1 Editat de nelutu_vi (2013-05-20 18:37)

Subiect: JBL pH / CO2 Test Permanent cu solutie de indicare a PH-ului

A pus cineva in loc de solutia de CO2 cu care vine setul JBL pH / CO2 Test Permanent, solutia de la JBL pentru indicarea PH-ului?
Eu am incart asta si dupa 2 zile cat l-am tinut in acvariu, nu s-a schimbat culoare in recipientul cu care vine JBL pH / CO2 Test Permanent.
Astept pareri de la colegi.

Re: JBL pH / CO2 Test Permanent cu solutie de indicare a PH-ului

solutiile pt masurarea Ph-ului trebuie amestecate cu apa (in afara acvariului). eu folosesc solutia de la Tetra si testul se face in afara acvariului. la fel si testul de la JBL. nu le incurca intre ele. solutia de CO2 nu intra in contact cu apa din acvariu, ci cu gazele din apa, chiar daca introduci acel test in acvariu. nu incurca testele intre ele

Pescar hoinar

3 Editat de nelutu_vi (2013-05-20 19:23)

Re: JBL pH / CO2 Test Permanent cu solutie de indicare a PH-ului

Sunt de acord cu tine. Eu am pus testul CO2 cum scrie in manual si nu si-a schimba culoarea deloc in 4 zile. Intrebarea mea este urmatoarea, prin orificiul recipientului nu iti intra si vapori de apa si automat reactioneaza cu solutia pentru PH (in timp)?

Re: JBL pH / CO2 Test Permanent cu solutie de indicare a PH-ului

daca nu isi schimba culoarea intr-o ora inseamna fie ca nu ai reusit sa scazi Ph-ul astfel incat sa se schimbe culoarea, fie testul este expirat. incearca sa maresti usor aditia de CO2

Pescar hoinar

Re: JBL pH / CO2 Test Permanent cu solutie de indicare a PH-ului

Multumesc pentru clarificari.