1

Subiect: CARAS AURIU BOLNAV

AM 4 CARASI AURII INTR-UN ACVARIU DE 100L, CARASII II AM DE 1 AN,ACUM 2 ZILE CAND AM AJUNS SEARA ACASA AM GASIT UNUL DINTRE CARASI PE FUNDUL ACVARIULUI,STATEA PE O PARTE,INCERCA SA SE RIDICE DAR NU-SI POATE TINE ECHILIBRUL,L-AM SEPARAT INTR-O GALEATA, I-AM BAGAT AER DE LA POMPA.
NU STIU CE ARE,DIMINEATA ERA VIOI SI SEARA L-AM GASIT IN STAREA ASTA, CEILALTI CARASEI NU AU NIMIC.
VA ROG, CINE A MAI INTALNIT ASA CEVA SA MA AJUTE.

2

Re: CARAS AURIU BOLNAV

AM INTREBAT O PERSOANA CU PETSHOP DIN ORAS, OM CU EXPERIENTA ZIC EU, CRSTE PESTI DE PESTE 30 ANI SI MI-A SPUS CA NU SE MAI POATE FACE NIMIC. CHIAR NU EXISTA TRATAMENT?

3

Re: CARAS AURIU BOLNAV

ACUM AM VAZUT CA I S-A UMFLAT BURTA PE PARTEA DREAPTA INSPRE COADA, INCEARCA SA INOATE DAR NU POARE STA NORMAL SI REVINE PE PARTEA DREAPTA.

Re: CARAS AURIU BOLNAV

Bine ai venit Catalin!
   In primul rand ar trebui sa dai mai multe detalii despre acvariu, intretinere, igiena, aparatura etc. Pune si cateva poze cu pestele, sa se vada bine starea lui actuala... bineinteles nu in galeata smile
   Crezi ca daca ai scos pestele din acvariu si l-ai separat, in galeata, o sa se faca bine? Daca ii faceai tratament mai intelegeam.

PS: Scrie fara litere mari (Caps Lock), asa pare ca strigi!

5

Re: CARAS AURIU BOLNAV

Asa cum spuneam un acvariu de aprox 100l cu 4 carasei, 2 voalati obisnuiti,unul oranda si unul black moore. Acvariul are filtru intern HJ 752, debit 600l/h fara alte dotari. Fac schimburi partiale de apa cam 30-40l la 4 zile pentru ca se cam murdarea apa, bineinteles apa lasata 3 zile in vase deschise sa se evapore clorul. Nu am folosit pana acum solutii pentru tratarea apei, acvariul l-am lasat sa se cicleze la inceput cam o saptamana. Buretele filtrului il spal asa cum am citit cu apa scoasa din acvariu.De 2 zile unul dintre cei doi carasei voalati sta pe o parte si observ ca i s-a umflat burta pe partea dreapta, nu-si poate tine echilibrul. Ca hrana le-am dat numai granule de la Tetra lasate in ultimul timp cateva minute sa se inmoaie in apa inainte de a-i hrani.
L-am separat de ceilalti pt ca nu stiu ce are, mi-e teama sa nu fie ceva contagios.
Scuze pt poza, nu e f buna si l-am fotografiat in galeata  smile  pt ca ceilalti se duceau la el si nu reuseam sa-l fotografiez.

6

Re: CARAS AURIU BOLNAV

Nu reusesc sa incarc imaginea, ma atentioneaza ca se incarca, dar nimic.
Am cautat pe forumuri si intr-un singur caz am gasit ceva asemanator ca simptome dar nu se dadea nici o indrumare. Ce pot face? Ce ma sfatuiti?