1 Editat de LBA (2013-05-17 18:05)

Subiect: Salutare tuturor!

Bun gasit. Ma numesc Andrei si sunt din Cluj-Napoca. Acum 6 luni am primit un acvariu cu toate cele. In primul rand vreau sa precizez ca sunt un incepator absolut in acvaristica atat de apa dulce cat si in cea marina. Mentionez ca unele denumiri (filtre etc) imi sunt inca necunoscute de aceea am sa le notez in cuvintele mele smile. Detin un acvariu marin ciclat de aprox. 500L (185X35X80), avand urmatoarele dotari: un sump de 100L, un skimmer (nu cunosc marca, dar face treaba), un filtru in care curge direct apa cu ajutorul gravitatiei care
contine mai multe medii de filtrare etajate (bureti, cred ca si bureti cu carbon activ), un filtru ce contine bile negre (cam ca si cele de ping-pong), o piatra vie de aprox. 3 kg, 4 saculeti cu granule ceramice (cred ca este zeolit), o canistra de 5L cu scurgere, pe jumatate plina cu acelasi tip de granule, un chiller HAILEA HC-150 si o pompa care incheie circularea apei. Am si o unitate de osmoza inversa de la Prodac (283L/24h) care produce apa pentru schimbul saptamanal. Acvariul in sine contine : doua pompe de valuri al caror debit nu il cunosc dar mi se par destul de puternice, ele fiind asezate in partea dreapta respectiv stanga a acvariului. Iluminarea este asigurata de o lampa BLAU ce contine 3 becuri HQI de 150W fiecare + 2 tuburi T5 albastre de 80W fiecare. Acvariul este acoperit cu bucati de sticla detasabile si doua bucati fixe pe care am montat un hranitor automat. In acvariu se gaseste un strat de 3-4 cm de coralit peste care sunt asezate aprox. 50kg piatra vie. Am doar 4 pesti momentan: un chirurg galben (Zebrasoma flavescens), un Centropyge vrolikii, un clown fish alb-negru (Amphiprion polymnus), si inca un peste a carui denumire nu o cunosc, dar am sa revin cu un close-up. smile Acum 3 luni am achizitionat cativa corali moi cu ai caror poze am sa revin dat fiind faptul ca nu cunosc denumirea fiecaruia. Sa auzim de bine! P.S. Precizez ca dispun de resurse financiare atat pentru intretinere cat si pentru achizitionarea de noi componente/vietati. smile

2

Re: Salutare tuturor!

Bine ai venit.
Asteptam niste poze smile sa vedem mai pe viu ce ai tu acolo

3 Editat de LBA (2013-05-19 00:29)

Re: Salutare tuturor!

Salutare din nou. O poza de ansamblu de cand am introdus coralii in acvariu. Mai revin cu altele smile. Pana atunci sa auzim de bine.

4

Re: Salutare tuturor!

Sper ca aici sa afiseze imaginea...

5

Re: Salutare tuturor!

Si niste poze din a doua zi dupa introducerea coralilor in acvariu.

6

Re: Salutare tuturor!

Si, ca orice acvarist incepator, in special cu ceea ce am eu "pe cap" am si probleme. Dupa o luna si ceva coralii mei erau cam suparati. Acel Hammer mai mic s-a retras complet dupa care a disparut de tot partea carnoasa ramanand doar scheletul. Zoanthus-ul nu se mai deschidea si a inceput sa piarda polipi din colonie ramanand doar cativa inchisi permanent, iar ciupercutele au disparut de pe piatra. In plus de vreo 2 saptamani nici Parazoanthus-ul nu mai deschide nici un polip desi nu pare sa fi disparut vreunul de pe piatra. O sa atasez pozele in ordinea descrierii. Sper sa ma puteti ajuta cu unele pareri.

7

Re: Salutare tuturor!

Un update cu rezultatele testelor facute cu testele de la SERA. Ph-8.2, NH4/NH3- 0 mg/l/0.00mg/l, NO3- >50mg/l, Ca-420ppm, Mg-1200ppm. Precizez ca adaug saptamanal (miercurea cand fac si intretinerea) cele 7 componente de la SERA (Ca,Mg,Sr etc. inclusiv Iod). Din cate m-am documentat pana acum am convingerea ca starea mai putin buna a acvariului se datoreaza cantitatii mari de nitrati care persista de ceva timp si pe care nu am reusit sa o cobor desi schimb apa regulat. Am adaugat si SERA  Marin Bio Reef Clear la schimbarile de apa de cand am introdus coralii, dar nu am observat rezultate in scaderea nitratilor. Problema este ca dozajul de pe ambalaj este de un capac (10ml) la fiecare 25L apa. Omul de la mag. de unde am luat coralii spunea sa pun doar un strop la fiecare schimbare de apa. Am vazut pe net si metoda cu zahar sau vodca dar am retineri sincer. As dori niste sfaturi pentru a reduce rapid nitratii. Multumesc anticipat.

8 Editat de LBA (2013-05-21 20:36)

Re: Salutare tuturor!

O poza cu "necunoscutul". Daca-i stie cineva denumirea rog sa o impartaseasca. smile Multumesc. Sa auzim de bine!

9

Re: Salutare tuturor!

LBA A scris:

O poza cu "necunoscutul". Daca-i stie cineva denumirea rog sa o impartaseasca. smile Multumesc. Sa auzim de bine!