Subiect: Seiryu vs. GH

Din cate am citit aceste pietre ridica duritatea dar nu prea gasesc informatii clare cat anume o ridica...
Vreau sa bag cam 10 kg de piatra seiryu in acvariu de 160 litri (aprox 110 litri de apa), schimburi saptamanale 30-40% din apa. Momentan am GH-4 si se mentine constant intre schimburi.
Cam cat imi creste duritatea aceste pietre?

2

Re: Seiryu vs. GH

Exact cu cat iti va creste duritatea, nu cred ca iti poate spune nimeni marius, oricum mai mult de 2-3 grade nu cred.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Seiryu vs. GH

Credeam ca are cineva (sau a avut) seiryu in bazin si stie... Daca salta duritatea doar cu 2-3 grade este destul de bine. O sa mai caut info.
Multumesc pentru raspuns!

4

Re: Seiryu vs. GH

De ce nu mergi pe spartura de corali ,este mai sigura ! wink

5 Editat de MariusMinu (2013-06-12 10:37)

Re: Seiryu vs. GH

Vrei sa spui ca sunt foarte calcaroase? Din cate am gasit pana acum cam asa reiese si ma tem sa nu salte prea mult GH intre schimburi. Varianta cu schimburi de doua ori pe saptamana iese din discutie ca nu prea am timp in mijlocul saptamanii de asa ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=7IdIKZF-tLQ

Treaba este ca imi plac mai mult seiryu decat dragone stone.
PS anul trecut am facut si eu test cu detartrant la cateva pietre si unele albe, poroase, pe care le-am vazut mai des in acvariile de ciclide au sfarait la fel ca seiryu...
Daca stau sa ma gandesc bine cred ca leg la cap fara se ma doara...nici nu prea am vazut multe setari in tara cu pietrele astea.
Cu toate astea primele doua locuri de la AGA la caregoria 120- 200 l au avut o gramada de pietre seiryu. Sa risc totusi? Sunt dispus sa pun numai apa de osmoza care la testul facut in urma cu ceva timp a iesit GH-0, KH-0.

6

Re: Seiryu vs. GH

johnny A scris:

De ce nu mergi pe spartura de corali ,este mai sigura ! wink

Johnny ca si in alte multe cazuri esti pe dinafara. Omu vrea sa foloseasca roca seiryu intr-un aquascape, ce sa faca el cu spartura de coral ?
Marius vazusem la un moment dat pe un forum din afara pe cineva care folosea seiryu si spunea ca modificarile in chimia apei in timp au fost createrea ph-ului cu 0.4 unitati si gh-ul cu 2 unitati, daca imi aduc bine aminte.

Multi vad, putini cunosc !

7 Editat de MariusMinu (2013-06-12 10:49)

Re: Seiryu vs. GH

Cred ca Johnny stie ceva...si face o aluzie cu spartura de corali ca sa-mi spuna mai pe ocolite cat de mult ridica duritatea aceste pietre. Cel putin din ce am citit pana acum sunt f dificile pietrele astea...am gasit si o discutie cu Amano.
O crestere a duritatii doar cu 2-3 grade nu-i problema. Aici nu sunt eu sigur...sa nu fie 10-12 grade de fuge mai toata lumea de aceste pietre...

8

Re: Seiryu vs. GH

Dupa cum a pus intrebarea cu spartura de corali, crede ca tu vrei sa ridici duritatea, punem pariu? :fbr
Intradevar din ce am citit se pare ca sunt mai dificile dar au un aspect deosebit.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Seiryu vs. GH

Am incercat sa-i tin partea :noroc
Va multumesc pentru implicare!. In caz ca mai apar informatii nu ezitati... :of

10 Editat de MariusMinu (2013-06-12 11:32)

Re: Seiryu vs. GH

Daca tot suntem in zone hard scape pun un filmulet care mi se pare interesant, mai tragem cu ochiul ce se intampla prin tara soarelui rasare lol  Asta ca se tot fac comparatii intre setarile noastre si ale lor.  Astia isi pun copii-tinerii sa se intreaca in aranjarea pietrelor...(min. 2.40) au acolo si un premiu mai mult de atentie...ideea este sa-i stimuleze. La ei acvaristica este precum fotbalul la noi, aproape fiecare copil are mingea lui.
Pai cum sa mai intrec eu ( care la 35 de ani ma chinuiam sa inmultesc egeria densa ) cu ei care la 12-13 ani fac setari de campioni. Acolo totul se mosteneste de generatii, sunt poate mii de acvaristi din care se desprinde o elita de cateva zeci cu adevarat valorosi. Sa ne comparam cu ei...nu prea cred. 
Incerc sa ma inspir din aranjamentele lor, probabil ca seiryu va fi alegerea finala, sper ca pana atunci sa rezolv si partea cu cresterea plantelor. Trebuie sa recunosc ca mai este cale lunga pana departe...
Filmuletul: https://www.youtube.com/watch?v=FZqLz1xks-Y