1 Editat de dan.matei26 (2013-05-28 12:07)

Subiect: innainte/ dupa un setup amazon

Dupa setupul de discusi, am decis sa ma reintorc la vechea dragoste....acvariile salbatice, biotop, underwater...si dupa ce am gasit cativa juvenili pe care sa-i cresc, iata ce e iesit dupa cateva luni.Este vorba de un biotop amazon cu scalari wild, geophagus altifrons, satanoperca jurupari, heros notatus, calistus, ancistrus si Apteronotus albifrons .Plante echinodorus amazonicus, bacopa, valisneria si hydrocotile.Deci cam ce gasim prin amazon...posibil sa se alature si 2 oscari dar sa vedem.....inca nu m-am decis.
Voi posta si cateva poze cu setupul anterior al bazinului de 360l.
Sa auzim numai de bine si multa sanatate. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Super. Felicitari. Mie personal mi-ai dat de gindit. Ce marime are acvariul?

Re: innainte/ dupa un setup amazon

mersi  :noroc  160x40x55 ceva de genul 350 litri...pe acolo

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Foarte frumos!
   Oscari cu calistus si scalari? smile

5

Re: innainte/ dupa un setup amazon

de cand cautam ceva care sa ma inspire!....
foarte frumos,ceva ce imi place,asa salbatic...
nu stiu de ce dar nu pot sa ma abtin sa nu pun "puncte puncte" dupa fiecare propozitie... :stupid
ce granulatie are substratul?!mi se pare mie sa 1-2mm?!sti ce s-ar vedea mai bine?!...asa vreau sa fac eu la mine:nisip bej hornbach amestecat cu nisip de constructie 0-4 si poate mai completez cu inca putin 2-4mm,sa fie mai natural(vezi jurnalul cu discusi al lui pomi)
zi-mi si mie,azi am facut rost de niste "material",si am o craca cam mare de vre-un metru,cum as putea sa o tratez mai bine ca nu am cum s-o fierb nici sa o usuc in cuptor.crezi ca ar fi suficient sa o oparasc timp de o saptamana?!

6 Editat de dan.matei26 (2013-05-29 01:15)

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Ancistrus A scris:

Foarte frumos!
   Oscari cu calistus si scalari? smile

Mersi.....da,asta ma cam oprit pana acum, si sigur renunt la idee. :noroc De scalari imi este mai cinstit, nu de calistusi.
Oricum urmatorul proiect cred ca este un amazon aquascape numai cu neoni...vreo 200.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7 Editat de dan.matei26 (2013-05-29 01:16)

Re: innainte/ dupa un setup amazon

octavian A scris:

de cand cautam ceva care sa ma inspire!....
foarte frumos,ceva ce imi place,asa salbatic...
nu stiu de ce dar nu pot sa ma abtin sa nu pun "puncte puncte" dupa fiecare propozitie... :stupid
ce granulatie are substratul?!mi se pare mie sa 1-2mm?!sti ce s-ar vedea mai bine?!...asa vreau sa fac eu la mine:nisip bej hornbach amestecat cu nisip de constructie 0-4 si poate mai completez cu inca putin 2-4mm,sa fie mai natural(vezi jurnalul cu discusi al lui pomi)
zi-mi si mie,azi am facut rost de niste "material",si am o craca cam mare de vre-un metru,cum as putea sa o tratez mai bine ca nu am cum s-o fierb nici sa o usuc in cuptor.crezi ca ar fi suficient sa o oparasc timp de o saptamana?!

Multam man!
Substratul 1-2 cu 2-4 mm.....cat despre ideea ta , s-ar putea sa mearga, nu stiu ce sa zic......iar "materialul"......daca iti spun ca la mine o ciclare naturala, si sanatoasa e suficient ma crezi?adica la ce craci am in casa....nici nu incaopeau prin oale si alte chestii....ce vezi in dreapta lungi asa,verticale de ies din acvariu ,sunt craci luate de la dunare cu un grad de putrefactie de.....vai viata mea...au dat la tain.....dar nu pot sa recomand nimanui sa mearga pe mana mea.Ideea este ca atunci cand vreau un efect de blackwater, merg pe natural...craci netratate (uscate sau chiar in putrefactie),frunze de stejar.
Clar sunt de parere ca tainul in apa da naturalete, efectul de salbatic.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8

Re: innainte/ dupa un setup amazon

parca tu erai ala cu ciupercile pe buturugile din acvariu?! :-
banuiam eu ceva,totusi la discusi nu m-as risca cu cioatele netratate si cred ca nici tu...nu de alta,dragostea pentru ei :hug  :-
sa sti ca am incercat de proba cu o bucata din aceeasi radacina la creveti,netratata,si nu au avut nimic.asta mare arata putin mai rau dar oparita putin cred ca nu are nimic...adica sper big_smile
asta mi-a placut mie la acvariile tale,ca lucrezi cu materiale din natura,si,din cate am vazut nu te-au dezamagit niciodata.
asa de curiozite,de ce ai renuntat la discusi?!

Re: innainte/ dupa un setup amazon

da ai dreptate.......la discusi e un risc...plus de asta....nu prea merg asa acvarii salbatice la discusi...decat daca sunt browni..parerea mea.
Pai tocmai de aia am renuntat ,ca pentru ai scoate in evidenta ,acvvariile trebuie sa fie ....."altfel".Nu la fel de naturale/apa de o claritate sportia...etc etc...nu ca nu sunt frumoase sau ceva dar...not my type.Iar acum ...sincer as baga 5-6 browni fara probleme la mine, da rnu prea cred ca mai e loc.
Eu zic ca nici discusii nu ar avea nimic.....daca totul decurge ok.A si inca ceva,cand bag cioatele in acvariu , innainte de ciclare mai bag inca 3 filtre interne si le las o saptamana sa mearga toate..deci cam 5 filtre,dupa care....ura si la gara.....se face ciclarea si gata. :hug

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Ancistrus A scris:

Foarte frumos!
   Oscari cu calistus si scalari? smile

Dar ce oscarii sunt rechini? Eu tin scalari in acvariu cu alte cichlide americane ( oscar, green terror, jaguar) si nu se intimpla nimic. Am avut si discusi cu oscari si nu a fost nici o problema. Oscarii sunt agesivi cam pina pe la 15 cm, dupa aia se mai calmeaza.

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Cu scalarii mai merg, nu zic nu...dar la mine totusi mai e si problema de loc......deja s-ar aglomera

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Octavian, daca nu ai posibilitatea sa fierbi radacinile, spalale la  masina cu presiune( sunt spalatorii care folosesc apa fierbinte) si mai oparestele de 2 ori in cada de baie si nu ai cum sa mai ai probleme. Ale mele nu mi-au incaput la fiert si asa am procedat cu mijlocul lor dupa ce am fiert capetele.

13

Re: innainte/ dupa un setup amazon

laur_hunter07 A scris:
Ancistrus A scris:

Foarte frumos!
   Oscari cu calistus si scalari? smile

Dar ce oscarii sunt rechini? Eu tin scalari in acvariu cu alte cichlide americane ( oscar, green terror, jaguar) si nu se intimpla nimic. Am avut si discusi cu oscari si nu a fost nici o problema. Oscarii sunt agesivi cam pina pe la 15 cm, dupa aia se mai calmeaza.

   Oscarii nu sunt rechini, sunt foci! Asta ca sa-ti raspund in aceeasi nota big_smile
   Chiar crezi ca numai tu ai, sau ai avut, oscari in acvariu?

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Nicidecum, dar nu inteleg de ce speriati omul sa nu puna oscari cu scalari.

15

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Oare pentru ca la altii oscarii faceau leapsa cu scalarii prin acvariu?

Re: innainte/ dupa un setup amazon

Sa intervin si eu csi sa spun ca-mi place acvariul smile
ce fel de lemn folositi, de la ce pomi/copaci?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

17

Re: innainte/ dupa un setup amazon

:apl

Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind