1

Subiect: Nano 24L

Salut, revin cu un nou set-up,putin cam...mic. Pe cel de 180L l-am dat si nu puteam rezista fara acvariu in casa, asa ca m-am decis sa achizitionez un nano. Cautand pe net am gasit un pachet complet de 24L Ocean Free. Ce m-a incantat la el a fost filtrul care este mascat in spatele acvariului printr-o bucata de plastic, deci nu se mai vede, plus ca este loc pentru material filtrant destul de mult.

Acvariu:-Ocean Free Nano Space2 24L (275/275/320)
             -Lampa LED (16 albe,4moonlight),4,8W
             -Incalzitor Eheim Jager 150W (este cam mare,dar a ramas de la
                vechiul acvariu)
             -Filtru:-Pompa filtru intern Boyu 300L/h,4W
                       -filtrate mecanica-burete
                       -filtrare biologica-aprox. 700ml.

Substrat JBL Sensibar 5L

Plante: bacopa, staurogyne repens,lilaeopsis brasiliensis,Micranthemum umbrosum,microsorum windelov.

Pesti: 3 guppy,3 otto

Creveti: aprox. 30 RCS

Melci: 2 pomacea,destui melanoides tuberculata.

Lumina merge in doua etape: 09.00-13.00 / 18.00-23.00

Fertilizare zilnica: cate 0.5ml de micro si macro plus o bomba cu drojdie.

2

Re: Nano 24L

Destul de grea trecerea la ceva mic, nu ?
Hai cu pozele !  smile

3

Re: Nano 24L

Si pozele  wink

4 Editat de catalos (2013-05-12 00:15)

Re: Nano 24L

nene ionute

sigur l-ai dat pe cel de 180L ? smile)

imaginea 2 dreapta te tradeaza grav tongue (dar eu unul te inteleg - am trecut de vre-o doua ori prin situatii asemanatoare, sa nu mai mentionez ca acum cand  vine un nou membru in familia mea am fost nevoit sa mut acvariul din camera pentru a face loc patutului)

cat despre nano - felicitari, arata chiar fain asa cochet

catalos

5 Editat de ionut_dt (2013-05-12 01:32)

Re: Nano 24L

Eheeee, bucurie mai mare ca aparitia unui bebe nu cred ca exista. Niciun bazin mare cat Amazonul sau unul cat 2 ''Pacifice'' nu cred ca te poate face fericit  tongue  .

Acvariul din dreapta este SUMP-ul de la vechiul acvariu. Mai tineam in el crevetii,coryi  si ceva siporax.
Si apropo, l-am dat pe cel de 180L dar deja pregatesc terenul pentru un acvariu marin de aprox. 100L. Primul pas: un loc in sufragerie de 50cm  lol

6

Re: Nano 24L

Dragut inceputul, hai sa-i vedem evolutia.  smile

7

Re: Nano 24L

Simpatica piticania smile
Pa parere ai despre lumina?