Subiect: temperatura prea mare?

buna!acum de cand cu caldura asta am o problema cu acvariu sau mai bine zis sunt cam nelinistita pentru ca temperatura apei sta numa la 28,29 de grade si mie frica sa nu afecteze cumva pesti sau plantele.acvariul meu are in jur de 90 litri dar cu tot ce e prin el cred ca au ramas in jur de 80 litri..pestisori am multisori si  pana in prezent sunt bine nu vad sa-i fi afectat cu ceva dar totusi stau cu frica.tin neonul aprins 8,9 ore pe zi si apa se mai incalzeste si de la el..ma poate ajuta cineva cu un sfat ceva?(2 xifori,2 molly,4 guppy,2 scormonitori,8 neoni si 1 cardinal,2 Hemigrammus bleheri (nas rosu)plus vreo 20 si ceva de pui guppy)

2

Re: temperatura prea mare?

Varianta ieftina este montarea unor coolere de calculator in capac (daca ai capac) si varianta mai scumpa achiztionarea unui chiller.

Re: temperatura prea mare?

Daca nu ai capac - varianta tot ieftina este sa pui un ventilator spre suprafata apei.. Prin evaporare temperatura mai scade cu 1-3 grade MAX.
in rest cum a zis si colegul Technics.
Ca idee eu anul trecut am avut 31 grade in acvariu temperatura maxima - neonii nu prea au rezistat, in rest a fost bine.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: temperatura prea mare?

cea mai ieftina varianta este o sticla de apa inghetata pusa in acvariu  smile
ventilatoarele sunt pe locul 2

Pescar hoinar

5

Re: temperatura prea mare?

LupuMoralist A scris:

cea mai ieftina varianta este o sticla de apa inghetata pusa in acvariu  smile
ventilatoarele sunt pe locul 2


Iar curentul produs de filtru sa bata exact in ea... smile

Re: temperatura prea mare?

pai si ... asta nu creeaza variatii de temperatura?
sau trebuie sa o schimbi in permanenta ?
plus ca ocupa spatiu ... zic si eu acum

Scopul scuza mijloacele! Oare?

7

Re: temperatura prea mare?

Pai in cazul cu sticla trebuie sa angajezi si un chinez ca sa stea de planton si sa schimba sticla.

Re: temperatura prea mare?

lol -- un indian ca chinezii astia sunt scumpi de cand au ajuns Nr. 2 in lume  lol

Scopul scuza mijloacele! Oare?

9

Re: temperatura prea mare?

machiaveli A scris:

pai si ... asta nu creeaza variatii de temperatura?

Exact ce incercam sa spun...   :sok smile

Re: temperatura prea mare?

apa la cat timp trebuie schimbata acu perioada asta?

11

Re: temperatura prea mare?

Varianta cu ventilatoare scade ceva temperatura apei,dar va si evapora destul de multa  zilnic,trebui luat in consideratie si completarea apei . big_smile

Re: temperatura prea mare?

:apl 

Technics A scris:

Pai in cazul cu sticla trebuie sa angajezi si un chinez ca sa stea de planton si sa schimba sticla.

Re: temperatura prea mare?

De ce nu dai drumu la AC ? Eu l am programat dimi la 9 pana la 13 si am apa la 24 -25 spre seara

14

Re: temperatura prea mare?

Sa le luam pe rand:

machiaveli A scris:

pai si ... asta nu creeaza variatii de temperatura?

numai daca sticla sta intr-un colt, unde curentul de apa e mic

machiaveli A scris:

sau trebuie sa o schimbi in permanenta ?

cand temperaturile se egalizeaza trebuie sa o inlocuiesti caci e deja ineficienta

machiaveli A scris:

plus ca ocupa spatiu ... zic si eu acum

aici intervine Legea lui Arhimede, care spune ca volumul corpului este egal cu volumul de lichid dezlocuit. deci, apa va fi la acelasi nivel in acvariu, doar ca 2litri (e doar un exemplu, pot fi 5, 10, s.a.m.d) vor fi mai reci si intr-o sticla.

15

Re: temperatura prea mare?

Ac-ul este sfant si pentru tine si pentru acvariu.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: temperatura prea mare?

varianta cu sticla inghetata (0,5l sau 1l) este doar in situatii de urgenta, gen vii acasa si vezi apa la 31-32 grade. AC este o solutie cam scumpa, se consuma f mult curent. vedeti ca sunt magazine/pet shop online care vand niste cooler-e interesante, Dymax Vortex se numesc

Pescar hoinar

17

Re: temperatura prea mare?

Si un chiler cat este? Destul de mult!
Cel putin la Ac este bun si pentru tine. Sa stii ca eu am pus un ventilator mare de birou cu diametru de 20-25 cm jos in sump si aseara nu a facut fata si cu usile deschise. Pana sa dau drumul la aer aveam 28 grade cu ventilatorul non stop si usile deschise la sump si azi dimineata aveam 26,5 grade . Aseara eu am pacalit-o doar cu Ac-ul. De la 28 grade, in 2-3 ore aveam apa 24,3.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: temperatura prea mare?

http://www.happypets.ro/dymax-vortex-w8-p-3295.html
Despre ce zicea colegu` LupuMoralist - o fi bun ?

Scopul scuza mijloacele! Oare?