1

Subiect: Sar pestii.

Este ceva normal sau nu ?  hmm

http://stiri.rol.ro/se-intampla-in-roma … 72691.html

Re: Sar pestii.

Marian, sincer, te citesc cu mare interes pe forumul asta lol

3

Re: Sar pestii.

sangeru mai face asa cand se sperie  :sbr

4

Re: Sar pestii.

Anciustrus: Marian, sincer, te citesc cu mare interes pe forumul asta  smile

De ce ?

Re: Sar pestii.

Pestii "sar" daca au spatiu insuficient si sunt prea multi, daca chimismul apei este unul periculos, daca specia este de suprafata si se hraneste cu insecte etc... motive pot fi multe, dar conform intrebarii puse de tine, si modul in care ai pus-o, nu cred ca-ti poate raspunde cineva. Deci ramane doar sa ne dam cu parerea: de ce oare pestii tai sar? big_smile

PS: O dedicatie pentru pestii tai "saritori" big_smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iXvkhA2WBQI[/youtube]

Re: Sar pestii.

Ancistrus A scris:

Pestii "sar" daca au spatiu insuficient si sunt prea multi, daca chimismul apei este unul periculos, daca specia este de suprafata si se hraneste cu insecte etc... motive pot fi multe, dar conform intrebarii puse de tine, si modul in care ai pus-o, nu cred ca-ti poate raspunde cineva. Deci ramane doar sa ne dam cu parerea: de ce oare pestii tai sar? big_smile

ceea ce ai scris mai sus este valabil pentru pestii de acvariu, ceea ce nu reprezinta subiectul intrebarii colegului nostru.
am sa ii raspund eu: crapul chinezesc se sperie atunci cand trece o barca (cu motor) pe langa ei. in SUA sunt rauri si lacuri invadate de aceasta specie, care din pacate se dezvolta in detrimentul speciilor autohtone. din pacate, acest fenomen este din ce in ce mai prezent si pe Dunare

Pescar hoinar

Re: Sar pestii.

LupuMoralist A scris:

ceea ce ai scris mai sus este valabil pentru pestii de acvariu, ceea ce nu reprezinta subiectul intrebarii colegului nostru.

   Nu am vazut ca @T-Spike a postat si un link, dar, noi aici vorbim despre pestii de acvariu sau despre cum se imperecheaza balenele?
   Se muta la cafenea, loc in care putem afla si cum se sinucid mustele!

8

Re: Sar pestii.

Tocmai ca nu este vorba de pestii de acvariu .. din cauza asta am postat la cafenea.
Era un clip interesant si am zis sal inpartasesc cu voi si cu ocazia asta sa aflu si de ce se intampla acest fenomen.

Re: Sar pestii.

T-Spike A scris:

Tocmai ca nu este vorba de pestii de acvariu .. din cauza asta am postat la cafenea.

   Eu am mutat subiectul la cafenea big_smile tu il deschisesei la Pesti (apa dulce).