1

Subiect: comportament ciudat rasbora heteromorpha

Am un acvariu de 180l (100*40*50) in functiune de la inceputul lui mai.Are aprox 47 de pesti:25 neoni,10 rasbora heteromorpha,4 galaxi,4 oto ,3 SAE ,4 melci neritina(unul decedat) si cativa creveti .....3 caridina ,5-10 bee.Filtru Sera 400 UV cu incalzitor pe circuitul de filtrare(24°).Iluminare 4 * 39 W timp de 7h 1/2 de vreo 3 saptamani.Inainte iluminarea era de aprox 11h dar am avut ceva BGA si am redus-o.Am ph controler cu solenoid si butelie 2 kg.
Ca plante:Cuba ,eleocharis,microsorum pteropus,anubias nana,reiniki mini,reiniki splendis,ludwigia,cabomba,limnophila aquatica,pogostemon erectus,zoosterofolia,weeping moss,ricia.
Schimb de apa saptamanal.Ph 6,35 ,NO3-15 mg/l,NO4-1,KH 5,GH-8.Folosesc apa de osmoza.Am ceva BGA,nu foarte mult.Este a 2 saptamana de cand am inceput metoda MCI( THE METHOD OF CONTROLLED IMBALANCES ).Sapatamana trecuta am bagat 3 zile cate 1gr/zi KNO3 si 3 zile cate 2 gr/zi pentru a obtine GSA.In aceasta saptamana am bagat cate 3 gr/zi KNO3.Deocamdata nu am vazut nicio urma de GSA......oricum nu cred ca are vreo legatura cu KNO3.
Deci in final despre problema observata.In general cand le dau de mancare (doar dintre rasbora heteromorpha) incep sa aiba miscari bruste si necontrolate,se invart pe o parte si se lasa pe fund si stau nemiscati cu burta in sus vreme de cateva minute.Apoi revin ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Prima oara am vazut la 2.Aseara au fost 5 din 10.Prima oara cand am observat a fost dupa o incercare de coborare a PH de la 6,6 la 6,20.Cand am vazut cum se manifesta am urcat iar la 6,60.Dupa cateva zile am scazut iar PH la 6,35 si am ramas aici.In acelasi timp am mai avut cateva pierderi la creveti (vreo 4,5) ,dar nu am pus totul intrun raport de cauzalitate cu ph fiind si mai mici.
Le dau de mancare niste Nanovit granulat si niste flock vivipan.Mai am ceva minerale pentru creveti(pe care sta permanent un SAE) si niste tablete pentru herbivori dar rar......
Ce pot spune este ca mi-a aparut un film la suprafata.Atunci il reduc ridicand outflowul de la lily pipe.Trebuie sa-mi iau un filtru exterior cu skimmer.Apropo credeti ca "Filtre extérieur Dennerle Nano External Skimfilter" poate fi o solutie?
Merci pentru opiniile voastre.......

Re: comportament ciudat rasbora heteromorpha

Bine ai venit Gica!

gica10 A scris:

NO4-1

   Asta cu ce se masoara?

3

Re: comportament ciudat rasbora heteromorpha

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Gica!

gica10 A scris:

NO4-1

   Asta cu ce se masoara?


NO4 era in mg/l.
Inclin sa cred ca este ceva reactie chimica care se produce in corpul nefericitului!Aseara din nou(se pare ca acelasi) s-a urcat sus la mancare si de acolo cu mare viteza dandu-se peste cap s-a infipt in substrat.......a ramas in nesimtire vreo 3,4 ' si apoi incet si-a revenit.

Re: comportament ciudat rasbora heteromorpha

Poate PO4 sau NH4 in nici un caz NO4...nu exista asa ceva.
Cat despre peste (sau pesti) poate sa sufere de vreo boala rara... in momentul in care apare mancarea apare si agitatia in bazin. Aceasta stare de agitatie cumulata su boala (au si pestii o groaza de boli care mai de care) ii face pe pesti sa reactioneze in felul ala. Nici la oameni nu se stiu toate bolile da' la pesti...

5

Re: comportament ciudat rasbora heteromorpha

MariusMinu A scris:

Poate PO4 sau NH4 in nici un caz NO4...nu exista asa ceva.
Cat despre peste (sau pesti) poate sa sufere de vreo boala rara... in momentul in care apare mancarea apare si agitatia in bazin. Aceasta stare de agitatie cumulata su boala (au si pestii o groaza de boli care mai de care) ii face pe pesti sa reactioneze in felul ala. Nici la oameni nu se stiu toate bolile da' la pesti...



.....evident era vorba de PO4.Am facut ieri niste analize si: NO3-50 mg/l
                                                                                        PO4-4mg/l
Am schimbat apa.Asta este urmarea ca am fertilizat 3 gr/zi toata sapatamana.Cel putin am scapat de BGA.
De astazi voi incepe sa fertilizez normal macro si micro succesiv si banuiesc ca nu vor mai fi valori asa mari.