1 Editat de KATANA (2013-07-15 01:26)

Subiect: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Ma numesc Cristian si am hotarat sa ma alatur voua, va urmaresc de ceva timp dar abia acum am prins curaj  :ang .
Sunt din Braila si iubesc acvaristica de cand eram copil, tinand cont ca sufar de un handicap destul de grav acvaristica ma facea de mic sa am "lumea mea". Dupa ce am terminat liceul am renuntat la acvarii caci au urmat operatii si recuperare, nu vreau sa ma plang dar consider ca aici suntem o mare familie.
De 1 saptamana am pus in functiune un acvariu micut de 120 litri in care am introdus pt moment 2 gupy, 2 xiphori, 2 cory, 2 scalari si 2 gurami pe care ii hranesc cu larve de tantari si artemia congelate, tin sa mentionez ca gupii si xipho au fost introdusi sa vad daca s-a ciclat cat de cat acvariul si daca rezista...au mers super asa ca am adus ci ceilalti locatari. La propunerea unui prieten urmeaza sa fac un acvariu cu creveti de care sincer sa fiu habar nu am cum se cresc si sper ca cineva sa ma invete sau voi prinde din mers.

Caracteristici tehnice:
- volum acvariu 110l
- greutate acvariu 20,30 kg
- dimensiuni 81x36x45cm
- capac cu sistem iluminare
- 2 neoane x18w (590mm)

1. Un acvariu de 120 litri este suficient sper pt creveti
2. Am primit moca un tetratec ex 700 de la cumnatul meu dar cad l-am bagat in functiune am constatat cu tristete ca se prelingea apa pe la capacul mare drept pt care am achizitionat un filtru intern AQUAEL FILTRU INTERN UNI 1000 care sper sa isi faca treaba.

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Bine ai venit Cristian, asteptam cateva poze cu acvariul tau

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

salut si bine ai venit,asa cum a spus si taticu asteptam poeze
in legatura cu filtru extern poate gasesti pe cineva sa te ajute sau te ajuta chiar cumnatul tau,cred ca se poate rezolva cu o garnitura noua sau cu putina indemanare
bafta si sanatate

4

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Salut si bine ai venit! Dupa cum a spus si octavian, filtrele se "repara" cu o garnitura schimbata. Cel mai bine e sa il bag in priza pe undeva unde poti face "valuri" cu el si sa cauti sursa scaparii. Daca nu este garnitura de vina, atunci, putin superglue ar face minuni, daca sunt crapaturi prezente. Personal zic ca un filtru extern este net superior unuia intern, asa ca incearca sa gasesti un "dibaci" prin zona ta, daca nu te descurci cu "dibacitul" si repara-ti tetratec-ul. In rest, numai bine si 2-3 saptamani, incearca sa nu mai bagi pesti in acvariu (ca sa nu arunci cu banii...la wc)

http://www.acvariidevis.ro/articole/cic … n-acvariu/

Citeste asta si mai rasfoieste si celelalte articole, cum ar fi iluminarea (pentru acvariile plantate)

http://www.acvariidevis.ro/articole/ilu … orescente/

si restul articolelor care crezi ca ti-ar prinde bine sa le stii (si crede-ma, toate ti-ar prinde bine  :of )

P.S., cred ca 120 de litri opentru creveti s-ar putea putea sa fie cam mult, asta daca nu folosesti creveti mai mari, cum ar fi amano si restul. (optiune personala, 30L poate sa fie suficient, mai ales ca nu consumi multa apa si curent+pacostea cumpararii sistemului de iluminat, filtrare, etc.).

Succes!

5

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Bine ai venit Cristian, poze smile Succesc

6

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

O sa pun si poze dar stati sa il mai aranjez putin ca este rusinos sa il arat acum  :frogp , am doar 3 fire de plante  :scry

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Bine ai venit Cristian!

8

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Salutare  ,si bine ai venit Cristi !!

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

bine ai venit Cristian!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Salut si bine ai venit!

11 Editat de KATANA (2013-07-13 22:50)

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

stiu ca a durat ceva dar acum pot pune si eu cateva fotografii cu acvariul meu.

Doresc sa veniti cu idei critici ca nu ma supar.

vreau sa stiti ca am 2 probleme la acest acvariu:
1. nu am filtru extern momentan ( sa vad poate il pot repara pe acela care il am)

2. autocolantul din spate nu este intns bine dar voi remedia aceasta problema.

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

12

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

mai am 2 fotografii pe care nu le pot atasa in acelasi mesaj....ciudat

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

13

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Ce se intampla cu "coralul" ala de plastic si cu nisipul colorat?

14

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Ancistrus A scris:

Ce se intampla cu "coralul" ala de plastic si cu nisipul colorat?

coralul ala poate zbura rapid, dar pietrisul e mai greu de scos din pacate acum  :omfg  :omfg  :omfg

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

15

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Cu cat te vei chinui sa faci acvariul sa arate mai natural, cu atat te vei bucura mai mult de el wink

16

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

da stiu, am avut si niste anemone din silicon care erau violet asa, aratau ca un mare.......in acvariu, le-am scos si acum sunt pe post de flori in casa papusilor la fata in camera...le-a gasit intrebuintare imediat  :sbr

nu stiu ce naiba am crezut ca fac cu ele ca am dat si o groaza de bani pe ele  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

17

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

KATANA A scris:

am avut si niste anemone din silicon care erau violet asa, aratau ca un mare...

   Bine ca nu le-ai pozat si pe alea lol

18

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

ce vreau sa va intreb, am primit de la un coleg un pachet de plante, 2 dintre ele am vazut ca s-au prins dar la blixa japonica (sper ca am scris bine) cum i-mi dau seama ca se prinde? se vad frunzulite noi mai verzi? creste mai inalta?

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

19

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

Gata, am reparat filtrul extern tetratex ex 700......nici nu se compara cu celalalt, apa este cristal

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC

20 Editat de KATANA (2013-09-06 13:28)

Re: BUNA SEARA VA DORESC TUTUROR

http://www.youtube.com/watch?v=0sS1Z0Ej76w

mai trebuie sa schimb substratul si sa lipesc autocolantul pe spatele acvariului

mai astept idei si propuneri

0730697654

APE LIMPEZI TUTUROR VA DORESC