Re: Cichlide

edgarbonea.1989 A scris:

apa nu e prea verde???

      Nu. Fotografiile sunt facute cu telefonul si nu sunt prea clare. Iar la foto cu piranha in spate este un alt acvariu( de fapt sunt 4 acvarii puse pe latime) si nu am autocolant pe ele.

Re: Cichlide

Super!Salbatice si naturale  :apl  :apl  :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Cichlide

dan.matei26 A scris:

Super!Salbatice si naturale  :apl  :apl  :apl

Daca iti place ma bucura nespus.

24

Re: Cichlide

Tilapia buttikoferi cresc cam cat oscarii si sunt cel putin la fel de agresivi, doar ca, fiind africani, au nevoie de conditii specifice: pH, duritate etc. De ce ai ales sa-i bagi in acelasi acvariu cu ciclidele americane?
   In prima poza din topic am vazut si niste scalari, ce s-a intamplat cu ei?

Re: Cichlide

Stiu ca sunt africani, si lifalili sunt africani, dar deocamdata din cauza marimilor diferite a pestilor si a lipsei de spatiu sunt nevoit sa ii tin la un loc.Scalarii sunt tot in acel acvariu , i-am primit cadou si pina la constructia altor bazine vor fi nevoiti sa stea acolo. Cred ca vor merge int-un bazin cu sajica si multispinosa( ma voi mai documenta).Tilapia buttikoferi , din ceea ce stiu eu sunt chiar mai agresivi decit oscarii si as fi bucuros daca mi-ati da un sfat cu ce specii sa ii tin pe viitor. Totusi cred ca trebuie sa fac un compromis sa ii tin cu americani, daca tot i-am cumparat asta e , in viata trebuie sa mai facem si compromisuri, dar imi plac foarte mult.

26

Re: Cichlide

laur_hunter07 A scris:

Stiu ca sunt africani, si lifalili sunt africani

   Lifalili sunt africani dar de rau, deci merg cu americanii din punct de vedere al parametrilor apei.

Re: Cichlide

Eu folosec apa de izvor de munte cu pH 8, deci in toate acvariile am acelasi pH. Am folosit un timp pH minus la acvariul de 300l si am constatat ca este foarte scump sa il adaug in apa si cu eficienta scazuta ,am hotarit sa tin speciile in apa pe care o am cu un adaos minim de chimicale. Fac schimburi de apa saptaminale intre 25-50% din apa, in functie de parametri apei si de cantitatea de apa pe care o am in bazin(aceasta find limitata uneori).

28

Re: Cichlide

Ai un ph perfect pt africane. Nu ti se impuiaza ca dracii ? Ce duritate ai?

Multi vad, putini cunosc !

Re: Cichlide

Nu am facut test pt duritate niciodata. Am femele gusate doar de Ob si  lombardoi,  venustusi nu vor pui deocamdata, masculul de livingstonii a fost omorit de venustus, o familie de venustus am dat-o ca era mare batalie, ceilalti sunt tinerei.

30

Re: Cichlide

Eu am avut 3 oscari si un tilapia in bazin ,mai demult.Intradevar este un peste cu caracter foarte agresiv .Era regele in acvariu.Am sa caut poze si daca gasesc am sa postez. big_smile

Re: Cichlide

Multumesc Johnny

32

Re: Cichlide

laur_hunter07 A scris:

Nu am facut test pt duritate niciodata. Am femele gusate doar de Ob si  lombardoi,  venustusi nu vor pui deocamdata, masculul de livingstonii a fost omorit de venustus, o familie de venustus am dat-o ca era mare batalie, ceilalti sunt tinerei.

Eu am un mascul de venustus de 18cm si este cel mai cuminte peste din acvariu, ma asteptam sa zici ca livingstonii sunt rai smile

Multi vad, putini cunosc !

Re: Cichlide

Si venustusi si livigstonii sunt de la tine.In urma conflictului a cedat cel mai slab.

34

Re: Cichlide

Pacat. Se mai intampla si dastea.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Cichlide

Cum am mai spus exista suisuri si coborisuri, dar  mergem inainte

36 Editat de laur_hunter07 (2013-05-25 11:46)

Re: Cichlide

Imi poate confirma cineva daca acestia sunt Thorichthys ellioti?
seamana mai mult cu blue acara si green terror decit cu meeki.

Re: Cichlide

Am mai gasit 2 radacini.