Subiect: ce piatra e asta? o pot folosi?

Salut,
Am fost in Apuseni si am cules cateva cataroaie. Cand le-am luat erau aproape negre, acum, ca s-a evaporat apa din ele, nuanta e alta. E o roca ce se sparge relativ usor. Aveti idee daca le pot folosi intr-o amenajare de acvariu?

Re: ce piatra e asta? o pot folosi?

Eu am pus diverse feluri de pietre in acvariu. Cele mai multe au fost de prin muntii patriei. Am fost atent sa nu conteminez acvariul asa ca le-am curatat bine, apoi le-am fiert. Am facut si testul de duritate la unele dintre ele...Probleme cu fauna nu am avut, dar din cauza unor probleme cu algele am renuntat la pietre. Mai tarziu mi-am dat seama ca nu pietrele erau problema ci fertilizarea, respectiv valoarea mare a azotului...
In principiu cred ca pot fi folosite, dar dupa testul de duritate, curatate bine apoi fierte...depinde si de plantele care vrei sa le tii, ce duritate ai la robinet, etc. Daca pietrele au muchii ascutite trebuie sa le rotunjesti pentru ca se vor rani pestii, apoi rana se infecteaza...apar probleme...
Ceva poze cu marfa ?

Re: ce piatra e asta? o pot folosi?

ups, nu s-au atasat pozele. uitati-le!

4 Editat de LupuMoralist (2013-06-06 15:29)

Re: ce piatra e asta? o pot folosi?

cauta granit. are aceeasi nuanta si este foarte dura. nu am incredere in pietrele care se sfarama usor

Pescar hoinar

Re: ce piatra e asta? o pot folosi?

am vazut si granit pe unde am fost da nu era spart si cu mainile goale nu am putut sa iau ceva interesant