Subiect: intrebari despre scalari

Buna seara,

   Sunt incepator, dar iubesc pestii. Va voi ruga anticipat sa imi iertati "lipsurile" si sa intelegeti ca vreau sa invat. Nu imi e rusine sa invat, dimpotriva.
   Tocmai am achizitionat un mic acvariu (cadoul baietelului meu de 5 ani) si, intrucat nu imi plac lucrurile tratate superficial, m-am gandit sa ma documentez- sfaturile din piata de unde am cumparat pestisorii sunt limitate.
   Am "decorat" acvariul de 28 de litri cu un cu un covoras de pietre, un mic castel de piatra si un podet, iar in loc de plantele reale, le- am ales deocamdata pe cele de plastic. Am introdus un oxigenator si un filtru de apa.
   Dupa 3 zile, adica astazi, am cumparat 6 scalari (2 masculi si 4 fete) si 2 sanitari.
   Mi s-a recomandat drept hrana Tetra min granule, pe care sa o atribui dimineata si seara, in cantitate foarte mica. Tocmai am urmat sfatul, insa, nici un scalar nu s-a agitat sa pape, iar granulele s-au depus linistite pe pietris.  doar vreo 2 -3 au fost mancate.
   
Intrebarea nr. 1:Cum imi pot hrani pestii corect? Am inteles ca nu e bine sa exagerez cu hrana ca pot muri. Ok, dar cum ii fac sa manance?
     Intrebarea nr. 2: E necesar sa renunt la ormnamentele de plastic si sa cumpar plante reale?
     Intrebarea nr. 3: Castelul de piatra constituie un obstacol pentru ei?
   
    Sper sa ma puteti ajuta. Va multumesc frumos
   
     Cu respect

The fish doesn't think, because the fish knows everything

2 Editat de MariusMinu (2013-06-06 11:59)

Re: intrebari despre scalari

Salut! Ai inceput cu cateva greseli ( ca majoritatea dintre noi, cel putin eu tot cam asa am inceput). In primul rand intr-un acvariu nou intemeiat trebuie sa apara anumite bacterii care sa transforme amoniacul in nitriti, apoi alte bacterii care sa transforme nitritii in nitrati. Aceaste prima etapa a acvariului se numeste ciclare. Amoniacul apare in urma dejectiilor pestilor. Nitratii sunt consumati de plante sau redusi prin schimburi de apa. Sunt si materiale filtrante care reduc nitratii. In acvariul tau deocamdata trebuie sa te preocupe valoarea amoniacului pentru ca este primul care apare din aceasta serie amoniac>nitriti>nitrati.
Faptul ca ai pus pestii in acvariu neciclat poate duce la imbolnavirea sau chiar moartea pestilor prin intoxicatie cu amoniac. Cel mai bine ciclarea sa face cu melci pomaceea pentru ca rezista la amoniac.
Daca ciclarea se face cu pesti in acvariu (nerecomandat) trebuie facute schimburi de apa de doua ori pe saptamana cate 25 % din volumul total de apa pentru a impiedica acumularea amoniacului. Amoniacul este ucigasul tacut din acvariile noastre...din cauza asta insist...
Eu iti recomand sa citesti cate ceva despre scalari...sunt pesti foarte frumosi dar eu nevoie de spatiu. La 6 scalari trebuie acvariu de 200 litri cel putin.

Referitor la intrebari:
1) Mai toti pestii cand sunt mutati dintr-un mediu in altul nu prea au pofta de mancare din cauza stress-ului. Imi aduc aminte cand am luat neonii primele zile nici nu s-au uitat la mancare...imi venea sa-i bat nu alta. lol  Eu le dau de mancare de doua ori pe saptamana. Depinde si de pesti, aici nu-i regula generala...fiecare cat crede de cuviinta dar daca le dai prea multa mancare ori se constipa...ori se ingrasa, ori se stramba...una din astea lol ...
la fel ca oamenii.
2) Plante naturale mai usoare (egeria densa, cabomba, vallisneria)
3) La partea cu castele nu ma bag.
Succes in continuare !