Subiect: Un sftat o idee !!

Va salut detin un acvariu de 240 l in care acum am ciclide americane . Urmarind forumul si vazand diverse filmulete am ajuns la concluzia ca as vrea sa trec la africani , acum vine marea dilema ce pot tine in cei 240 l Malawi sau Tanganyika .
Si ce speci sau ce numar de pesti pot tine.
Orice sfat idee este bine venita !!

Va multumesc !

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Un sftat o idee !!

De ce vrei sa treci de la Mercedes la Logan? In 240l poti tine 2 perechi de "americani" care iti vor da satisfactii deosebite. Ce "americani" detii? Daca tot vrei sa schimbi poti tine sp.  Malawi sau Tanganyika, depinde ce preferi cam 5-7 familii, depinde de marimea lor si de sp.Bafta in continuare.

3

Re: Un sftat o idee !!

laur_hunter07 A scris:

De ce vrei sa treci de la Mercedes la Logan? In 240l poti tine 2 perechi de "americani" care iti vor da satisfactii deosebite. Ce "americani" detii? Daca tot vrei sa schimbi poti tine sp.  Malawi sau Tanganyika, depinde ce preferi cam 5-7 familii, depinde de marimea lor si de sp.Bafta in continuare.

Pardon !  Comparatia este cel putin hilara, ca sa nu zic ca nu are nici un temei si nu ai cum sa compari, decat prin propria afinitate asupra unor specii. Cu ce sunt mai presus ciclidele americane fata de cele africane ? - chiar vreau sa imi raspunzi sincer la intrebare.

Multi vad, putini cunosc !

4

Re: Un sftat o idee !!

marius983 A scris:

Va salut detin un acvariu de 240 l in care acum am ciclide americane . Urmarind forumul si vazand diverse filmulete am ajuns la concluzia ca as vrea sa trec la africani , acum vine marea dilema ce pot tine in cei 240 l Malawi sau Tanganyika .
Si ce speci sau ce numar de pesti pot tine.
Orice sfat idee este bine venita !!

Va multumesc !

Salut marius.
De ce vrei sa renunti la americane si sa treci la africane?
In cei 240 de litrii poti tine ori malawi ori tanganika, acuma depinde care iti plac mai mult; insa iti recomand sa iei specii mici, care nu trec de 10cm.
Dupa ce te hotarasti ce lac vrei sa reproduci iti voi recomanda si specii.

Multi vad, putini cunosc !

5 Editat de octavian (2013-05-23 11:26)

Re: Un sftat o idee !!

in nici un caz 5-7 familii,poate perechi...
o familie:1-2 masculi si 3-4-5 femele.
3-4 familii sau maxim 5 cand sunt pui.dar poti tine si un mascul cu doua femele si sa ai vreo 15 pesti ajunsi la maturitate(s-ar putea totusi sa fie multi si asa,dar pana atunci vezi si tu cum se impaca)
asa cum a zis si sTTTk poti pune ce vrei tu,ce iti place cel mai mult dar sa fie din speciile pitice,ce nu sar de 10-11 cm.
sTTTk,poti sa ii recomanzi specii din cele doua lacuri,asa o sa ii fie mai usor sa faca alegerea. :sok eu nu ma pricep la tanganicani :stupid

Re: Un sftat o idee !!

laur_hunter07 A scris:

De ce vrei sa treci de la Mercedes la Logan?

   Si eu sunt curios ce ai vrut sa spui aici smile

Re: Un sftat o idee !!

Departe de mine gindul ca cichlidele africane nu sunt frumoase, din contra au un colorit cu mult mai spectaculos decit cichlidele americane, sunt cu mult mai energice si dupa umila mea parere si mai usor de intretinut. Dar totusi mie cichlidele americane mi se par mai spectaculoase. De ce sunt mai spectaculoase cichlidele americane fata de cichlidele africane? In primul rind” dansul nuptial” la cichlidele americane este mult mai spectaculos si de durata mai mare. Apoi protectia icrelor si  transportul  lor in adapost ofera o adevarata pledoarie de grija si trandete, nemaivorbind de etalarea de forte , care incep cu o asezare fata in fata a oponentilor, o etalare a marimimi fiecaruia dar si a curajului de care dispun apoi incepe rotirea unul in jurul altuia ceea ce  ofera un spectacol mult mai frumos decit cel  al” africanilor” care in general se rezuma la “punerea la punct a supusilor “de catre masculul dominat si care se rasfringe pe cale ierarhica aproape in tot bazinul. Asta este parea mea, nu inseamna ca nu ma puteti contrazice sau ca eu nu tin cont de parerile voastre si cu riscul ca ma repet pt mine toti pestii sunt fumosi cu o mica abtinere la parrot cichlid.

Re: Un sftat o idee !!

laur_hunter07 A scris:

Apoi protectia icrelor si  transportul  lor in adapost ofera o adevarata pledoarie de grija si trandete

:omfg

Re: Un sftat o idee !!

Scze, este de fapt tranportul alevinilor.

10

Re: Un sftat o idee !!

Si cu "pledoaria" cum ramane? big_smile

11

Re: Un sftat o idee !!

Concluzia este ca iti plac tie mai mult americanele.
Mie personal imi plac si unii si altii. Comportamentul ciclidelor este pe cat de frumos, pe atat de diferit de la o specie la alta chiar daca sunt din acelasi areal.
FIecare isi alege un tip de bazin in primul rand in functie de gust, dupa care intervin alti factori : bani, experienta, utilitate etc.
Eu zic sa lasam omul sa se decida el ce ar vrea sa faca si noi sa incercam sa il ajutam cu ce putem si stim.

P.S : pentru mine cel mai frumos bazin cu apa dulce este un biotop adevarat cu discusi  wink pe care l-am vazut la nenea heiko bleher

Multi vad, putini cunosc !

Re: Un sftat o idee !!

Perfecta dreptate ai aici Gabi.

13

Re: Un sftat o idee !!

Pai ce sa va spun mi-ar place mai mult tanganika dar din cate am studiat sunt mai putine speciile din care as putea alege pt acvariul meu de 240 l , asa ca , cred ca voi alege malawi cu speci ca acestea daca le voi gasi Labidochromis sp Mbuna Bay , Maylandia callainos , Pseudotropheus elongatus (Mpanga) . Sper ca sunt compatibile si merg in cei 240 de litri ai mei . Astept un pic de ajutor cu numarul de pesti sau cu alte sfaturi.

Nimeni nu se naste invatat !!!!