1

Subiect: Acvariul meu

Buna seara.Andrei din buc....ce sa va zic...am un acvaru 54L cu 2 xifo un neon si un gup amarat uitat pe acolo prin acvariu 2 coridoras si 2 ancistrusi. plante...valisneria bacopa caroliana si 2 plante care nu stiu cum se numesc...problema este ca valisneria nu creste cum ar tb sa creasca ea...creste ce creste si se apleaca...bacopa...se rup toate frunzele incepand din varf...acuma nush ce sa zic...astept cateva sfaturi de la voi

2

Re: Acvariul meu

Andrei18 A scris:

Buna seara.Andrei din buc....ce sa va zic...am un acvaru 54L cu 2 xifo un neon si un gup amarat uitat pe acolo prin acvariu 2 coridoras si 2 ancistrusi. plante...valisneria bacopa caroliana si 2 plante care nu stiu cum se numesc...problema este ca valisneria nu creste cum ar tb sa creasca ea...creste ce creste si se apleaca...bacopa...se rup toate frunzele incepand din varf...acuma nush ce sa zic...astept cateva sfaturi de la voi

Salutare.Probabil ai un juwel60 care din pacate are un neon de 15w care nu face fata la plantele tale.
Cele de 15w sunt foarte slabe ca randament la plante,oricum ti-ar trebui macar 3-4 din ele ca sa fie ok.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

3

Re: Acvariul meu

exact..o sa incerc sa pun acuma o poza,dar nu stiu cum..ma chinui sa o pun;))

4

Re: Acvariul meu

Jos la mesaj rapid este upload

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

5

Re: Acvariul meu

asta este.....

6

Re: Acvariul meu

ce va mai pot spune 23 C apa,dupa cum a spus si lorenzo 15W neonul...alte detalii numai stiu. Nu ma intrebati cum m-au itrebat alti ph sau alte chestii ca nu am idee...

7

Re: Acvariul meu

Vad ca ai scos filtrul intern,cel original.....De ce?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

8

Re: Acvariul meu

adica?

9

Re: Acvariul meu

Te intreb doar asa din curiozitate....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

10

Re: Acvariul meu

pai eu nu stiu ce este acela filtru intern:)))de asta am postat pe forum sa aflu mai multe

11

Re: Acvariul meu

Andrei18 A scris:

pai eu nu stiu ce este acela filtru intern:)))de asta am postat pe forum sa aflu mai multe

Cum nu stii ce este un filtru intern...Pai cel negru din poza,cred ca este Aquael daca vad bine

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

12

Re: Acvariul meu

aaaa ..ala de aer te referi?zi asa:))) hai ca am invatat si ce e ala filtru intern:))am avut un acvariu de 10 L si am pus un filtru dala cu burete la el..apoi mi-am luat acvariu apoi capac apoi filtru incalzitor si tot asa:D

13

Re: Acvariul meu

Andrei18 A scris:

aaaa ..ala de aer te referi?zi asa:))) hai ca am invatat si ce e ala filtru intern:))am avut un acvariu de 10 L si am pus un filtru dala cu burete la el..apoi mi-am luat acvariu apoi capac apoi filtru incalzitor si tot asa:D

Nu-i filtru sau pompa de aer ci filtru intern

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

14

Re: Acvariul meu

eh..de acuma o sa stiu:P...ai vazut plantele cum sunt:( dc oare?

Re: Acvariul meu

eu cred ca plantelor le trebuie mai multa iluminare acum depinde de tine....

2 acvarii : 60 l guppy si 36 l betta

16

Re: Acvariul meu

pai pot pune la un acvariu ca ala decat un neon de 15 w...

17

Re: Acvariul meu

Andrei18 A scris:

pai pot pune la un acvariu ca ala decat un neon de 15 w...

Se mai poate adauga inca 1-2 neoane..

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

18

Re: Acvariul meu

aha...momentan ma gandesc la un acvariu mai mare,dar din lipsa de spatiu in casa...nush ce sa va zic:(