Subiect: Probleme SAE

Va salut.. Am si eu o problema cu un SAE.. Este foarte umflat..  Si are solzii "zbarliti"..  Ma poate ajuta cineva cu o idee?

Sacrificiu Unitate Demnitate

2

Re: Probleme SAE

ai o poza cu ''inculpatul'' ?

Multi vad, putini cunosc !

Re: Probleme SAE

O sa incerc.. Nu promit ca pot sa-l prind in poza:(

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: Probleme SAE

Multumesc tuturor de ajutor... Probabil pestele meu o sa moara pana primesc aici cel mai mic ajutor... Cred ca daca as fi prezenat un acvariu oribil si suprapopula aveam deja zeci de mesaje in care eram criticat.. Dar cand pun o intrebare membrii cu experienta ai acestui forum asteapta probabil sa moaa pestele ca sa-mi ofere cel mai mic ajutor..

Sacrificiu Unitate Demnitate

5

Re: Probleme SAE

Presupun ca este Dropsy, boala bacteriana. Trebuie separat pestele si trateazal cu Baktopur Direct.
Uite indicatiile de la Baktopu Direct:
Informații generale: - bolile bacteriene interne ale peștilor ornamentali pot fi recunoscute după umflarea abdomenului, zbârlirea solzilor, ochii exoftalmici. Alte simptome sunt mișcările legănate, închiderea culorii, lipsa apetitului și în final, apatia totală.

Chiar dacă aceste simptome apar relativ târziu, tratamentul cu Sera Baktopur Direct va fi util pentru protejarea peștilor care nu au fost încă afectați.

Instrucțiuni de folosire: adăugați 1 tabletă la 50 l apă de acvariu. Asigurați o aerare bună în timpul tratamentului. Decuplați sistemul de fertilizare cu CO2. Scoateți cărbunele activ din filtru.
După trei zile schimbați 50% din apă și adăugați Sera Aqutan. Dacă peștii încă prezintă simptomele bolii, repetați tratamentul.
După terminarea tratamentului, condiționați apa cu Sera Aqutan și Sera Nitrivec. De asemenea, recomandăm filtrarea apei prin cărbune activ (Sera Super Carbon).
În cazul în care boala este în stare avansată, recomandăm aplicarea Sera Baktopur Direct într-o baie de scurtă durată. Dizolvați 1 pastilă de Sera Baktopur Direct într-un container de plastic cu 2 l apă de acvariu. Tineți peștii în această soluție timp de 30 minuteși apoi puneți-i la loc în acvariu.
Aruncați soluția și apoi continuați tratamentul în acvariu, cu doza normală. După tratament, stimulați creșterea rezistenței peștilor cu Sera Fishtamin.
Sera Baktopur Direct nu este tolerat de nevertebratele marine. De aceea, peștii marini bolnavi se tratează numai în bazine de carantină.
Compoziție: Nifurpirinol 27.6 mg, liant neutru până la 1.0 g.Atenție: Acest produs este recomandat numai pentru pești ornamentali!

Multi vad, putini cunosc !

6 Editat de bogdan.tase (2013-04-25 02:53)

Re: Probleme SAE

Multumesc mult pentru informatii..  O sa incep de maine tratamentul:).. Este boala de care speram sa nu aud... Am citit mult tare azi despre diferite boli si asta parea cel mai apropae dar nu eram sigur:((

Sacrificiu Unitate Demnitate

Re: Probleme SAE

Am inceput tratamentul antibacterian cu baktopur si dupa 3 zile de bai il bag pe sulfat de magneziu sa sa se desumfle

Sacrificiu Unitate Demnitate

8

Re: Probleme SAE

Important este sa il urmaresti si sa vezi cum decurge tratamentul, si daca are efectul scontat primul tratament nu are rost sa il chinui si cu un al-2-lea.
Sulfatul de magneziu se poate folosii in tratarea viermilor intestinali, iar pentru un randament mai bun iti recomand permanganat de potasiu cristale; totusi nu te grabii cu tratamentele.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Probleme SAE

De Sulfat de Magneziu si eu stiam ca ar fi bun la dezumflat big_smile... in fine, tratamentul cu Baktopur ar trebui facut prima data in acvariul comun, avand in vedere ca este o boala contagioasa!

Re: Probleme SAE

Asta am inceput deja.. Multumesc de corectarea gramaticala... A fost din graba si pentru ca scriu de pe telefon.. Permanganatul cum il dozez? Sulfatul de magneziu ajuta ca este laxativ.. Cel putin eu asta am invatat in primii ani de facultate:)

Sacrificiu Unitate Demnitate

11

Re: Probleme SAE

bogdan.tase A scris:

Multumesc de corectarea gramaticala... A fost din graba si pentru ca scriu de pe telefon..

   Am bolduit "dezumflat" doar ca ma distra cum suna, nu a fost o corectura smile
   Succes cu tratamentul!

12

Re: Probleme SAE

bogdan.tase A scris:

Permanganatul cum il dozez? Sulfatul de magneziu ajuta ca este laxativ.. Cel putin eu asta am invatat in primii ani de facultate:)

Permanganat de potasiu cristale se dozeaza in felul urmator :
-se dizolva 1 lingurita(15grame) la 500 mililitri apa distilata si se amesteca bine
-se adaugam in mancarea pestilor; adaugarea se face treptat pana cand macarea pe care urmeaza sa le-o dam se imbiba cu solutia
-se hranesc pestii de 2 ori pe zi(dimineata si seara) timp de 5 zile, iar in aproximativ 2-3 zile ar trebuii sa se vada rezultatele
-in aceasta perioada se tin sub observatie pestii bolnavi

*ca si sfat pentru viitor : poti cauta mancare pentru pesti cu un continut ridicat de usturoi in genul NLS Thera A+
*pentru sulfatul de magneziu, poti proceda la fel

Multi vad, putini cunosc !

Re: Probleme SAE

Multumesc mult de ajutor.. Momentan merg pe bai de 30 minute cu baktopur direct si il tin in acvariu carantina cu sulfat de magneziu(sare amara/ sare epson).. Mancare nu-i dau momentan.. De maine o sa incep.. Cauza cred ca este mancarea bigata in proteine animale.. El fiind un peste care prefera mancare vegetala.. Daca fac ceva gresit va rog sa ma corectati:)

Sacrificiu Unitate Demnitate

14

Re: Probleme SAE

Procedezi bine. Intradevar mancarea bogata in proteina animala nu prea este indicata pestilor care sunt strict vegetarieni, de exemplu africanii strict vegetarieni fac bloat daca li se da mancarr cu proteina animala, ar mai fi si stresul + parametrii apei care te ajuta sa obti un mix mortal yikes

Multi vad, putini cunosc !

Re: Probleme SAE

Da.. Eu sincer tot sper la un bloat decat dropsy:)).. Dar indiferent de boala il scap eu:).. Pacat ca nu are dinti ca acolo ma pricepeam fara probleme:))

Sacrificiu Unitate Demnitate

16

Re: Probleme SAE

bogdan.tase A scris:

Pacat ca nu are dinti ca acolo ma pricepeam fara probleme:))

   Te pricepi la fierastraie? lol

Re: Probleme SAE

Daca asa le zici tu la dinti... Ma pricep da.. Cel putin asa zic pacientii mei:))

Sacrificiu Unitate Demnitate

18

Re: Probleme SAE

Era o discutie, undeva candva, unde se explica cum se taie cu panza de bomfaier: "cu dintii inainte"... poza am pus-o ca sa se inteleaga cum a prezentat individul procedura big_smile

PS: "Aceasta postare este un pamflet si trebuie tratata ca atare" lol

Re: Probleme SAE

smile).. Buna tare asta:))

Sacrificiu Unitate Demnitate