1 Editat de cocos (2013-05-30 17:41)

Subiect: nu stiu exact ce boala e ajutor

salutare la toata lumea ...am si eu o problema cu un pui ...are la bot ceva alb pufos asa ....pestele e ok inoata bn mananca dar nu stiu ce boala are ..m-am uitat la diferite boli dar nu imi dau seama exact ...va multumesc

2 Editat de cocos (2013-05-30 21:07)

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

poza...nu pot sa pun

3 Editat de MariusMinu (2013-05-30 21:01)

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

Salut. Poza sa nu fie prea mare...seteaza aparatul la 3-4 mp. Daca este vorba despre un singur peste bolnav, iar restul sunt sanatosi, pune-l in carantina pana afli ce boala are.

4

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

nu merge are 2 m

5 Editat de cocos (2013-05-30 21:11)

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

poze   am reusit

6

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

inca una

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

Desi ai pozat pestele prea de departe cred ca are o rana,( provocata de pietre care au muchii ascutite) pe care s-a dezvoltat o ciuperca numita Saprolegnia. Cauta poze pe net cu ciuperca si vezi daca seamana cu ce are pestele tau. Tratamentul il faci cu pestele in carantina ca sa nu deciclezi acvariul( verde de malachit sau bactopur). Informatiile sunt preluate de pe net pentru ca experienta mea in bolile pestilor tinde catre zero...

8

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

multumesc...ma uit acum

9

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

astept si alte pareri

10 Editat de Technics (2013-06-01 22:08)

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

Poate asta te ajuta mai mult, uita-te cu atentie.
http://www.jbl.de/en/online-hospital/id … h-diseases

11

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

offf m-am uitat dar ce pot sa zic e ca il pot incadra la mai multe boli deci nu stiu sigur care ....

12

Re: nu stiu exact ce boala e ajutor

Tocmai din aceasta cauza ti-am spus sa te uiti cu atentie si chiar daca sa zicem ca se aseamana cu mai multe boli, tratamentul poate fi asemanator.
Acum depinde si de rabdarea ta si de dorinta de insanatosire a pestelui.