21

Re: Filtru Extern !

E bine totusi ca se discuta mult pe tema asta, totusi sunt niste costuri 300 lei +, iar comerciantii (marea lor majoritate) sunt pusi acolo ca sa isi vanda marfa, sa o laude, sa convinga clientul, pentru ca pana la urma asta inseamna comert.
In fine, eu tot citind mi-am facut o parere despre majoritatea filtrelor discutate, concluzia ar fi ca nu tot ceea ce este nemtesc este bun (vezi firma tetra), cel putin filtrele externe se pare ca au probleme cu garniturile (asta tot din experienta celor care au folosit astfel de filtre). Nu as risca sa ma trezesc cu apa in casa, cand pretul este aproape de un JBL sau Eheim. Cat despre cele chinezesti, eu nu m-as risca...

22

Re: Filtru Extern !

Avatar A scris:

E bine totusi ca se discuta mult pe tema asta, totusi sunt niste costuri 300 lei +, iar comerciantii (marea lor majoritate) sunt pusi acolo ca sa isi vanda marfa, sa o laude, sa convinga clientul, pentru ca pana la urma asta inseamna comert.
In fine, eu tot citind mi-am facut o parere despre majoritatea filtrelor discutate, concluzia ar fi ca nu tot ceea ce este nemtesc este bun (vezi firma tetra), cel putin filtrele externe se pare ca au probleme cu garniturile (asta tot din experienta celor care au folosit astfel de filtre). Nu as risca sa ma trezesc cu apa in casa, cand pretul este aproape de un JBL sau Eheim. Cat despre cele chinezesti, eu nu m-as risca...

Eu chiar chinezeasca am Resun 1600L/H cu uvc de 11W incorporat,isi face treaba excelent si nu am avut probleme cu el,il am de aproape un an.Inainte sa-l cumpar m-am interesat la service(am un prieten) daca au probleme cu astea si mi-a spus ca nici unul nu a fost adus inapoi in service.Doar de Tetratec mi-a spus sa nu cumpar ca aduc zilnic cate 2-3..

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

23

Re: Filtru Extern !

Lorenzo A scris:
Avatar A scris:

E bine totusi ca se discuta mult pe tema asta, totusi sunt niste costuri 300 lei +, iar comerciantii (marea lor majoritate) sunt pusi acolo ca sa isi vanda marfa, sa o laude, sa convinga clientul, pentru ca pana la urma asta inseamna comert.
In fine, eu tot citind mi-am facut o parere despre majoritatea filtrelor discutate, concluzia ar fi ca nu tot ceea ce este nemtesc este bun (vezi firma tetra), cel putin filtrele externe se pare ca au probleme cu garniturile (asta tot din experienta celor care au folosit astfel de filtre). Nu as risca sa ma trezesc cu apa in casa, cand pretul este aproape de un JBL sau Eheim. Cat despre cele chinezesti, eu nu m-as risca...

Eu chiar chinezeasca am Resun 1600L/H cu uvc de 11W incorporat,isi face treaba excelent si nu am avut probleme cu el,il am de aproape un an.Inainte sa-l cumpar m-am interesat la service(am un prieten) daca au probleme cu astea si mi-a spus ca nici unul nu a fost adus inapoi in service.Doar de Tetratec mi-a spus sa nu cumpar ca aduc zilnic cate 2-3..

E bine de stiut.

Re: Filtru Extern !

Deci ... pana la urma cam ce filtru extern ar fi bun ca pret si calitativ? Pana acum traiam cu impresia ca Eheim-ul este cam nr.1 dar am vazut si cateva incoveniente ...

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

25

Re: Filtru Extern !

Eheim este f bun dar ..... scump asta e apoi JBL care face treaba buna, silentios cu bani mai putini si nu e de colo diferenta de pret

natura un rau necesar smile

26 Editat de Lorenzo (2010-01-31 17:45)

Re: Filtru Extern !

Eu zic asa:
1.Debit cat mai mare posibil,oricum se poate reduce si regla.
2.Canistra(volum) cat mai mare posibil pentru bacterii.
3.Sa aiba ceva plusuri fata de alte filtre(uvc,incalzitor etc. incorporate)
4.Firma nu prea conteaza,toate,inclusiv eheim.jbl,tetra sunt facute in china.(asta pt. cine nu stie)
Eu am asta aproape de un an si merge excelent asa ca recomand:
Filtru extern Resun EF-1600U
Caracteristici:
-debit pompa 1600 l/ h
-putere consumata 35W
-diametru tub intrare/iesire : 19 mm/16 mm
-ajustare a debitului
-lampa de UV 11W(inclus) incorporata cu intrerupator separat
-medii de filtrare (mecanic, chimic si biologic)
-4 sertare
-dimensiuni: 240 X 240 X 465 mm
-volum 20L
Pret 400 lei(mi se pare mai mult decat OK.)

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

27

Re: Filtru Extern !

Lorenzo A scris:

Eu zic asa:
1.Debit cat mai mare posibil,oricum se poate reduce si regla.
2.Canistra(volum) cat mai mare posibil pentru bacterii.
3.Sa aiba ceva plusuri fata de alte filtre(uvc,incalzitor etc. incorporate)
4.Firma nu prea conteaza,toate,inclusiv eheim.jbl,tetra sunt facute in china.(asta pt. cine nu stie)
Eu am asta aproape de un an si merge excelent asa ca recomand:
Filtru extern Resun EF-1600U
Caracteristici:
-debit pompa 1600 l/ h
-putere consumata 35W
-diametru tub intrare/iesire : 19 mm/16 mm
-ajustare a debitului
-lampa de UV 11W(inclus) incorporata cu intrerupator separat
-medii de filtrare (mecanic, chimic si biologic)
-4 sertare
-dimensiuni: 240 X 240 X 465 mm
-volum 20L
Pret 400 lei(mi se pare mai mult decat OK.)

baga poze ceva sa vedem si noi

natura un rau necesar smile

28

Re: Filtru Extern !

am bagat si poza la filtru cum zice colegu
http://img19.imageshack.us/img19/1359/20072542000161.jpg

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

29

Re: Filtru Extern !

scula smile sa il stapanesti sanatos

natura un rau necesar smile

Re: Filtru Extern !

Chiar ca ... este scula! Totusi ai uitat sa mentionezi ceva Lorenzo ceea ce ma intereseaza pe mine cel mai mult ... silentios este ... si de unde imi pot achizitiona si eu asa ceva? Multam' cool

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

31 Editat de Lorenzo (2010-01-31 23:35)

Re: Filtru Extern !

Chiar am uitat...este silentios.Am avut si tetratec si mi se pare ca era mai zgomotos decat resunul.Eu dorm cu el in camera.....
Sunt mai multe petshopuri:
http://www.animaniashop.ro/produs.php?i … n-EF-1600U -AICI ESTE CEL MAI IEFTIN(385 LEI CEL DE 1200 SI 398 LEI CEL DE 1600)
http://shop.magicaquarium.ro/products/F … Resun.html
http://www.happypets.ro/resun-ef1600u-p … bdab78e542

Aduc si la zoomania cu comanda.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

32

Re: Filtru Extern !

Lorenzo A scris:

Eu zic asa:
1.Debit cat mai mare posibil,oricum se poate reduce si regla.
2.Canistra(volum) cat mai mare posibil pentru bacterii.
3.Sa aiba ceva plusuri fata de alte filtre(uvc,incalzitor etc. incorporate)
4.Firma nu prea conteaza,toate,inclusiv eheim.jbl,tetra sunt facute in china.(asta pt. cine nu stie)
Eu am asta aproape de un an si merge excelent asa ca recomand:
Filtru extern Resun EF-1600U
Caracteristici:
-debit pompa 1600 l/ h
-putere consumata 35W
-diametru tub intrare/iesire : 19 mm/16 mm
-ajustare a debitului
-lampa de UV 11W(inclus) incorporata cu intrerupator separat
-medii de filtrare (mecanic, chimic si biologic)
-4 sertare
-dimensiuni: 240 X 240 X 465 mm
-volum 20L
Pret 400 lei(mi se pare mai mult decat OK.)

1. Sunt de acord cu majoritatea punctelor tale, mai putin cu punctul 3 si 4. La 4 voi detalia mai jos, iar 3-ul deoarece tot ce vine in plus se plateste (chiar daca poate mai putin), dar totusi nu e mare artificiu. Aici am fost subiectiv deoarece nu prea imi plac chestiile care fac 3 in 1 etc.. Prefer sa iau un aparat care sa faca o singura treaba(si bine).

2. La punctul 4 - @lorenzo - ca sa nu ma intelegi gresit, ai venit cu un produs viabil cu care eu sunt de acord. Nu sunt impotriva asa ziselor "chinezisme" si intr-adevar o proportie covarsitoare din productia mondiala are o legatura cu a doua economie mondiala considerata inca emergenta.. totusi nu trebuie sa uitam de QC (controlul calitatii). Ca un exemplu, pe filtrele eheim (cel putin la cele pe le-am vazut) scrie ca sunt produse in Germania.. probabil acolo sunt ansamblate, plasticele venind din China, dar totusi, sunt alte norme de calitate. Dar in functie de raportul calitate-pret, putem sa avem surprize deoarece se pot gasi si produse chinezesti ieftine si cu o calitate sa zicem buna, dupa cum se poate dovedi filtrul pe care ni l-ai prezentat.

Noi cei care reprezentam cumparatorul trebuie sa fim atenti, sa ne informam de 10 ori si sa cumparam o singura data, nu doar in acvaristica, ci in general.
!La un filtru extern trebuie sa tineti cont de trei lucruri:
1. debit - cu unele filtre o sa aveti surprize nefaste la debit, chiar daca scrie un anumit debit pe specificatiile tehnice, deci mare atentie!
2. volumul canistrei - sa fie cat mai mare, nu conteaza ce medii de filtrare are deoarece alea le putem schimba in functie de preferinte
3. consumul motorasului - chiar daca vi se pare putin 20-30w, daca faceti calculul, o sa fiti surprinsi, deoarece el merge aproape fara oprire. Deci luati in calcul acest aspect.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

33

Re: Filtru Extern !

Schlaffen A scris:

1. Sunt de acord cu majoritatea punctelor tale, mai putin cu punctul 3 si 4. La 4 voi detalia mai jos, iar 3-ul deoarece tot ce vine in plus se plateste (chiar daca poate mai putin), dar totusi nu e mare artificiu. Aici am fost subiectiv deoarece nu prea imi plac chestiile care fac 3 in 1 etc.. Prefer sa iau un aparat care sa faca o singura treaba(si bine).

Nu este chiar 3in 1,este un bec uvc de 11w in mijlocul canistrei pe unde trece apa,este ceva logic si simplu.In curand o sa vezi ca toate filtrele externe vor fi dotate cu uvc,incalzitor,etc.Deja sunt aparute unele.

Schlaffen A scris:

2. La punctul 4 - @lorenzo - ca sa nu ma intelegi gresit, ai venit cu un produs viabil cu care eu sunt de acord. Nu sunt impotriva asa ziselor "chinezisme" si intr-adevar o proportie covarsitoare din productia mondiala are o legatura cu a doua economie mondiala considerata inca emergenta.. totusi nu trebuie sa uitam de QC (controlul calitatii). Ca un exemplu, pe filtrele eheim (cel putin la cele pe le-am vazut) scrie ca sunt produse in Germania.. probabil acolo sunt ansamblate, plasticele venind din China, dar totusi, sunt alte norme de calitate. Dar in functie de raportul calitate-pret, putem sa avem surprize deoarece se pot gasi si produse chinezesti ieftine si cu o calitate sa zicem buna, dupa cum se poate dovedi filtrul pe care ni l-ai prezentat.

Poate....dar nu in acvaristica,china ca tara este pe locul 1 in acest domeniu.In materie de acvaristica(acvarii,aparatura si nu in ultimul rand pestii),sunt principalii furnizori catre america si europa.Niciodata nu o sa vezi acvariile pe care le fac ei la juwel sau altele,le este in sange cum se spune.Eu cunosc mai multe firme chinezesti(resun,boyu,sunsun,jebao,jebo,hailea,xingxing)decat germane sau altele Eu am filtre,pompe de apa si aer,incalzitoare,etc facute de resun si sunt f.multumit.

Schlaffen A scris:

Noi cei care reprezentam cumparatorul trebuie sa fim atenti, sa ne informam de 10 ori si sa cumparam o singura data, nu doar in acvaristica, ci in general.
!La un filtru extern trebuie sa tineti cont de trei lucruri:
1. debit - cu unele filtre o sa aveti surprize nefaste la debit, chiar daca scrie un anumit debit pe specificatiile tehnice, deci mare atentie!
2. volumul canistrei - sa fie cat mai mare, nu conteaza ce medii de filtrare are deoarece alea le putem schimba in functie de preferinte
3. consumul motorasului - chiar daca vi se pare putin 20-30w, daca faceti calculul, o sa fiti surprinsi, deoarece el merge aproape fara oprire. Deci luati in calcul acest aspect.

La 25w de functionare nonstop aveti de platit~6lei/luna

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

34

Re: Filtru Extern !

care pe an e mai putin de 100 lei, dupa cum spuneam nesemnificativ

35

Re: Filtru Extern !

Imi place discutia, este una constructiva, dar din pacate timpul nu imi permite sa o intretin.
Ca sa insumez, eu am vazut 20 de filtre resun aruncate la gunoi din diverse motive, incepand cu garnituri, coturi dintr-un plastic prost care in cele din urma s-a rupt etc.. (asta acum doi ani). Cu toate astea am o pompa chinezeasca care imi functioneaza si acum (luata de ani buni).

Lorenzo A scris:

Nu este chiar 3in 1,este un bec uvc de 11w in mijlocul canistrei pe unde trece apa,este ceva logic si simplu.In curand o sa vezi ca toate filtrele externe vor fi dotate cu uvc,incalzitor,etc.Deja sunt aparute unele.

De ani buni sunt filtre care au incalzitoare si alte nebunii... Chestia cu 3 in 1 am vorbit-o cu Florin acum cateva seri despre un chiller Teco.. de aceea m-am exprimat asa, dar ca sa ma fac mai inteles, eu vorbesc de fenomenul "mai multe intr-unul"..

Avatar A scris:

care pe an e mai putin de 100 lei, dupa cum spuneam nesemnificativ

Nu stiu ce acvariu ai tu, dar la mine consumul insumeaza vre-o cateva milioane pe luna si asta se calculeaza ori 12 luni. De aceea am preferat sa iau un ecco pro, nu ca e eheim cum probabil gresit m-a inteles @lorenzo, ci pentru ca imi scade per total factura. Daca la tine e nesemnificativ 100 de lei, la mine suma e de 3,5 ori/luna mai nesemnificativa..

Fiecare isi ia ce doreste si face cum crede de cuviinta, lumea veche stie cu ce se mananca, tot ce sper eu este ca am fost de ajutor celor noi care vor o informatie, de aceea am sustinut si alte aspecte.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

36 Editat de Lorenzo (2010-02-01 23:08)

Re: Filtru Extern !

Schlaffen A scris:

Imi place discutia, este una constructiva, dar din pacate timpul nu imi permite sa o intretin.
Ca sa insumez, eu am vazut 20 de filtre resun aruncate la gunoi din diverse motive, incepand cu garnituri, coturi dintr-un plastic prost care in cele din urma s-a rupt etc.. (asta acum doi ani). Cu toate astea am o pompa chinezeasca care imi functioneaza si acum (luata de ani buni)..

Si mie imi place discutia,eu am timp de ea,dar nici chiar asa cu aruncatul la gunoi.Chiar crezi ca te crede cineva?

PS   Filtrele resun ef1600u acum doi ani nici nu se fabricau  big_smile

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: Filtru Extern !

multi si-au facut singuri curat dar am mai sters si eu cateva ca sa ma simt moderator lol:lol::lol::lol:
am lasat doar discutiile care implica filtrele externe
Si ca sa fiu si eu on topic am un tetratec 1200 la acavriu cu ciclide de care sunt multumit big_smile, multi zic ca nu e bun sau curge insa au nu am avut probleme, ptu ptu ptu sa nu-l deochi lol:lol::lol::lol:

38

Re: Filtru Extern !

Da Florine ti-as fi dat dreptate, dar stii ce a patit al meu.. smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

39

Re: Filtru Extern !

Schlaffen A scris:

Da Florine ti-as fi dat dreptate, dar stii ce a patit al meu.. smile

Spune-ne si noua!

Eu oricum am renuntat de mult la ideea de a achizitiona TetraTec-uri, sunt din cate se pare cele mai slabe si lipsite de siguranta filtre externe.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

40 Editat de Schlaffen (2010-02-05 05:16)

Re: Filtru Extern !

Povestea e simpla - m-a tinut fix 2 ani, garnitura de la "capac" a cedat si a inceput sa curga. Am incercat sa pun teflon, pana la urma i-am facut o garnitura din silicon, dar scapa pe la o "ureche" si m-am enervat..  In rest nu are nimic.. tongue
Cand l-am luat [tetratec ex 1200], l-am luat ca era mai ieftin si era ce aveam eu nevoie, un debit de 1200l/h, care dupa parerea mea este un debit real, dar intre timp am facut un sump ca sa nu ma mai joc, pompa de 2000l/h (de vina este Florin cel Mare), iar acvariul fiind destul de mare, am vrut si un filtru extern independent, asa ca daca s-a stricat, am luat pana la urma eheim-ul de care am fugit..
Am vazut la lucru multe filtre cat sa pot sa imi formez o opinie mai mult decat clara, daca vrei o anumita siguranta scoti niste bani, dar se poate si altfel dupa cum o demonstreaza domnul Lorenzo.
Acum tine de fiecare.. dar la un acvariu de cateva sute de litri recomand cu caldura un sump (face treaba mult mai bine decat orice filtru-canistra, in acvariu nu mai ai nici un incalzitor si alte nebunii, ii poti pune si wet&dry..)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.