41

Re: Filtru Extern !

Toate filtrele externe pot avea probleme,mai ales cu garniturile.Eu sunt de parere ca marea majoritate dintre cei care au avut probleme se datoreaza faptului ca nu prea le-au manevrat cu mare atentie.Sau au strans prea tare robinetii,sau au apasat prea tare capacul,sau le-au desfacut prea des etc.Si eu am avut tetratec si nu am avut nici o problema cu el.Mai este o chestie importanta in legatura cu tetratecurile si anume numarul lor mare de pe piata noastra(peste 60-70% dintre cei care au filtre ext. au tetratec) iar de aici este simplu ca ele sa fie cele mai des intalnite prin service-uri.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: Filtru Extern !

Ma vad nevoit sa intervin si eu cu o mica precizare. Filtre ext. tetratec fabricate pana in anul 2007-2008 au fost foarte bune, la sfarsitul anului 2008 tetratec au schimbat furnizorul de materie prima, au optat pt unul mult mai ieftin. Cum se face ca tot cam din aceiasi perioada in proportie de 70-80% dintre aceste filtre au mari probleme cu garniturile. Candva erau filtre super ok acum cred ca a trecut vremea lor. Repet este o parere stric personala si trebuie luata ca atare.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

43 Editat de siracan (2010-02-13 20:18)

Re: Filtru Extern !

Lorenzo,ce tubulaturi are resun-ul?
Adica sorb,coturi..etc..are din dotare sau le-ai confectionat tu?
Cati litrii are acvariul la care-l folosesti?
Stau in cumpana sa-mi achizitionez unul...:)...

Ciclare usoara si rapida!

44

Re: Filtru Extern !

siracan A scris:

Lorenzo,ce tubulaturi are resun-ul?
Adica sorb,coturi..etc..are din dotare sau le-ai confectionat tu?
Cati litrii are acvariul la care-l folosesti?
Stau in cumpana sa-mi achizitionez unul...:)...

Folosesc furtunele,coturile si sorbul originale cu diametrul de 19 mm la intrare si 16 mm la iesire.
Acvariul meu are 200L(150L net)
Isi merita banii,nu este scump la 400 lei deloc

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

45 Editat de siracan (2010-02-14 11:44)

Re: Filtru Extern !

Mersi!
Sper sa fiu si eu multumit de el,macar cat tine!
Salut!

Ciclare usoara si rapida!

46 Editat de Lorenzo (2010-02-14 02:46)

Re: Filtru Extern !

Cu placere
Dar tu la ce acvariu vrei sa-l pui?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

47

Re: Filtru Extern !

un eheim 240 L

Ciclare usoara si rapida!

48

Re: Filtru Extern !

Ok.Cu discusi nu?(vad la avatarul tau)

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

49 Editat de siracan (2010-02-14 17:47)

Re: Filtru Extern !

Da...,momentan am un Bluwave 5...i-mi pare cam subdimensionat pentru 240 !
El face fata...dar si discusii sant inca mici!
Asta-i motivul...sper sa rezolv multe cu cel extern.
Apropo...pe langa alte postari de pe aici sau de pe alte forumuri,referitoare la acest filtru extern,datorita tie m-am hotarat sa-l iau...cam in proportie de 75%..:)...sper sa fie cum spui despre el...am renuntat la un TetraEx700 in favoarea lui! smile

Ciclare usoara si rapida!

50

Re: Filtru Extern !

Si eu sper sa nu ai probleme cu el,ma refer sa fii atent cand il desfaci,sa-l manuiesti finut etc.Nu se compara cu tetratec700,nici la filtrare,volum etc.Are dimensiuni de 24/24/46,5cm,este destul de mare.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

51 Editat de maranu (2010-02-14 22:12)

Re: Filtru Extern !

Florin.Mazilu A scris:

multi si-au facut singuri curat dar am mai sters si eu cateva ca sa ma simt moderator lol:lol::lol::lol:
am lasat doar discutiile care implica filtrele externe
Si ca sa fiu si eu on topic am un tetratec 1200 la acavriu cu ciclide de care sunt multumit big_smile, multi zic ca nu e bun sau curge insa au nu am avut probleme, ptu ptu ptu sa nu-l deochi lol:lol::lol::lol:

sunt in asentimentul tau florine
si eu am un tetratec 1200 de care sunt foarte multumit!
fratilor spalati-le cu mare atentie ca sunt ale voastre si filtrele si acvariile, sa ca aveti grija cum spalati garnurile circulare, care se pot rupe intr-adevar ca sunt din cauciuc nu din fier trageti cu atentie de ele
mai am si un fluval si nu as putea spune ca sunt mai multumit de unul ca de celalalt
merg ambele de ceva timp si sunt ca noi

52 Editat de maranu (2010-02-14 22:14)

Re: Filtru Extern !

UITE-L CUM LUCREAZA! si credeti-ma ca are destula vreme
bineinteles ca acela face treaba acolo unde filtrul de burete nu face fata; din cand in cand la carasi

Re: Filtru Extern !

Tocmai mi-am achizitionat un filtru extern Eheim 2322 cu incalzitor l-am, asamblat l-am montat in acvariu dar nu-mi merge ... are cineva idee dc? Multumesc anticipat!

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

54

Re: Filtru Extern !

Ti-am raspuns dincolo!;)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

55 Editat de maranu (2010-02-28 18:43)

Re: Filtru Extern !

LuchianoCN A scris:

Tocmai mi-am achizitionat un filtru extern Eheim 2322 cu incalzitor l-am, asamblat l-am montat in acvariu dar nu-mi merge ... are cineva idee dc? Multumesc anticipat!

cum adica l-ai montat in acvariu?! banuiesc ca nu si filtrul, doar furtunele...
ai verificat daca robinetii functioneaza si sunt deschisi?
ai verificat daca ai magnetul cu elice in pompa si este cel al pompei??
ai verificat daca nu cumva este murdar acel magnet cu elice???
ai verificat daca nu este intrerupt cablul de curent, si nu se alimenteaza????
daca ai verificat toate aceste lucruri, sunt OK, si inca nu merge, inseamna ca pretul a comtat foarte mult cand ai achizitionat acel filtru, ai luat o coaja, dar inca se poate repara, hai sa ne mai auzim...