1 Editat de alex_shukarime2008 (2013-07-16 02:37)

Subiect: Salut

Ma numesc Alex , am 19 ani si sunt din Bucuresti . Momentan am terminat clasa a 12-a si ma indrept spre facultate. Ever since i was a little boy smile) cum se zice ,am avut pasiunea aceasta pentru acvaristica dovada fiind ca sunt ?i zodia Pesti  . La inceput aveam un acvariu mic in care cresteam cativa guppy si cam atat pentru ca celalalte specii nu imi rezistau deoarece nu aveam conditiile necesare pentru ei . Pentru o perioada imi disparuse apetitul pentru acest hobby si ca urmare incetasem sa mai cresc pesti deoarece mureau. Pasiunea a revenit cand am intrat intr-un Petshop si mi-am amintit cat de frumos este asa ca am inceput sa cumpar cele necesare . In prezent am un acvariu de 100 de litrii in care traiesc cativa guppy maturi si unii mai mici , 5 molly dintre care 3 masculi si 2 femele , 5 xifo dintre care 2 masculi si 3 femele , 2 sanitari , 4 velifera ( doi masculi si 2 femele ) , 3 carasi si un melc . Mai am 3 acvarii mai mici de 20,15,10 litrii si un borcan mai mare in care tin puii acelor guppy , velifera si molly . Sunt fericit ca imi traiesc pestii desii nu sunt in cele mai bune conditii , dar pe viitor voi face tot ce este posibil a le oferi un trai perfect .

Re: Salut

salut si bun venit!!!!!!!!!!
trebuie sa-te hotarasti in privinta pestilor cam ce vrei sa tii in acel acvariu carasi sa vivipari cu plante sau fara, in cazul in care vrei plantat fara carasi care au o pofta nebuna in a-ti manca plantele, si asteptam poze

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Salut

Salut si bine ai venit!

Re: Salut

Salut  ! Un video cu pestii ... stiu de problema cu carasii si viviparii ..incerc sa ii separ cat de curand . Pentru pesti folosesc JBL biotopol si verde de malachit ca solutii , iar pentru plante Sera florena . Astept sfaturile voastre.
O zi buna ! - Alex



http://www.youtube.com/watch?v=oNXOXp6y … e=youtu.be

Re: Salut

deci parca am vazut o scoica pe acolo trebuie scoasa (creste duritatea apei)substratul scimbat, multi pesti (asta o stii) ca numar, asta asa din ce am putut vedea. ce lumina ai ptr plante?

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Salut

Pai e neonu ala de la capac .

Re: Salut

Bine ai venit Șucărime big_smile
   Cam multi pesti si cam putin oxigen! Mai citeste aici pe forum si, in timp, te vei adapta acvaristicii smile

Re: Salut

Tocmai am cumparat un acvariu 126 l cu filtru intern eheim . Pestii vor avea mult mai mult spatiu ... Dar ma bate gandul de a creste alta specie de pesti . Imi puteti sugera ceva?

9

Re: Salut

Poti face un biotop cu ciclide pitice de genul : Laetacare dorsigera, Microgeophagus ramirezi, Apistogramma trifasciata.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Salut

Salut inca o data ! Recent am achizitionat niste cichlide americane convict si rainbow . Am si vreo 8 pui de nigro albino si as vrea sa stiu daca pot sa ii bag cu cei mari in acvariu . E posibil sa ii atace? Rainbow au vreo 12 cm fiecare ( am o pereche ) .