ajunga pe neoanele si droserele din capac.
Deci nu este nevoie de intarituri si in nici un caz de cea in forma de "H", care te va incurca foarte mult in momentul in care vei alerga cu minciocul sa scoti pesti din acvariu.

Trebuie sa fi atent  ca sticla de care vorbesti sa nu aiba zgarieturi, fisuri sau alte defecte, sau macar portiunile din care le tai sa fie ok. 

Spor la treaba!

Am inteles ce vroiai sa zici si iti multumesc pentru sfaturi insa ma cam ingrijoreaza chestia cu zgarieturile.... nu stiu daca sticla este zgariata.... acest fapt reprezinta un impediment major?

Gott mit uns!

12

Re: acvariu nou

pigeon mov A scris:

Am inteles ce vroiai sa zici si iti multumesc pentru sfaturi insa ma cam ingrijoreaza chestia cu zgarieturile.... nu stiu daca sticla este zgariata.... acest fapt reprezinta un impediment major?

Zgarieturile daca sunt superficiale nu sunt un mare impedimet... doar cel estetic, in schimb daca zgarieturile sunt profunde pot deveni crapaturi sub presiunea apei din acvariu.
Inainte de a te apuca de treaba cel mai bine ar fi sa verifici atent sticla si daca merita o folosesti, daca prezinta multe zgarieturi atunci mai sigur iti faci din sticla noua.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

13

Re: acvariu nou

asa o sa fac dar totusi sa speram k nu e cazul sa cumpar una noua ca e cam scumputza nu?

Gott mit uns!

14 Editat de Bazil88 (2010-01-27 15:37)

Re: acvariu nou

Da, este destul de scumpa sticla, mai ales cea de 10 mm care nu se gaseste la orice magazin/atelier de sticlarie, si depinde de la atelier la atelier.

Exemplu: recent in Alba Iulia  la un geamgiu sticla de 6 mm = 50 rom/ml la altul aceiasi sticla la pret de 65ron/ml.

yikes

P.S. pana la urma primeaza siguranta ta si nu banii investiti in acvariu

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

15

Re: acvariu nou

mie mi-a cerut unu pe o bucata de sticla de 6 mm de 80x 40 55 lei iar la alt alelier am luato cu 16 lei yikes

Gott mit uns!