Subiect: Oua Neritine Zebra

Am 2 melci Neritina Zebra si au depus pe buturugi, niste oua de culoare alba.
Din ce am citit pe net am inteles ca neritinele se inmultesc in apa salmastra.
Problema mea este in felul urmator, eu mai mult de 2 saptamani de cand au fost depuse si nu au eclozat. Daca le pun in apa salmastra (2 lingurite sare la 10L apa) mai eclozeaza ouale?

2

Re: Oua Neritine Zebra

Din nefericire ai sanse de 0.00001%. Am cautat si eu informatii cand neritinele mele au depus in acvariu. Se pare ca in natura este un proces de migratie intre apa sarata si cea dulce atunci cand larvele cresc, proces greu de realizat in mod artificial. Dar pana sa se ajunga acolo se pune problema hranei pt larve...

Unii zic pe diverse forumuri ca femela depune si fara a avea mascul, iar altii spun ca au reusit eclozarea dar larvele au pierit in cateva zile.

Da un search pe google cu "neritina snails breeding" sa te convingi.

3 Editat de nelutu_vi (2013-06-28 12:26)

Re: Oua Neritine Zebra

Aceleasi lucruri le-am citit si eu.... acum o sa curat buturugile de oua si data viitoare cand mai depun o sa pun buturuga in apa salmastra, chiar sunt curios daca eclozeaza.

4

Re: Oua Neritine Zebra

O sa ti se acreasca de atata curatat. Sunt harnice Nertitinele cand vine vorba de impodobit lemnele cu oua. Plus ca le lipesc acolo bine de tot.

5 Editat de nelutu_vi (2013-06-28 13:31)

Re: Oua Neritine Zebra

Da dar curata foarte bine acvariul de alge verzi mai ales punctele verzi. Fac si eu un pic de treaba dupa ele  :frogp