1

Subiect: caras cu dropsy sau ceva de genul

Buna am revenit cu o intrebare am un caras auriu cu niste solzi zbarliti vreo 3-4 2 ii avea de cand l-am cumparat (2 luni) si are umpic muscat din coada in afara de aste este vioi si mananca mult.
acvariul este de 30l si mai am un caras in el care nu are nimic si stiu e umpic cam mic acvariul dar ii voi muta cand mai cresc.mancare le dau de 3 feluri tetra goldfish dajana si tetra crisp, apa o schimb odata la o saptamana,am filtru burete iar temperatura e de 20 de grade.
ce ar trebui sa fac?e dropsy sau nu?
i-am pus o solutie de la neptun parakill turbo si i-am dat de mancare sera baktotabs

Re: caras cu dropsy sau ceva de genul

Ti-am mai spus la un moment dat, tot in cadrul rubricii "Boli si tratamente (apa dulce)", ca este bine sa pui si poze cu pestele bolnav.
   Ce marima au carasii? De cate ori ii hranesti pe zi?

3

Re: caras cu dropsy sau ceva de genul

In 30 de litri 2 carasi... filtru burete, schimb la saptamana.  roll

4 Editat de alexr (2013-05-24 21:56)

Re: caras cu dropsy sau ceva de genul

Ancistrus A scris:

Ti-am mai spus la un moment dat, tot in cadrul rubricii "Boli si tratamente (apa dulce)", ca este bine sa pui si poze cu pestele bolnav.
   Ce marima au carasii? De cate ori ii hranesti pe zi?

i-am facut poza dar nu se vede bine le dau de mancare o data pe zi si nu ft mult si are 3-4 cm.poate fi problema de la calitatea apei ?ca am observat ca filtrul scoate foarte multa spuma(nu bule).ieri am pus niste bacterii(tetra bactozim)