1

Subiect: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Salutare tuturor!

   Sunt Nicu din Buzau, sunt incepator in ceea ce priveste acvaristica si de vreo cateva saptamani tot citesc bloguri / situri despre acvaristica pentru a ma informa despre acvarii, plante si pesti. Vast teritoriu!!

   Deci o sa vreau sa-mi fac si eu un acvariu, unul modest – asa ca pentru un incepator; va fi un acvariu bogat plantat - posibil un miniaquascape, cu o cioata si ceva pietre si evident pesti – probabil ceva nepretentios gen guppy, cativa RCS, ceva SAE, unu-doi melci. Mi-a placut un model de acvariu cu geam curbat (am oroare de acvariile care nu arata bine estetic - ca constructie): Aquael Pearl 80 Bow (oval). Caracteristicile acestuia sunt – doar atat am gasit pe net:

Set acvariu sticla + capac, complet utilat:
- dimensiuni acvariu (L x l x h): 80 x 35 x 40 cm
- capacitate acvariu 102 l
- geam frontal curbat
- sistem filtrare montat pe rama superioara a acvariului, sub capac
- sistem de iluminare 2 neoane x 24W T5
- incalzitor cu termostat
- decor fundal inclus
- pret – in functie de site, intre 789-1000 RON

   Din pacate alte informatii despre Aquael Pearl 80 Bow (oval) nu am gasit…

   Intrebarile mele pentru voi ar fi:

- Modelul acesta de acvariu mi se potriveste?
- Raportul calitate/pret este corect?
- Sistemul de filtrare va fi bun? Acelasi lucru despre iluminat si termostat.

  Cum sunt din Buzau as dori niste recomandari (magazine, pet-shop) de unde pot procura in Bucuresti un acvariu Aquael Pearl 80 la un pret accesibil.

  Alte pareri si sugestii sunt binevenite!

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Domnule Nicu in Buzau ... la piata saraca nu mai vin cei cu 2 tarabe de pesti ? Rivalii cum le spuneam atunci! Unul sta prin Posta si celalalta sta pe undeva prin Micro 3!

Parerea mea in calitate de posesor al unui astfel de acvariu de firma este ca e mai bine sa fie cat mai mare. Materialele sunt mai mereu de calitate dar la cele de firma costurile par sa creasca exponential cand adaugi capacele. Filtrul deja la un acvariu de peste 100 de litri ar fi bine sa fie luat din prima extern. Inca un lucru e acela ca intotdeauna lumina e insuficienta la acvariile de firma!

Daca e musai sa fie ceva curbat atunci mai cauta, Aqualantis fac si curbate si lor chiar le laud filtrarea Biobox. Eu unul daca ar fi sa iau totul de la 0 mi-as lua un acvariu de 180 de litri gen Hornbach si restul separat dar asta-i doar preferinta mea. Termostat, adica incalzire iti trebuie doar daca-l tii afara. Daca ti se potriveste sau nu ... asta chiar n-ai cum sa ne intrebi pe noi!

Succes!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

3

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

sergiu.dragomir A scris:

Domnule Nicu in Buzau ... la piata saraca nu mai vin cei cu 2 tarabe de pesti ? Rivalii cum le spuneam atunci! Unul sta prin Posta si celalalta sta pe undeva prin Micro 3!

Piata saraca nu mai exista de mult... cred ca de vreo 10 ani... acum este autogara acolo.

Pesti si acvarii din acelea lipite (hand-made) erau - ziliele trecute fusei pe acolo - in piata de pasari... dar nici acolo nu mai sunt... Vizavi - la o casa pe colt - mai exista cineva cu ceva acvarii la vreo 15-25 litri - din acelea lipite pe-acasa - dar pesti nimic!

In piata B 90 - langa piata mare (centrala) este un chiosc - asta vara mai avea ceva pesti - in prezent nimic, doar papagali, mancare pt. ei, colivii etc.

In Dorobanti 2 - langa piata mai exista un magazin cu acvaristica - fusei saptamana trecuta - nu mai tin pesti deloc, acvarii Aquael Pearl aveau numai la volum mic de 54 litri.

In prezent in Buzau acvarii si pesti exista doar in 2 locuri - preturi mari - si anume:

- magazinul Zoomania langa Kaufland, acum o luna cred, de luna acvaristicii a fost o promotie la acvarii Aquael 80 Clasic, rectangular, fara geam curbat - varianta asta cred ca are 1 singur neon, undeva la 580 RON. Acum nu mai este promotie si a urcat pretul undeva la peste 750 RON.

- magazinul Animax - parca - la intrarea in Carrfour, in mall-ul Aurora ii zice, am vazut ceva pestiuci si acvarii. Acvarii slabute din ce am vazut eu.


sergiu.dragomir A scris:

Daca e musai sa fie ceva curbat atunci mai cauta, Aqualantis fac si curbate si lor chiar le laud filtrarea Biobox. Eu unul daca ar fi sa iau totul de la 0 mi-as lua un acvariu de 180 de litri gen Hornbach si restul separat dar asta-i doar preferinta mea. Termostat, adica incalzire iti trebuie doar daca-l tii afara. Daca ti se potriveste sau nu ... asta chiar n-ai cum sa ne intrebi pe noi!

Succes!

- Nu ma infig la 180 de litri efectiv nu am spatiu, pentru el. Locatia lui va fi pe hol, bagat intre niste corpuri de mobila. Gasisem la second hand acvariu mai ieftin - alta firma - cu stand, cu tot echipamentul pe el, cu instalatie CO2, filtru extern ETC. Dar mi-e teama sa iau asa ceva, nu stiu ce hibe poate sa aibe: garnituri slabite / nesigure, posibil sticla sa fie zgariata, sa curga pe la lipituri, etc.

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Ia in calcul ca taxa de livrare pentru transportul unui astfel de acvariu e cel mai probabil suportata de catre vanzator si incearca magazine online sau petshopuri din alte orase.

Eu unul ti-am spus ce probleme am avut eu cu cresterea plantelor in astfel de acvariu "de-a gata"!

Succes

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

5 Editat de BlankCd (2013-04-29 21:31)

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

sergiu.dragomir A scris:

Ia in calcul ca taxa de livrare pentru transportul unui astfel de acvariu e cel mai probabil suportata de catre vanzator si incearca magazine online sau petshopuri din alte orase.

Evident ca stiu ca transportul costa. Am cautat cam pe toate siteurile online acvarii, mi-am facut deja o parere despre preturi - cam piperate, de asta vreau sa ma si sfatuiesc cu voi.

Poate unii dintre voi frecventati magazinele din Bucuresti cu diverse probleme, si poate aruncati un ochi si pe la acvariile cu geam curbat, si poate imi spuneti si mie preturile si dotarea acestora.

Referitor la Aquael Pearl 80... pe internet am gasit ceva filmulete de prezentare - ceva sumar:
- http://www.youtube.com/watch?v=P1K3eQdaBdg
- http://www.youtube.com/watch?v=qulUvN7mRTw

Sincer nu am vazut vreun user - de prin toate forumurile pe unde am intrat - care sa aiba un Aquael Pearl 80, si sa-mi spuna si mie parerea despre acest produs, care sunt minusurile lui... Am incercat si pe Amazon si ebay - mai mult sa vad preturile acestui model si culmea este ca este piperat si acolo... asta raportat la banii nostri.
Apropo Aquael este fabricat in Polonia??

6 Editat de BlankCd (2014-04-19 18:10)

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Salutare tuturor!

   Exact anul trecut doream sa-mi cumpar un acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval) si am cerut niste sfaturi aici. Asa ca am hotarat sa urmez sfaturile celor veterani si am renuntat la Aquael si am trecut la un acvariu mai maricel - 200 litri.
   Fiindca acvariul nu incapea pe hol din cauza mobilei, am fost nevoit sa-mi remobilez holul si sa-mi adaptez locul pentru acvariu. Am inceput deja achizitiile de echipament… dar merge greu bugetul fiind limitat – mi-am propus totusi sa-mi cumpar in fiecare luna cate ceva.

   Ce achizitii am facut pana acum (toate sunt noi):

- mobila hol la comanda + stand acvariu = 2.700 RON
- acvariu 100 cm (lungime) x 40 cm (latime) x 50 cm (inaltime), realizat din sticla Saint Gobain de 10, cu intaritoare longitudinale, lipit cu silicon Dow Corning negru, cu rama neagra la colturi si pe partea de jos = 490 RON
- capac acvariu negru cu deschidere totala = 630 RON
       --> 4 neoane x 45 W + reflector pt. ele + 2 butoane ON/OFF
       --> 2 ventilatoare montate in capac + buton ON/OFF
       --> instalatie moonlight + buton ON/OFF
- ph controller Dennerle Evolution deluxe = 800 RON
- sterilizator JBL Aquacristal UV-C 9W = 200 RON (din pacate becul s-a spart in timpul transportului, asa ca o sa trebuiasca sa cumpar unul – deocamdata nu este urgent, daca stie cineva un pret bun… nu de preturi de`alde 50-100 RON)


   Luna viitoare intentionez sa cumpar - sper sa nu intervina altceva - un filtru extern JBL CristalProfi e1501 GreenLine. Studiez tema privitoare la reactorul de CO2 din filtru de apa de marime 7, precum si utilitatea by-pass-ului pentru reactor si sterilizator.

   M-am gandit la un by-pass oarecum comun reactor CO2-sterilizator uv. Locul unde vreau sa montez by-pass-ul este in stand unde dispun de oarece loc: inaltime 550 cm si latime 370 cm. Practic in partea de jos va fi montat sterilizatorul iar deasupra lui va fi montat reactorul. Am facut o schita despre cum ar putea fi montat acest by-pass, nu stiu daca este functional sau daca a mai facut cineva asa ceva asa ca am deschis un topic nou unde sa va dati cu parerea aici http://www.acvariidevis.ro/forum/post/209835/#p209835.

   M-am lovit de problema achizitiei celebrilor robineti metalici (6 RON/buc) care se monteaza in capacul reactorului – i-am gasit pe un site dar… comanda minima trebuie sa fie de 100 RON. Deci am nevoie de 2-3 robineti metalici pt. CO2 si aerisire – daca stie cineva de unde ii pot procura ar fi super.

   O sa incerc sa atasez si doua poze cu acvariul.

7

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Si a doua poza:

8

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Salut si bine ai venit smile

9

Re: Recomandare acvariu Aquael Pearl 80 Bow (oval)

Blank uite id meu de messenger si iti voi da eu o ideie cu reactorul (acvariu160) id de mess