1 Editat de dancristian (2013-04-19 00:06)

Subiect: Posibil finrot?

Am luat niste molly de la Hornbach ii am de vreo 2 luni 10 buc in acvariu de 40litrii 25 Grade incalzitor 50w ph 7.6, GH 14, Kh 11, No2 0, no3 20ppm, filtru eiheim pickup plus burete boloborositor. Intre timp unele din femele au si fatat iar pui sunt ok. Recent am observat o pata alba pe una din femele iar pe o alta ceva alb pe inotatoare. Poate fi finrot?

https://plus.google.com/photos/10393742 … banner=pwa

Re: Posibil finrot?

Fungus sau columnaris. Pentru o identificare corecta te rog pune o poza clara!

(^) salty issue

3 Editat de dancristian (2013-04-30 03:50)

Re: Posibil finrot?

Revin cu o fotografie de la pui de data asta. La cei mari am pus electromicina si au disparut petele de pe ei si de pe aripioare. Astazi am constatat ca la pui e mult mai grav si la unii dintre ei a disparut inotatoarea superioara si coada aproape cu totul. Pun o fotografie cat de clar am reusit sa o fac cu un pui. E finrot sau e altceva si ajunge sa pun electromicina sau sa ma indrept inspre un produs dedicat?

Am uitat sa specific aproximativ 50 pui de aprox 1-3 saptamanii, acvariu steril, schimbul de apa e la picatura 50% pe saptamana aspiratie deseuri de pe jos zilnic si filtrarea duala cu doi bureti mari nespalati de 2 sapt unul si de o luna celalalt la un acvariu de 20 litrii plus adaos zilnic de Fishtamin 1 picatura pe zi. Hrana pui Tetramin Baby, Naupli Artemia si JBL Baby.

Am citit ca posibilul finrot sau fungus apar datorita proastei calitati a apei si de asta nu imi explic de ce sau imbolnavit de chestia asta pentru ca conditiile sunt mai mult decat ideale.

Teste apa testat cu JBL Lab
Ph 7,6
GH 13
KH 8
NH4 0
NO2 0
NO3 35

Re: Posibil finrot?

Fa pestilor un tratament cu Sera Baktopur.

dancristian A scris:

La cei mari am pus electromicina

   In cazul asta cred ca s-au curentat pestii lol

Re: Posibil finrot?

Am avut si eu problema cu finrot acum ceva timp.. Luat cu pestele din petshop.. L-am tratat fara probleme cu "electromicina" care pe romaneste poarta numele de eritromicina de 200 mg.. O pastila la 25lotrii

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: Posibil finrot?

Scuze de greseala cu „electromicina” da scriam repede si nu mi-am dat seama smile Am bagat jumatate de pastila sa vad cum se comporta si daca se indreapta lucrurile neavand nici un deces nu mai bag altceva. Daca nu o sa merg pe Backtopur ca mai am si alte filtre ciclate care merg in alte bazine. Ce nu inteleg e totusi de unde a aparut infectia in sine pentru ca resturile le sifonez in fiecare seara adaug si Fishtamin de la Sera iar schimbul de apa e la picatura 50% pe saptamana poate chiar mai mult iar boala e caracterizata ca apare in conditii slabe de igiena.

7

Re: Posibil finrot?

Salut
Ai rezolvat cu problema?
Cred ca boala asta o am si eu la molly mei si la unii dintre guppy.
La inceput am tot crezut ca se bat intre ei pana mi-a spus cineva ca este o boala din kuza ca nu este apa curata.